مقدمات لمینت های اف آر پی (FRP)

نویسنده : کلینیک بتن ایران
تاریخ ثبت : 1397/04/31

این مقاله، راهنمایی است جهت مقدمه برای اف آر پی (FRP) به صورت منسوج، شامل منسوجهای فیبر کربن، فیبر آرامید و فیبر شیشه.
این راهنما برای مقاوم سازی ساختمان با FRP باید همراه با نقشه ها و مشخصات فنی پروژه و اطلاعات فنی در خصوص مواد و ایمنی آنها به کار برده شود.

شرایط خاص مقدمه برای اف آر پی (FRP) همیشه باید رعایت شود.
الف – هر گونه تعمیر و آماده سازی سطح باید قبلاً به انجام رسیده و توسط مهندس ناظر مربوطه و مشاور سیستم اف آر پی ( FRP ) تأیید شود.
ب –  عملیات نصب مواد باید توسط پیمانکار مجرب و آموزش دیده و تحت نظارت کامل انجام شود.
پ – عملیات نصب منسوج FRP باید به طور پیوسته انجام شود. این عملیات از اعمال لایه آستر آغاز شده و با اعمال لایه نهایی اپوکسی خاتمه می یابد.

۱- آماده سازی عمومی قبل از شروع عملیات در نقشه های اجرایی و مقدمه برای اف آر پی (FRP)  بایستی به وضوح مشخص باشد.
الف – دمای محیط جهت مقدمه برای اف آر پی (FRP) :
در فصول زمستان و تابستان، روز و شب شرایط نصب روز و شب شرایط نصب FRP باید به دقت مورد بررسی قرار گیرد.
از نصب مواد FRP در دمای کمتر از ۵ درجه سانتیگراد، و بیشتر از ۴۵ درجه سانتیگراد مطلقاً خودداری شود.
در فصل زمستان می توان با روشهای تأیید شده، ابتدا دمای سطح را به صورت مصنوعی بالا برد و یا از رزین زودگیر استفاده نمود.
در فصل تابستان باید دمای محیط بستر کار، محل نگهداری رزین و دمای در هنگام مخلوط رزین کاهش داده شود در سایر موارد از رزینهای دیرگیر نیز می توان استفاده نمود.

ب- رطوبت در سطح سازه :
وجود رطوبت باعث اختلال در چسبندگی لایه رزین آستری به سطح سازه می گردد.
در مواقع بارندگی و یا زمانی که رطوبت هوا بالا بوده و امکان نشست ذرات آب بر روی سطح سازه وجود دارد، به هیچ عنوان نباید عملیات نصب FRP را آغاز نمود.

پ – شرایط سطح بتن و لبه های تیز عضو :
ناهمواریهای غیر یکنواخت سطح بتن باید با دستگاه مخصوص سمباده صاف شده و به کمتر از ۳ میلیمتر محدود گردد.
در مواردی که منسوج FRP قرار است که به صورت عمود به دوره لبه های سازه پیچیده شود می بایستی که لبه های سازه زا به شعاع حداقل ۳۰ میلیمتر گرد کرد. گوشه های داخلی عضو می بایستی که با ایجاد یخ زدگی صاف گردد و از حالت تیزی گوشه خارج شوند.
در مواردی که منسوجهای FRP به صورت موازی با گوشه های سازه به سطح پیچیده می شوند، نیاز به عملیات خاصی برای عبور از گوشه ها نمی باشد.

ت – نکات فنی در خصوص کاربرد رزین و لایه آستری جهت اف آرپی
استفاده از مواد رزین همواره می بایستی طبق توصیه های فنی و دستورالعمل های ایمنی داده شده در برگهای اطلاعاتی شرکت تولید کننده همراه این مواد انجام پذیرد.
مطلقاً از رقیق نمودن مواد رزین یا آستری خودداری نمایید.
بعد از مخلوط کردن رزین و ماده سخت کننده ( دو جزء تشکیل دهنده سیستم ماننده چسب دو قلو)
تأکید می شود که مخلوط رزین حاصل می بایستی در فاصله زمانی مجاز مشخص شده ( Batch Life )  استفاده شود.

ج – نکات فنی در خصوص حمل و نگهداری منسوجات FRP  :
منسوجات FRP  منسوج کربن، آرمید و یا شیشه همواره می بایستی که با دقت و مراقبت کامل حمل شوند.
انبار نمودن این مواد باید به صورت رول با شعاع حداقل ۵۰ سانتی متر بوده و یا بعد از بریده شدن به صورت طولی انبار شوند. این مواد همواره می بایستی در شرایط خشک نگهداری شوند.
هنگامی که چند قطعه از منسوجات FRP قرار است که به دنبال هم در جهت طولی به سطح سازه  چسبیده شوند می بایستی که طول همپوشانی حداقل به اندازه ۱۵ سانتی متر در جهت طولی ( جهت فیبرها ) ایجاد نمود. اما نیازی به همپوشانی منسوجات FRP در جهت عرضی نمی باشد.

۲ – آماده سازی سطح برای مقدمه برای اف آر پی (FRP) :
الف – قبل از نصب FRP کلیه سطوح سازه می بایستی تمیز، سالم و خالی از هر گونه رطوبت در سطح و یا یخ زدگی باشند.
هر گونه گرد و خاک، شیره بتن، گریس، روغن قالب، واکسهای به کار رفته برای به عمل آوردن بتن، مواد اشباع کننده سطوح، ذرات خارجی و یا هر گونه موادی که موجب اختلال در چسبندگی مواد FRP به سطح سازه می شوند را می بایستی قبلاً به کمک فرز و یا روشهای مکانیکی مشابه از سطح سازه پاک نمود.
هر آرماتوری که به دلیل از بین رفتن پوشش بتن در معرض دید قرار گرفته است باید تمیز شود و با سایش سطح آن را آماده نمود. این محدوده از بتن را نیز می بایست قبل از نصب مواد FRP تعمیر و بازسازی نمود.

هرگونه بتن آسیب دیده و یا آرماتور زنگ زده موجود در بتن باید که ابتدا مطابق با استاندارد صحیح و دستورالعمل FRP تعمیر و بازسازی گردد.
اکیداً از بر جا گذاشتن آرماتور زنگ زده در بتن  پوشاندن آن با سیستم FRP اجتناب شود.
ب – سطوح ناهموار موجود در سطح سازه باید ابتدا با ملات مخصوص بتونه گیری شده و یا با سمباده فرز هموار گردند.

۳ – مخلوط کردن چسب اپوکسی برای مقدمه برای اف آر پی (FRP) : 
الف – مواد اپوکسی که به همراه سیستم کامپوزیت FRP به کار می روند ممکن است در درجه حرارت محیطی پایین، ویسکوزیته بالایی داشته باشند و یا به صورت مطلوب به عمل نیایند. درجه حرارت نیز نامطلوب است زیرا که سبب کاهش پات لایف ( pot Life ) زمانی است که میتوان پس از اختلاط رزین و ماده سخت کننده ( دو جزء تشکیل دهنده سیستم مانند چسب دو قلو ) آن را کار برد.
دمای محیط در هنگام اختلاط اجزا چسب می بایستی که بین ۱۰ و ۴۰ درجه سانتیگراد باشد.
همچنین باید اقدامات لازم جهت حفاظت مواد از باران، دمای خیلی پایین و یا بالا، خارج از محدوده حرارتی فوق به عمل آورد.

ب -هر یک از اجزا چسب اپوکسی باید ابتدا به صورت جداگانه مطابق با دستورالعمل تولیدکننده سیستم اف آر پی ( FRP ) شود.
به هیچ عنوان نباید که از مواد اپوکسی که تاریخ مصرف آنها گذشته است استفاده نمود.

توصیه های مهم مقدمه برای اف آر پی (FRP) : 
توصیه می شود که در صورت امکان کل حجم ظرف مربوط به اجرا اپوکسی در یک مرحله اجرا شوند. در صورت عدم نیاز به این حجم از رزین و یا پایین بودن سرعت کار، سعی شود که تنها آن مقدار از مواد  که قطعاً در مدت زمان پات لایف استفاده می شود، مخلوط شوند. در این صورت باید سعی نمود که روش مناسبی برای پیمان کردن حجمی و وزنی به کار گرفته شود که تناسب اجزا تشکیل دهنده چسب اپوکسی حفظ گردد.


ترکیب رزین ها و هاردنر معمولاً با توجه به دستورالعمل تولیدکننده مشخص می گردد این نسبت وزنی به میزان ۳ یا ۴ رزین به ۱ هاردنر می باشد.
سرعت مخلوط باید بطور یکنواخت به مدت زمان ۳ الی ۵ دقیقه باشد.
مدت زمان قابل استفاده پس از ترکیب رزین و هاردنر عموماً بین ۱۵ تا ۶۰ دقیقه می باشد در صورت استفاده از لایه­ای متعدد لایه های متوالی باید با یک اختلاف زمانی۳۰ تا ۶۰ دقیقه بعد از یکدیگر چسبانده شود.

جهت هرگونه مشاوره یا سوال و ابهامات فنی می توانید با شماره تماس 02145872 واحد فنی مجموعه بزرگ کلینیک بتن ایران تماس حاصل فرمایید

سایر مقالات
ترک سازه ای، معایب و روش ترمیم بتن
ترک سازه ای، معایب و روش ترمیم بتن
واحد آزمایشگاهی و فنی کلینیک بتن ایران: عمر مفید سازه های بتن مسلح خصوصاً سازه های دریایی و پلها معمولاً توسط خوردگی آرماتور محدود می شود.خوردگی آرماتور باعث شکل گیری محصولات خوردگی در اطراف آرماتور شده و افزایش حجم این محصولات باعث ایجاد فشار انبساطی در بتن اطراف آرماتور می گردد. این فشار انبساطی موجب ترک خوردگی و پوکیدن پوشش بتنی شده و از بین رفتن پوشش بتنی باعث کاهش مقطع بتن، کاهش مقاومت پیوستگی بتن و آرماتور و همچنین قرار گرفتن آرماتور در معرض عوامل جوی می شود. بنابراین با متلاشی شدن پوشش بتنی، مقاومت پیوستگی به شدت کاهش یافته و خوردگی افزایش می یابد و عملاً عمر مفید سازه پایان می یابد.
ادامه مطلب
افزایش پایایی بتن
افزایش پایایی بتن
پایایی یا دوام بتن را می توان به صورت توانایی مقاومت بتن در برابر هوازدگی , حمله شیمیایی و سایش در ضمن حفظ خصوصیات مهندسی مورد نظر با حداقل افت جرم در محیط مهاجم تعریف کرد . نفوذپذیری سیمان به وسیله تخلخل موئینه خمیر کنترل می شود و با پیشرفت درجه هیدراسیون آن تغییر می کند . در یک خمیر سیمان تازه , نفوذپذیری به وسیله اندازه , شکل و غلظت ذارت اولیه سیمان کنترل می شود و با پیشرفت هیدراسیون , نفوذپذیری به سرعت کم می گردد و کاهش نفوذپذیری بتن باعث افزایش پایایی بتن می شود .
ادامه مطلب
اجرای روش ترمیم بتن و عمل آوری مناسب بتن
اجرای روش ترمیم بتن و عمل آوری مناسب بتن

در حال حاضر 14 روش/ماده استاندارد مختلف برای ترمیم وجود دارد که در مطالب آتی مفصلاً به آن‌ها می‌پردازیم. هر کدام از این مواد و روش‌ها، نیازها و شرایط خاصی برای اجرای موفقیت‌آمیز ترمیم دارند. به طور عمومی، روش‌های ترمیم به چهار رده تقسیم می‌شوند

ادامه مطلب
افزودنی های کاهنده ی جمع شدگی بتن چیست
افزودنی های کاهنده ی جمع شدگی بتن چیست

استفاده از افزودنی های کاهنده جمع شدگی بتن در بسیاری از موارد کاربرد دارد . از عوامل موثر در افزودنی های جمع شدگی بتن می توان به نسبت آب به سیمان و عیار سیمان و نوع سنگدانه ها و ... اشاره کرد. افزودنی های کاهنده جمع شدگی بتن دارای حالت های مختلفی است. 

ادامه مطلب