مایع آب کننده بتن و روان کننده بتن ( واتر پروف مایع ) چیست

نویسنده : کلینیک بتن ایران
تاریخ ثبت : 1397/05/21

مایع آب کننده بتن و روان کننده بتن (واتر پروف مایع)  MTOSEAL\L

MTOSEAL/L مایع مخلوطی فرموله شده از روان کننده و سیدهای چرب غیرآلی است. این محصول به صورت مایع بی رنگ عرضه شده و به سرعت در آب پخش می شود وقتی واترپروف مایع به بتن افزوده میشود به صورت یک عامل قوی پخش کننده ذرات عمل کرده و سبب می شود که ذرات سیمان- که تمایل به کلوخه شدن دارند- پخش شوند و سطح آزاد وسیع تری به ست آورند. بدین ترتیب آب موجود در مخلوط به نحو موثرتری عمل کرد و عمل هیدراتاسیون می تواند با آب کمتر به نحو موثرتری صورت پذیرد. با به کارگیری مایع واترپروف، میزان آب مصرفی تا بیش از 10 درصد کاهش یافته و در نتیجه بتنی با دانسیته بیشتر و نفوذپذیری بسیار کمتر حاصل می شود.

شناخت مایع آب کننده بتن _ کلینیک بتن ایران

✔ موارد مصرف مایع آب کننده بتن و روان کننده بتن (واتر پروف مایع) 


MTOSEAL/L جهت آب بند نمودن بتن و مخلوط های ماسه سیمانی، در بتن های سازه ای و پیش ساخته، اندودها، ملات های آجرکاری و شمشه گیری و روسازی های گرانولیتیک، ایده آل جهت استخرهای شنا، دیواره های ساحلی، تونل ها، زیر زمین ها، مخازن.

مایع آب کننده بتن و روان کننده بتن ( واترپروف مایع ) _ کلینیک بتن ایران

✔ خصوصیات ویژه مایع آب کننده بتن و روان کننده بتن (واتر پروف مایع) 

فاقد کلراید: مناسب برای مصرف در بتن های مسلح، پیش تنیده و دریایی و سازگار با سیمان های ضد سولفات و سنگدانه های دریایی.

کاهش نفوذپذیری: کاهش میزان آب مصرفی در مخلوط، باعث افزایش دانسیته بتن و کاهش تخلخل آن شده و در نتیجه مقاومت بتن در برابر نفوذ آب به نحو چشمگیری افزایش می یابد.

افزایش مقاومت: واترپروف مایع دارای خاصیت کاهش آب (روان کنندگی) در بتن است. این امر امکان دستیابی به مقاومت های فشاری بالاتر (با کارایی یکسان) را فراهم می سازد.

آب بند درونی (حجمی): این محصول به صورت یک غشا یا لایه سطحی نبوده و آب بندی در کل حجم بتن یا ملات ایجاد می شود. سازگاری با انواع سیمان پرتلند و کاربرد همزمان این محصول با دیگر مواد افزودنی تولیدی شرکت کلینیک بتن ایران.

مشخصات فیزیکی و شیمیایی
وزن مخصوص gr/cm3 03/1- 02/1 در دمای 25˚C
رنگ قهوه ای
حالت فیزیکی مایع
میزان کلراید صفر براساس BS5075
مقدار هوازایی تا حد کمی از هوای بتن می کاهد

✔ نحوه مصرف و نکات ضروری مایع آب کننده بتن و روان کننده بتن (واتر پروف مایع) 

مقدار صحیح MTOSEAL/L باید توسط وسایل توزین مناسب اندازه گیری شود. سپس مقدار اندازه گیری شده باید مستقیماً و ترجیحاً در زمان افزودن آب، به دستگاه مخلوط کن اضافه شود. جهت کسب اطلاع در خصوص وسایل توزین مناسب و طریقه نصب آن با دفتر فنی کلینیک بتن ایران تماس حاصل فرمایید. مانند تمامی بتن های سازه ای، عمل آوری مناسب باید انجام شود. بدین منظور از مواد عمل آورنده نظیر استفاده از کیورینگ، گونی، خیس یا پاشیدن آب استفاده کنید. ضایعات این محصول را با آب شست و شو دهید. مصرف واترپروف مایع موجب آب بندی بتن های با کیفیت پایین نمی شود.

بنابراین دستورات مربوط به تهیه و اجرای بتن مناسب باید همواره رعایت شوند. باید از مصالح سنگی با دانه بندی مناسب استفاده کرد و مقدار سیمان مصرفی حداقل 300 کیلوگرم در مترمکعب توصیه می شود. استفاده از نوارهای آب بند بین لایه های مختلف بتن (در بتن ریزی های ناپیوسته و نیز در لبه کف ها ) مطابق با استاندارد BS5337 لازم است. زمان مصرف واترپروف در صورت نگهداری در دمای بین 2 تا 50 درجه سانتی گراد حداقل 12 ماه پس از تاریخ تولید است. چنانچه دمای محصول خارج از محدوده مذکور باشد با دفتر فنی کلینیک بتن ایران جهت مشاوره لازم تماس بگیرید.

✔ میزان مصرف مایع آب کننده بتن و روان کننده بتن (واتر پروف مایع) 

میزان مصرف واترپروف برای آب بند کردن بتن های حجیم 5/1 الی 5/2 درصد وزن سیمان مصرفی است. مصرف بیش از حد این محصول تا دو برابر میزان معمول، می تواند باعث افزایش زمان گیرش اولیه بتن گردد. مقاومت نهایی تحت تاثیر این دیرگیری کاش نیافته و معمولاً افزایش می یابد. همچنین کارایی بتن به میزان قابل توجهی افزایش می یابد.

✔ نگهداری مایع آب کننده بتن و روان کننده بتن (واتر پروف مایع) 

در صورت دوم بودن کیسه ها از تابش آفتاب و رطوبت، تا یکسال قابل نگهداری و مصرف می باشد.

✔ بسته بندی مایع آب کننده بتن و روان کننده بتن (واتر پروف مایع) 

MTOSEAL/L در گالن های 20 کیلوگرمی عرضه می شود.

✔ نکات ایمنی مایع آب کننده بتن و روان کننده بتن (واتر پروف مایع) 

MTOSEAL/L حاوی مواد سمی و خطرناک نمی باشد ولی همانند سایر مواد شیمیایی، در هنگام کار با این ماده از دستکش و ماسک استفاده نمایید و از تماس با چشم ها، دهان و مواد غذایی اجتناب گردد.

تاییدیه کیفیت

تمامی محصولاتی که توسط شرکت کلینیک بتن ایران(مهندسین مشاور مهرازان پایدار) تولید و عرضه می گردند مطابق با استانداردهای کیفی و بین المللی می باشند.

 
نتایج آزمایشات
ماده افزودنی بدون افزودنی واترپروف مایع
نوع سیمان opc opc
نوع سنگدانه شن شن
نسبت آب به سیمان 62/0 57/0
جرم حجمی kg/m3 2335 2345
مقاومت فشاری 7 روزه 5/27 0/33
مقاومت فشاری 28 روزه 390 0/55
درصد جذب آب پس از 24 ساعت 0/5 3/0

شناخت مایع آب کننده بتن و روان کننده بتن(واتر پروف مایع) _ کلینیک بتن ایران 

سایر مقالات
سر فصل هایی که ممکن است یک سازه بتنی به آن نیاز داشته باشد
سر فصل هایی که ممکن است یک سازه بتنی به آن نیاز داشته باشد

 آب بندی انواع سازه های بتونی نظیر مخازن بتنی، آب بندی مخازن آب تصفیه خانه های آب و فاضلاب، آب بندی استخرها و فونداسیون ها، آب بندی برج های خنک کن،  آب بندی برج های خنک کننده، آب بندی کلاریفایر، آب بندی کولینگ تاور، آب بندی ایستگاه های پمپاژ، ترمیم و آب بندی حوضچه های بتنی، آب بندی مخازن آب آتشنشانی، آب بندی لو پیت ها، آب بندی کانال ها یا ترانشه های برق زیرزمینی، آب بندی سازه های دریای
ادامه مطلب
بتن ریزی در مناطق دارای آب و هوای گرم یا سرد
بتن ریزی در مناطق دارای آب و هوای گرم یا سرد
بتن‌ریزی در مناطقِ دارای آب و هوای گرم دارای خطرها و ریسک‌های مختلف است. هم چنین بایستی اقدامات خاصی در در هنگام بتن‌ریزی در مناطق گرم صورت بگیرد. بدون کیورینگ و مراقبت مناسبت، بتن ممکن است که مقاومتش را از دست بدهد و دچار شکستگی و یا جمع شدگی بشود. همچنین ممکن است سرعت گیرش بتن بالا برود، که این موضوع هم در نهایت مشکلات زیادی برای آن ایجاد خواهد کرد.
ادامه مطلب
مقدمات لمینت های اف آر پی (FRP)
مقدمات لمینت های اف آر پی (FRP)
شرایط خاص مقدمه برای اف آر پی (FRP) همیشه باید رعایت شود.
الف – هر گونه تعمیر و آماده سازی سطح باید قبلاً به انجام رسیده و توسط مهندس ناظر مربوطه و مشاور سیستم اف آر پی ( FRP ) تأیید شود.
ب –  عملیات نصب مواد باید توسط پیمانکار مجرب و آموزش دیده و تحت نظارت کامل انجام شود.
پ – عملیات نصب منسوج FRP باید به طور پیوسته انجام شود. این عملیات از اعمال لایه آستر آغاز شده و با اعمال لایه نهایی اپوکسی خاتمه می یابد.
ادامه مطلب
پودر آنی گیر بتن چیست
پودر آنی گیر بتن چیست

پودر یا ملات آنی گیر یکی از محصولات پر مصرف در مرحله‌ی آب‌ بندی بتن در پروژه‌های عمرانی می‌باشد. آنی گیر شکل سیمانی دارد و پس از ترکیب شدن با آب، نهایتاً در مدت ۲۰ ثانیه سخت شده و عبور آب از بتن را مسدود می ‌کند. این پودر در واقع برای رفع نشتی در سازه‌های بتنی کاربرد دارد و در سازه‌های که تحت فشار آب قرار دارند، مانند سدها کاربرد فراوانی دارند. 

ادامه مطلب