پوشش پلیمری(کفپوش های اپوکسی و پلی یورتان)

نویسنده : کلینیک بتن ایران
تاریخ ثبت : 1397/07/15

کفپوش اپوکسی

این کف پوش، مایع یکپارچه ای از رزین اپوکسی به ضخامت 5/ 0 تا 5 میلی متر در رنگ ها و طرح هاي مختلف است از خصوصیات این کف پوش می توان به موارد زیر اشاره کرد

مقاومت بالا در برابر حلال ها، اسیدها، بازها و نمکها

عدم جرم پذیری

خاصیت ضد باکتریایی در نوع ویژه اپوكسي

طول عمر بالا

تنوع رنگ و طرح

نظافت راحت

مقاومت مکان کیی و عدم ترک خوردگی

یکپارچگی

کف پوش اپوکسی به عنوان یک کف پوش ایده آل برای کف های بتنی و فلزی در كارگاه ها، کارخانه ها، انبارهای صنایع شیمیایی، غذایی، دارویی، الکترون کیی، نساجی، بیمارستان ها، سالن های ورزشی، فرودگاه ها و... استکف پوش اپوکسی از اختلاط رزین اپوکسی و یک سخت کننده بدست می آیدبراساس کاربرد فضایی که کف پوش اپوکسی در آن اجرا می شود، مواد مؤثر در کیفیت آنها متفاوت است. به عنوان مثال رزینی که در فضاهای بیمارستانی استفاده می شود با رزین کف پوش سطح سالن های ورزشی متفاوت است. کف پوش اپوكسي معمولاً در سه مرحله اجرا مي شود، زمان مناسب برای اجرای هر لایه حدود 4 تا 5 ساعت است. زمان اجرای آن نسبت به پی .وی. سی های تایلی یا رولی بیشتر است، اما چسبندگی آنها به سطح زیرین شان بیشتر است. پس از نصب کف پوش 24 تا 48 ساعت روی محل حرکت نکنید.

مراحل اجراي کف پوش اپوكسي

الف) ساب زدن كف و زدودن گردوغبار محيط 

براي ايجاد سطحي تراز، بدون فرورفتگي و برجستگي، قبل از شروع كار بايد کاملاً سطح صاف شده و تراز شده و گرد و غبار ناشي از ساب زدن از روي سطح و كل فضا زدوده شود. درصورت نياز درزها، ترك ها و فرورفتگي هاي كف باید تعمير، پر و هم سطح شوند. دمای مناسب برای اجرای کف پوش اپوکسی حدود 25 سانتی گراد است.

ب) اجراي پرايمر

پرايمر ماده اي است با پايه اپوكسي كه براي نفوذ بهتر به سطوح زير كف سازي رقيق مي شوداجرای ملات برای مسطح کردن سطح ساب زدن برای ایجاد سطح کاملاً صاف گرفتن گردوغبار کف

ج) ريختن مرحلۀ اول کف پوش اپوكسي

در اين مرحله يك لايه اپوكسي روي كف ريخته مي شود. در محل هايي كه درز وجود دارد، امكان ترك خوردگي در آن قسمت ها بيشتر است به همين علت از توري پليمري در اين نواحي استفاده مي شود. گاهي براي بالا بردن كيفيت كار، كل كف را با توري پليمري مي پوشانند. پس از نصب توري ها مجدد روي آن مواد اپوكسي ريخته شده و پس از خشك شدن كل سطح را ساب مي زنند. ساب در اين مرحله بسيار نرم است زيرا ناهمواري ها كم و ناچيز است. پس از اتمام اين قسمت گرد و غبار ناشي از ساب زدن بايد جمع آوري شود كه به جهت اين كار از جارو برقي هاي صنعتي استفاده مي شود.

د) ريختن مرحلۀ دوم کف پوش اپوكسي

روكش نهايي در اين مرحله اجرا مي شود و دانه هاي رنگي با توجه به رنگ مورد نظر به مواد اپوكسي افزوده مي شودکف پوش اپوکسی مایع و کف پوش پلی یورتان (برای فضاهای خارجی) پس از خشک شدن بدون درز و نفوذناپذیر بوده و امکان شست و شوی روزمره و مداوم را داشته و در برابر انواع مواد خورنده که در مواد ضدعفونی کننده وجود دارند مقاوم است. در مقابل قارچ و کپک نیز نفوذناپذیر بوده اما کف پوش های تایلی یا رولی این خاصیت را ندارند.

يكي از انواع کف پوش هاي اپوكسي کف پوش گرانیتي اپوکسی است. از این کف پوش برای کف سازی دکوراتیو منازل، مراکز تجاری و خرید، اماکن توریستی، رستوران ها، سینماها و... استفاده می شوند. این کف پوش با طرح های گرانیتی اجرا می شود. اجراي آن همانند روش گفته شده است با اين تفاوت كه براي ايجاد طرح گرانيتي، رنگدانه ها روي سطح پاشيده مي شوند تا شكل نهايي آن شبيه گرانيت باشد کفپوش اپوكسي در برابر اشعه خورشيد مقاوم نيست.

کفپوش پلی یورتان

برای فضاهای باز و سالن های ورزشی از کف پوش پلی یورتان كه مقاومت بالاتري داشته و در برابر اشعه خورشيد نيز مقاوم  است استفاده مي شود خصوصیات فنی کف پوش پلی یورتان عبارت اند از

مقاومت بالا در برابر سایش

قابلیت اجرا در فضاهای باز و سر پوشیده

الاستیسیته و انعطاف پذیری نسبی

امروزه استفاده از کف پوش های اپوکسی و پلی یورتان مخصوص پارکینگ ها که قابلیت اجرا بر روی رمپ ها را نیز دارند در حال متداول شدن است.

 

سایر مقالات
کنترل ریز دانه بتن
کنترل ریز دانه بتن
تعیین آن به کمک آزمایش رنگ سنجی برای ماسه و سپس آزمایش مقایسه مقاومت ملات برای ماسه و گاه تعیین افت وزنی با کمک آب اکسیژنه برای شن و ماسه
ادامه مطلب
ویژگی های بتن پلیمری
ویژگی های بتن پلیمری
بتن پلیمری (به انگلیسی Polymer Cement Concrete که به اختصار PCC نامیده می‌شود) یا بتن لاتکسی (latex concrete)، نوعی بتن است که با سیمان پرتلند و سنگدانه، درست مانند بتن معمولی تولید می‌شود، با این تفاوت که در آب مورد استفاده در آن مقداری پلیمری ارگانیک مخلوط می‌شود
ادامه مطلب
میلگردهای FRP
میلگردهای FRP
میلگرد FRP نوعی محصول کامپوزیتی (ترکیبی) است که به مرور در حال جایگزین شدن میلگردهای فولادی معمول در صنعت ساختمان سازی می‌باشد.
ادامه مطلب
میزان تاثیرگذاری فوق روان کننده بر مقاومت فشاری بتنهای سازهای و غیرسازهای در سنین مختلف
میزان تاثیرگذاری فوق روان کننده بر مقاومت فشاری بتنهای سازهای و غیرسازهای در سنین مختلف
در این تحقیق سعی بر این شده است با کار آزمایشگاهی و ساخت نمونه های بتنی در دو بخش سازه ای و غیر سازه ای، میزان تاثیر گذاری استفاده از افزودنی فوق روان کننده در مقاومت فشاری نمونه ها در سنین مختلف (7، 28 و 56 روزه) مورد بررسی قرار گیرد. برای رسیدن به کارایی مورد نظر در یک مرحله از آب شرب (روش سنتی و رایج درکشور) و در مرحله دیگر از فوق روان کننده برای رسیدن به کارایی معین استفاده شده است. نتایج مقاومت فشاری در تمامی سنین حاکی از این می باشد که استفاده از فوق روان کننده باعث افزایش چشمگیر مقاومت در بتن های سازه ای می شود. برای مثال با به کارگیری فوق روان کننده مقاومت فشاری نمونه های بتنی سازه ای و غیر سازه ای در سنین 56 روزه، به ترتیب 24 و 13 درصد افزایش یافته است.
ادامه مطلب