نقش اسپیسر در افزایش کیفیت اجرایی ساختمان های بتنی چیست

نویسنده : کلینیک بتن ایران
تاریخ ثبت : 1396/10/06

ساختمان ها در هر کشوری جزو سرمایه های ملی آن کشور به حساب می آیند و ارتقای کیفیت ساخت ساختمان ها (به طور عام هر فضا یا حجمی که برای تسهیل در زندگی مردم ایجاد می گردد) باعث ارتقا در سطح کیفی زندگی مردم آن کشور می گردد. طول مدت بهره برداری از هر ساختمان با طول عمر و کارایی اجزای سازه ای آن ساختمان رابطه مستقیم دارد و تا زمانی که اجزای ساختمان وظیفه خود را به خوبی و به طور مطلوب انجام دهند و پایایی اجزای آن حفظ گردد امکان بهره برداری از ساختمان مهیا می باشد.

نکات مهم در افزایش عمر سازه ها و المان های بتنی

یکی از نکاتی که به افزایش عمر سازه ها و المان های بتنی می انجامد رعایت اجرای صحیح رواداری های مذکور می باشد.
حداقل پوشش بتنی یا کاور بتن آرماتور ها که به عنوان محافظ برای آرماتور ها در برابر هوا و اثرات دیگر است، از سطح بتن تا سطح بیرونی فولادی که ضابطه پوشش در مورد آن اعمال می گردد، محاسبه می شود.
در موردی که حداقل پوشش برای یک نوع عضو ساختمانی بیان شده است، حداقل پوشش بتون اگر آرماتور عرضی، میلگرد های اصلی را در بر گرفته باشد تا لبه خارجی خاموت ها، تنگ ها و مارپیچ ها اندازه گیری می شود.
و اگر بیش از یک ردیف آرماتور اصلی بدون خاموت ها یا تنگ بکار برده شود، تا سطح خارجی بیرونی ترین ردیف میلگرد ها اندازه گیری می شود و در مورد فولاد پیش تنیدگی و پس کشیده تا غلاف یا مهارگاه انتهای فلزی اندازه گیری می شود. 

"سطوح بتنی در معرض هوا"

در مورد سطح پایینی دال بتنی یا پوسته های نازک معمولا مستقیما در معرض تغییرات رطوبتی قرار نمی گیرند مگر اینکه تحت اثر خیس شدن و خشک شدن پی در پی قرار گیرند مانند اینکه در اثر شرایط تقطیر یا نشت مستقیم آب از سطوح بالایی رواناب، یا ذرات مشابه به وجود آید. 
برای محافظت آرماتور ها در برابر هوا می توان از روش های دیگری استفاده کرد، مشروط بر آنکه این روش ها با پوشش اضافی لازم بر اساس آیین نامه معادل باشند، در صورت تایید بازرس ساختمان بر اساس ضوابط مربوطه آرماتوری که دارای یک نوع محافظت دیگر در برابر هوا باشد، می تواند یک پوشش بتنی حداقل برابر با پوشش لازم برای آرماتوری که در معرض هواست را دارا باشد.
طول های مهاری بصورت تابعی از پوشش میلگرد ها هستند، از اینرو در پاره ای از موارد ممکن است استفاده از مقادیری بزرگتر از پوشش حداقل، مطلوب واقع شود. Spacer از space به معنی فضا، فضا دادن و فاصله گذاشتن مشتق شده است و در ترجمه فارسی به صورت فضا ساز یا فاصله گذار ترجمه شده است. در تعریف استاندارد هر قطعه ای که برای ایجاد و حفظ فاصله الزامی میان قالب و میلگرد در حین عملیات بتن ریزی استفاده شود، اسپیسر نامیده می شود. اسپیسر ها مهمترین ابزار برای رسیدن به پوشش بتنی الزامی هستند. کارایی متفاوت از یک قطعه در پی و ستون به طور مثال در شکل صندلی چفت و بست دار زیر که با یک حفره مخروطی شکل، دارای مقاومت باربری بیشتری بوده ضمن انکه فضای مورد نیاز اشغال شده به حداقل رسانده شده است، این فضا ها و باز شدگی ها اجازه جاری شدن بتن در بین این سوراخ ها را به راحتی می دهد و در محل عبور میلگرد ها از روی هم کاربرد دارد. به طوری که در یک نقطه همزمان میلگرد بالایی و پایینی را قفل و بست نموده و تثبیت می نماید.

می توان گفت:

یک کارگر در یک زمان می تواند تعداد زیادی از این فاصله دهنده ها ( اسپیسر ها) را در داخل سایت کارگاه به راحتی حمل نماید بدون آنکه به محل ذخیره و نگهداری آنها رفت و آمد کند.
قابلیت بالای بعضی از این قطعات در دور گیری انواع میلگرد ها و سهولت و روانی در هنگام کار مثال زدنی است.
در بسیاری از انواع این فاصله نگهدار ها قابلیت قفل و بست کردن میلگرد ها وجود ندارد و در بعضی دیگر یک مقدار غیر معمول فضا برای دور گیری و جفت وجور کردن میلگرد ها مورد نیاز است و تعدادی نیز فاقد قابلیت قفل و بست و ایمنی قابل اعتماد برای اعضای بتن مسلح می باشند. آنچه از یک فضا ساز مورد انتظار می باشد آن است که با شبکه های میلگرد همخوانی داشته باشد و وظیفه نگهداری شبکه های میلگرد در خلال بتن ریزی سازه مسلح را به عهده بگیرد و نه فقط ایمنی در شبکه مش بندی را داشته باشد. این وظیفه با استفاده از نشیمنگاه های ساخته شده با استفاده از مواد با دوام و غیر خورنده ایجاد می شود که تولید آنها آسان است و استفاده از آنها نیز در شبکه های آرماتور به راحتی انجام می شود.

 
سایر مقالات
افزودنی های بتن آب بند یا نم بند بتن
افزودنی های بتن آب بند یا نم بند بتن
مواد افزودنی آب بند و نم بند ، همان طور که از نام آن ها بر می آید موادی هستند که مانع از نفوذ رطوبت به داخل بتن می شوند و یا انتقال آب به داخل بتن را محدود میکنند نامگذاری مواد افزودنی آب بند و نم  بند بر مبنای نحوه عملکرد آنها در بتن انجام میشود مواد افزودنی آب بند بند مواد اطلاق می شود که نفوذپذیری بتن را کاهش داده و حرکت آزاد آب را در داخل بتن محدود می کنند
ادامه مطلب
بتن مسلح به الیاف علف فیل
بتن مسلح به الیاف علف فیل
علف فیل عموماً در نزدیکی آبها یافت می شود و معمولاً در شرایط خاک ماسه ای رشد می کند. علف فیل ممکن است تا ارتفاع 3 متر ( 10  فوت) هم رشد کند هر چند بیشترین ارتفاع علف فیل در حدود7 فوت ( 2.1 متر ) می باشد. ساقه های علف فیل با الیافی موازی هم که با لیگنین به هم چسبیده اند، دورگیری شده است. به دلیل سختی و نوک تیز بودن الیاف، استخراج دستی آنها تقریباً غیر ممکن است.
ادامه مطلب
آزمایش  PULL OFF اف آر پی
آزمایش PULL OFF اف آر پی
آزمایش PULL OFF یا بیرون کشیدگی، یک تست بتن کارگاهی برای ارزیابی مقدار نیروی کششی مورد نیاز برای کشیدن دیسک چسبیده به سطح بتن با رزین اپوکسی یا پلی استر می باشد و در مقاوم سازی ساختمان کاربرد زیادی دارد.
ادامه مطلب
برسی عوامل نوسانات ریالی و کیفیتی مواد شیمیایی ساختمان در سال 1392
برسی عوامل نوسانات ریالی و کیفیتی مواد شیمیایی ساختمان در سال 1392
بی شک استفاده از افزودنی های بتن و یا به صورت جامع تر مواد شیمیایی ساختمان انقلابی در عرصه فعالیت عمرانی کشور همزمان با جنبش سازندگی در ایران.ایجاد نمود.پروژه های ملی در زمینه های سد سازی،شهر سازی،کارخانه جات مادر و صنایع بالادستی همه و همه نیازمند پر کاربرد ترین مصالح عمرانی یعنی بتن بودند.ارتقا کیفیت ساخت و اجرای سهل تر نسبت به روشهای سنتی ساخت و ساز ارمغانی بود که استفاده از این متریال های نو ظهور به همراه می آورد. رشد روز افزون پروژه های راه و ساختمان و آشنایی هر چه بیشتر مجریان ،دست اندر کاران، کارشناسان و مجریان فعال با خصوصیات و ویژگی ها و گستره مواد افزودنی بتن بازار بلقوه ای را برای تجار و سرمایه گذاران ایجاد نمود که با تمرکز بر گستره صنعت مواد شیمیایی ساختمان نسبت به عرضه محصول به این بازار تشنه اقدام نمایند.
ادامه مطلب