استاندارد افزودنی های بتن

نویسنده : کلینیک بتن ایران
تاریخ ثبت : 1396/10/05

استاندارد
استاندارد ها و مدارک فنی مورد استفاده برای کنترل افزودنی های فوق روان کننده بسیار شبیه استاندارد ها و مدارک فنی مواد افزودنی روان کننده هستند که در فصل دوم ، افزودنی های کاهنده آب به آنها اشاره گردید . فهرست تعدادی از این استاندارد ها به همراه خلاصه ملزومات پذیرش آنها در جدول 3-4 آورده شده است

استاندارد افزودنی های بتن

با پیشرفت تکنولوژی بتن و با انتخاب دقیق و  متناسب اجزای تشکیل دهنده آن می توان خصوصیات بتن را طوری تنظیم کرد و ملزومات ویژه ای که در پروژه های خاص مورد نیاز است را برآورده کنند بهتون های جدید ساخت و ساز سریعتر سازه های لاغر تر پایایی بیشتر مقاومت نهایی بیشتر و دستیابی سریع تر به مقاومت نسبت به آنچه که در گذشته ممکن بود را امکان پذیر می کنند بهتون های ساخته شده با تکنولوژی جدید می توانند در دو جهت عمودی و افقی در مسیرهای طولانی در حالی که خصوصیات خودت را بکنیم و روانی خود را حفظ می کنند پمپ شوند.
بتن های نوین مانند بتن خود تراکم، بتن زیر  آب و بتن با قابلیت پمپ شدن  نسبت به تغییرات ویژگی های مصالح و نوسانات در طول تولید و بتن ریزی در مقایسه با بتن های معمولی حساس تر هستند محصولاتی که در کارگاه تولید می شوند به دلیل تغییرات روزانه در میزان رطوبت یا دانه بندی سنگدانه ها و یا تغییرات در ریز دانه های ماسه با مشکلاتی در تولید یکنواخت روبه رو هستند مواد قوام آور می توانند محصولی را ایجاد کنند که دارای ثبات بیشتریدر برابر تغییرات میزان و مشخصات مواد تشکیل دهنده بتن و نوسان شرایط کارآگاهی می باشد. با استفاده از مقام آور کنترل کیفیت بتن آسان تر شده و کار با این نوبت اون در محیط کار آگاهی راحت تر است.
 این فصل به استفاده از مواد به قوام آورد و موارد کاربرد آن اختصاص یافته است در ادامه به توضیح ساختار شیمیایی عملکرد مواد قوام آور نحوه استفاده نحوه ارزیابی و موارد کاربرد آن پرداخت می شود.

 از جمله کاربرد مواد  قوام آور  می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1 - بتن خود تراکم 2- بتن زیر آب 3- بتن پیش تنیده 4- تزریق گروت 5- پوشش تونل ها 6- c (جهت فراهم آوردن سطح هموار و مسطح برای پای ماشین آلات) 7 - گروه تزریقی

استفاده از مواد قوام آور در ساخت بتن های فوق باعث می شود مخلوط بتن تازه با وجود داشتن مقدار روانی و اسلامپ زیاد بیش از 180 میلی متر حداقل تمایل برای آب انداختگی را از خود نشان دهد به تنهایی که در ساخت آنها از مواد قوام آور استفاده می شده است  به اندازه کافی از زندگی دارد که بتوانند به طور محدود در معرض جریان آب قرار بگیرد دارای قابلیت حرکت در زیر آب باشد و بخش کمی از سیمان آن دچار شکستگی شود بنابراین استفاده از این نوع تون در بتن ریزی زیر آب آب شستگیو از دست رفتن سیمان کمتری همراه است.
به تنهایی که در طرح اختلاط شان از مواد قوام آور استفاده شده است اتصال خوبی را با آرماتور از خود نشان می دهد از جمله مسائل مطرح برای تیرهای بتنی با عمق زیاد اثر آرماتور فوقانی است آرماتور فوقانی به پدیده گفته می شود که در سازه های بتنی با عمق زیاد در اثر آب انداختگی بتن قدرت پیوند در آرماتورهای افقی که در بالای مقطع قرار گرفته اندکاهش میابد با استفاده از مواد قوام آور و فرمول بندی مناسب می توان اثر آرماتور فوقانی را به واسطه کاهش آب انداختگی و در نتیجه بهبود فصل مشترک بین آرماتور و بتن کاهش داد در شکل 7- 1 مشاهده می شود با استفاده از مواد قوام آور و افزایش درصد استفاده اثرات آرماتور فوقانی کاهش می یابد.

استاندارد افزودنی های بتن

 
سایر مقالات
مایع آب کننده بتن و روان کننده بتن ( واتر پروف مایع ) چیست
مایع آب کننده بتن و روان کننده بتن ( واتر پروف مایع ) چیست

MTOSEAL/L مایع مخلوطی فرموله شده از روان کننده و سیدهای چرب غیرآلی است. این محصول به صورت مایع بی رنگ عرضه شده و به سرعت در آب پخش می شود وقتی واترپروف مایع به بتن افزوده میشود به صورت یک عامل قوی پخش کننده ذرات عمل کرده و سبب می شود که ذرات سیمان- که تمایل به کلوخه شدن دارند- پخش شوند و سطح آزاد وسیع تری به ست آورند. بدین ترتیب آب موجود در مخلوط به نحو موثرتری عمل کرد و عمل هیدراتاسیون می تواند با آب کمتر به نحو موثرتری صورت پذیرد. با به کارگیری واترپروف مایع، میزان آب مصرفی تا بیش از 10 درصد کاهش یافته و در نتیجه بتنی با دانسیته بیشتر و نفوذپذیری بسیار کمتر حاصل می شود.

ادامه مطلب
دلایل ترک خوردگی بتن بعد از بتن ریزی
دلایل ترک خوردگی بتن بعد از بتن ریزی
دلایل زیادی برای ایجاد ترک خوردگی در بتن وجود دارد. ترک خوردگی خود معمولا معلول نوعی آسیب دیدگی دیگر است، اما می‌تواند باعث گسترش آسیب دیدگی و به وجود آمدن انواع دیگر آسیب دیدگی بتن نیز شود.
ادامه مطلب
روش مصرف و محاسبه میزان صحیح مواد تعمیراتی در ترمیم سازه بتنی
روش مصرف و محاسبه میزان صحیح مواد تعمیراتی در ترمیم سازه بتنی
ملات های سیمانی آماده ی پودری، که با الیاف و ترکیبات پلیمری انعطاف پذیر بر پایه ی لاتکس مسلح و اصلاح شده است. به صورت نیمه خشک با آب ترکیب شده و به شکل خمیر ورز داده می شود . سپس در محل آماده شده با فشار اعمال می گرد
ادامه مطلب
بتن تقویت شده توسط فیبر شیشه ای
بتن تقویت شده توسط فیبر شیشه ای
به بتنی که در مخلوط سیمان آن از فیبرهای شیشه‌ای مخصوص استفاده می‌شود، بتن تقویت شده توسط فیبر شیشه‌ای (Glass Fiber Reinforced Concrete یا به اختصار GFRC) می‌گویند. فیبرهای شیشه‌ای باعث تقویت ویژگی‌های مختلف بتن از جمله مقاومت و دوام می‌گردند.
ادامه مطلب