مواد ترمیم کننده ی بتن چیست

نویسنده : کلینیک بتن ایران
تاریخ ثبت : 1396/10/04

✔ ترمیم کننده های بتن چیست ؟

معمولا ملات تعمیری بر پایه سیمان و آماده مصرف می باشد که پس از افزودن آب لازم خمیر تعمیری دارای الیاف و لاتکس خشک، مقاومت بالایی به وجود می آورد.
ترمیم کننده های بتن بر پایه سیمان و لاتکس ملاتی بدون انقباض بوده که نفوذپذیری کم و دوام طولانی برخوردار می باشد.
این ملات فاقد گرانول های فلزی بوده و عاری از یون کلر می باشد.
ترمیم کننده جهت استفاده توسط سیستم پاششی و یا ماله کشی طراحی شده و در یک مرحله اجرا می تواند تا ضخامت 50 میلیمتر را به وجود آورد. ضخامت های بیشتر با روش شاتکریت قابل استفاده خواهد بود.

ترمیم کننده های بتن _ کلینیک بتن ایران

✔ موارد استفاده ترمیم کننده های بتن

1.تمامی موارد تعمیر سازه ای که قابلیت استفاده پاششی یا ماله کشی را داشته باشند.
2.تعمیر تمامی اجزای ساختمانی که تحت بارگذاری مکرر می باشند.
3.تعمیر تیر و ستون پیش تنیده یا مسلح شده.
4.به منظور محافظت از مقاوم سازی سازه های بتنی در معرض عوامل مهاجم چون کلراید و سولفات.
5.تعمیرات سازه ای در مناطق صنعتی به ویژه آن هایی که در معرض روغن های معدنی و روغن هیدرولیکی می باشند.
6.تعمیرات سازه های دریایی.

✔ خواص ترمیم کننده های بتن

- بدون انقباض بودن ملات موجب اطمینان از اتصال خوب به بستر بتنی و انتقال نیرو ها در تعمیرات سازه ای می گردد.
- بی نیازی از آماده سازی ( Primer ) بستر بوده و این امر تسریع در عملیات اجرایی می شود.
- قابلیت پاششی ملات اجرای مقادیر بزرگ آن را ممکن می سازد.
- در هنگام پاشش ضایعات مصالح ناچیزی دارد و این مساله موجب صرفه جویی در هزینه تامین مصالح مواد ترمیم کننده بتن خواهد گردید.
- نفوذ پذیری بسیار کم آن امکان حملات خورنده محیطی را به کمترین مقدار ممکن می رساند.
-آب بندی سطوح و چسبندگی به ملات های زیرین

کاربرد های ترمیم کننده های بتن _ کلینیک بتن ایران

✔ ویژگی های ترمیم کننده های بتن

موادی که از آن ها برای ترمیم بتن استفاده می شود باید دارای بالاترین کیفیت ممکن باشند و بتوانند اهدافی را که برای آن ها مشخص شده را برآورده سازند. گزارش ها و اعداد و ارقام مربوط به خدمات آزمایشگاهی بتن این مواد باید همراه با آن ها توسط تولید کننده موجود باشد تا کیفیت و تناسب آن ها مشخص گردد. در برخی موارد از تولیدکننده‌ی مواد یک تاییدیه جداگانه نیز گرفته می شود که مواد تولیدی آن ها ویژگی های مشخص شده را دارا می باشند. مواد و روش های ترمیم کننده بتن مورد استفاده حتما باید همان هایی باشد که در آیین نامه های مربوطه ذکر شده و از مواد و جایگزین های تایید نشده به هیچ وجه استفاده نشود. همچنین اگر مشخص شد مواد ترمیمی برای کار ما مناسب نیستند، این مواد به هیچ وجهی نباید در ترمیم مورد استفاده قرار بگیرند. پیش از انتخاب مواد، باید اطلاعات مربوط به آن بررسی شود تا انتخاب مناسبی صورت پذیرد. در بیشتر موارد سرعت و مقدار مقاومت کسب شده در لحظات اولیه مورد نظر است و یکی از فاکتورهایی است که بیش از بقیه مورد توجه قرار می گیرد.
شکل ظاهری:پودر خاکستری حاوی الیاف ریز
وزن مخصوص خمیری: حدود 2300 کیلوگرم به ازای متر مکعب
مقاومت فشاری در 20 درجه سانتیگراد مطابق استاندارد BS1881 بخش 11
یک روزه بیشتر از 16 مگاپاسکال
28 روز بیشتر از 45 مگاپاسکال

✔ روش اجرای ترمیم کننده های بتن

آماده سازی بستر ترمیم کننده های بتن : سطح مورد نظر می بایستی تمیز و فاقد هرگونه مواد آلاینده بوده و همچنین می بایستی نقاط سست و ضعیف بتنی را مشخص نموده و نسبت به تخریب آن ها اقدام نمود.
این مناطق تا عمق 10 سانتیمتری بریده شده و دقت شود تا جای ممکن شکل تیزگوشه و مربعی داشته باشند. همچنین حداقل ضخامت 10 میلیمتری پیرامون منطقه تعمیر شده حفظ گردد.
سطح مورد نظر بایستی خدشه دار بوده و دست کم از ناهمواری های 5 میلیمتری با فواصل 20 میلیمتری برخوردار باشد.
چنانچه با سطوح آلوده و سست برخورد شود بهتر است مراتب اجرایی با سرپرست کارگاه هماهنگ گردد تا نسبت به تمیز کاری و برشکاری احتمالی اقدام گردد.

در صورت مشاهده آرماتور های رنگ زده ابتدا از سلامت درونی آن اطمینان یافته سپس نسبت به زنگ زدایی توسط یکی از روش های برس زنی یا ماسه پاشی اقدام نمایی تا سطح فولاد تمیز نمایان گردد.
محافظت مضاعف آرماتورها توسط پوشش های مخصوص مقدور خواهد بود.
در مواردی که آرماتور ها دچار خوردگی وسیع باشند بایستی نسبت به تعویض آنها اقدام نمود.
پیشنهاد می شود جهت اطلاعات تکمیل تر در خصوص قیمت ارزان و نحوه خرید انواع ترمیم کننده های بتن و پودر ترمیم کننده بتن با واحد فنی شرکت کلینیک بتن ایران تماس حاصل فرمایید یا مشخصات فنی mtosive 1020 مطالعه فرمایید.

✔ مواد ترمیم کننده های بتن

بتن ماده‌ی بسیار مقاومی است و اگر تمامی مراحل بتن ریزی و کیورینگ بتن آن به صورت درست و استاندارد انجام شود، دوام بالا و عمری طولانی خواهد داشت. اما با این حال آسیب دیدن بتن جزئی اجتناب ناپذیر در هر سازه‌ی بتنی است و ممکن است به هر دلیلی پیش بیاید. هرچه مراحل بتن ریزی و نگهداری از آن درست تر و دقیق تر انجام شود، این احتمال کاهش می یابد و به صفر نزدیک می شود. با این حال نباید برای ما رخدادی غیرمنتظره باشد و باید برای ترمیم آن آماده شویم. هر چقدر ترمیم بتن به تاخیر بیفتد، هزینه های لازم برای آن افزایش پیدا می کند و حتی ممکن است سازه‌ی بتنی به تعویض کامل احتیاج پیدا کند. بنابراین بهتر است تا در هنگام مشاهده‌ی آسیب دیدگی در بتن، بلافاصله ترمیم آن آغاز شود تا کمترین خسارت را متحمل شویم. در ترمیم بتن از مواد مختلفی استفاده می شود که در ادامه به معرفی آن ها و ویژگی هایی که باید داشته باشند، خواهیم پرداخت.

موارد استفاده از ترمیم کننده های بتن _ کلینیک بتن ایران

  • مواد ترمیم کننده پایه سیمانی

مواد ترمیم کننده پایه سیمانی یکی از معمول ترین موادی است که از آن ها برای ترمیم و نگهداری از بتن استفاده می شود. این مواد مخلوطی شبیه به بتن هستند که از آن ها برای درزگیری و پر کردن ترک های به وجود آمده یا مقاوم سازی بتن استفاده می شوند. هم چنین از انواع خاصی از این مواد در بتن کیورینگ شده و کاملا خشک شده استفاده می شود تا از ورود آب، محلول های خطرناک و گازی به آن جلوگیری شود. آن ها باعث می شوند تا از تخریب و یا خوردگی فولاد موجود در بتن پیشگیری شود. کربناسیون، انجماد و ذوب شدن اب و تخریب سولفاتی از دیگر خطراتی هستند که این مواد از آن ها جلوگیری می کنند.

  • مواد ترمیم کننده پایه اپوکسی با ویسکوزیته پایین

یکی دیگر از مواد مختلفی که در آزمایش های مختلف، کارآمد بودنش در ترمیم بتن اثبات شده، مواد ترمیم کننده پایه اپوکسی با ویسکوزیته کم می باشد. استفاده از این مواد راحت تر و امن تر از مواد ترمیم کننده پایه سیمانی است و از آن ها می توان با انعطاف پذیری بیشتری استفاده کرد. با این حال آن ها نسبت به مواد ترمیم کننده پایه سیمانی ویسکوزیته کم تری دارند و ممکن است در هنگامی که آن ها را به ترک های موجود در بتن تزریق می کنیم، به خوبی ترک را پر نکنند و نپوشانند. این مواد ترمیم کننده عموما از رزین های اپوکسی به همراه یک کاتالیست یا سخت کننده تشکیل شده‌اند. 

  • مواد ترمیم کننده سیلان و سیلوکسان

در سال های اخیر سیلان ها و محصولات آن بیشتر مورد توجه قرار گرفته‌اند چرا که تاثیر بسیار بالایی بر روند ترمیم بتن دارند و همچنین استفاده از آن ها بسیار آسان تر می باشد. از این مواد بیشتر برای بستن و ترمیم ترک های بسیار نازک در بتن استفاده می شود. همچنین برای جلوگیری از ورود آب به بتن نیز مواد بسیار موثری می باشند. برای ترک های بزرگ تر معمولا از ترکیب سیلان یا سیلوکسان به همراه اپوکسی یا مواد پایه سیمانی استفاده می شود.سایر مقالات
اسپیسر ها یا فضاسازهای پلاستیکی در بتن مسلح
اسپیسر ها یا فضاسازهای پلاستیکی در بتن مسلح
استفاده از فضاسازی های پلاستیکی در بتن مسلح که یکی از پر مصرف ترین مصالح ساختمان سازی می باشد روز به روز متداول گریده است
ادامه مطلب
بهبود پایایی GFRC (اصلاح الیاف شیشه ای)
بهبود پایایی GFRC (اصلاح الیاف شیشه ای)

نشان داده شده است که استفاده از الیاف شیشه ای ضد قلیا و اصلاح ماتریس با پلیمر به مقدار زیاد، سرعت افت مقاومت مخلوط های GFRC را کاهش می دهد. با این حال این پیشرفت ها به طور کامل مساله پایایی دراز مدت را حل نکرده اند. در حال حاضر سیستم های تجاری در دسترس الیاف ضد قلیا و P-GFRC، افت زیادی در مقاومت و انعطاف پذیری از خود نشان می دهند که سرعت این افت به شرایط محیطی بستگی دارند. همه این روش ها یکی از دو روش اصلاح الیاف شیشه ای و اصلاح ماتریس سیمانی را شامل می شوند.

ادامه مطلب
انواع تیپ سیمانها و محل های مورد استفاده
انواع تیپ سیمانها و محل های مورد استفاده
به طور کلی سیمانهای ساختمانی به دو نوع پرتلند و غیر پرتلند تقسیم می‌شوند. در قدیم ، قیر، گچ و آهک قسمت عمده سیمانهای غیر پرتلند را تشکیل می‌داد. لکن امروزه انواع مواد پلیمری به عنوان سیمانهای غیر پرتلند مورد توجه قرار گرفته‌اند .مواد پلیمری دارای خواص بسیار گوناگون و مفیدی هستند. البته پاره‌ای مشکلات خاص خود مانند عدم مقاومت در برابر آتش ، تغییر خواص در دراز مدت واز همه مهمتر قیمت بسیار بالا را هم دارند.
ادامه مطلب
اجزای تشکیل دهنده واتراستاپ های PVC
اجزای تشکیل دهنده واتراستاپ های PVC
نوارهای آب بند پی وی سی موسوم به واتراستاپ، محصولات شناخته شده ای در سازه های بتنی آبی و فاضلابی هستند. این محصولات به شکل نوار در مقاطع درزهای حرکتی بتن واقع شده و این درزها را در طول عمر سازه، در برابر نشتی آب مسدود می کنند. این نوارها در ضخامت و پهناهای مختلف تولید می شوند و ابعاد این نوارها بسته به فشار آب پشت درزها محاسبه و انتخاب می گردد. هر چه فشار بالاتر باشد، ضخامت یا پهنا یا هر دو باید افزایش یابد. علاوه بر ابعاد و ظاهر واتراستاپ که باید طبق محاسبات مهندسی و بر اساس استانداردهای مربوطه باشد، جنس این محصولات نیز باید از مواد معین و با کیفیت تعریف شده و تحت کنترل تشکیل شده باشد. این متن مروری است بر ساختار شیمیایی و پلیمری مواد مصرفی این محصولات.
ادامه مطلب