راهبردهای ترمیم ستون های بتنی

نویسنده : کلینیک بتن ایران
تاریخ ثبت : 1396/10/04

ترمیم ستون های بتنی

روند ترمیم برای ستون های بتنی باید با در نظر گرفتن بارهای فشاری روی ستون های ترمیم شده باشد. ستون های سازه ای ، طبیعتاً به دلیل حمل بارهای قائم و برخی بارهای جانبی و لنگر ناشی از آن بارها طراحی شده اند. البته وزن بار مرده سازه به علاوه بارهای زنده نیز باید کنترل شوند.

طبقه بندی ترمیم ستون های بتنی

ترمیم ستون های بتنی معمولاً در داخل دو طبقه بندی قرار می گیرد: ترمیم های سطحی یا ظاهری که به دلیل ترمیم سطح قسمت های خراب شده مشخص شده اند یا ترمیم های سازه ای که بهبود یا مهیا کردن مجدد ظرفیت حمل بار ستون را میسر می کنند.

وقتی ستون های بتنی نیاز به ترمیم ناشی از خرابی سطح دارند، بارهای فضاری در مقاطع ستون که مختل نشده است، دوباره پخش می شوند. اگر خرابی موثری مقطع را کاهش نداده باشد، فرایند ترمیم بتن متداول می تواند به طور موفقیت آمیزی آسیب را مشخص و برطرف کند.

وقتی خرابی ستون ها قابل توجه است، عدم بارگذاری ستون تا زمان کامل شدن ترمیم بتن نیاز است و باید کل مقطع ستون، قابلیت حمل بار را مجدداً داشته باشد. اگر برداشتن بار از ستون ناممکن باشد، می توان از سیستم های مکمل و یا یک روش جایگزین (مدنظر) جهت حمایت از پیوستگی با ترمیم ستون موجود بهره گرفت.

 راهبردهای ترمیم ستون

راهبردهای ترمیم ستون باتوجه به شرایط مختلف متفاوت است و شامل موارد زیر می شود :

  • پوشش دادن یا بزرگ کردن مقطع ستون
  • حفاظت کاتدی به منظور توقف خوردگی فولاد مسلح کننده
  • قلیایی کردن میلگردهای فولادی به منظور توقف خوردگی
  • کم کردن کلراید به منظور به تعویق انداختن خوردگی
  • استفاده از فولاد صفحه فولادی، کربنی، الیاف شیشه ای
  • اضافه کردن بست های برشی به منظور افزایش ظرفیت برشی طبقه های میانی
  • بستن صفحات فلزی به منظور اضافه کردن ظرفیت خمشی
  • ستون های مکمل
  • کاربرد سیستم های حفاظتی به منظور جلوگیری از خوردگی در آینده

  ترمیم ستون های بتنی

سایر مقالات
مزیت‌های استفاده از کفپوش اپوکسی پارکینگ
مزیت‌های استفاده از کفپوش اپوکسی پارکینگ

امروزه پارکینگ‌ها در متراژهای بسیار بالا در ساختمان‌های مسکونی و برج‌ها و ساختمان‌های اداری در حال ساخت هستند. این پارکینگ‌ها تردد بسیار بالایی داشته و هزینه نگهداری بالایی نیز خواهند داشت. از مهم‌ترین هزینه‌های نگهداری آن نظافت این مکان‌هاست. شست‌وشو و تمیز کردن سطوح پارکینگ‌ها بسیار هزینه بر و مشکل است. در نتیجه نیاز مبرم به اجرای کفپوش که کمترین هزینه نگهداری را داشته باشد روز به روز بیشتر شده و این امر جای کفپوش اپوکسی را در پارکینگ‌ها گشود.

ادامه مطلب
اثرات  الیاف فولادی و میکرو الیاف بر روی رفتار کششی بتن فوق توانمند
اثرات الیاف فولادی و میکرو الیاف بر روی رفتار کششی بتن فوق توانمند
بررسی آزمایشگاهی تاثیر الیافهای فولادی , بازالتی , پلی وینیل الکل و پلی اتیلن بر رفتار کششی بتن توانمند.
ادامه مطلب
خطا در طراحی سازه های بتنی
خطا در طراحی سازه های بتنی
خطا در طراحی سازه‌ی بتنی، می‌تواند آسیب‌های بسیاری را به بتن وارد کند. ساده‌ترین حالت زمانی است که به سازه باری وارد می‌شود که برای تحمل آن طراحی نشده است. یکی دیگر از خطاهایی که رخ می‌دهد، پیش‌بینی نکردن جای عبور لوله‌های برق و جعبه‌های خروجی است. سوراخ کردن بتن پس از سخت شدن آن، آن هم در موقعیتی در نزدیکی سطح آن، باعث به وجود آمدن ترک بر روی آن و ورود رطوبت به بتن می‌شود. طبیعی است
ادامه مطلب
عوامل تاثیرگذار بر کارایی بتن
عوامل تاثیرگذار بر کارایی بتن
تمامی مراحل و مواد مورد استفاده در ساخت بتن بر میزان کارایی آن تاثیر دارند. کارایی بتن به معنای میزان سهولت در مخلوط کردن، انتقال و بتن ریزی در محل پروژه می‌باشد. کار با یک بتن با کارایی بالا بسیار راحت تر و بهتر است چرا که به راحتی می‌تواند جا به جایش کرد و بتن ریزی نیز به آسانی انجام می‌شود.
ادامه مطلب