استفاده از روان کننده ها چه تاثیری بر روی مقاومت بتن دارند ؟

نویسنده : کلینیک بتن ایران
تاریخ ثبت : 1396/10/03

بتن مصالح ساختمانی است که از سیمان، سنگدانه، آب و دیگر مواد معدنی تشکیل شده است. بتن در واقع سنگی مصنوعی است که با استفاده از این مواد ارزان‌قیمت ساخته می‌شود و به دلیل مقاومت بالا، کاربرد فراوانی در صنعت ساخت و ساز، به خصوص در مناطق مرطوب دارد.

بتن مصالح ساختمانی

بتن توانمند یا High Performance Concrete (به اختصار HPC) ، بتنی است که ویژگی‌های خاصی دارد که بتن در حالت معمول، دارای آن‌ها نیست. این ویژگی‌ها شامل مقاومت بالا، مدول الاستیسیته‌ی بالا، کارایی بالا و نفوذپذیری کم می‌باشد. یکی از موادی که از آن‌ها برای تقویت عملکرد بتن استفاده می‌شود، روان‌کننده‌ها یا فوق روان‌کننده‌ها هستند. از این افزودنی برای تقویت عملکرد بتن در یک یا چند جنبه یا بدون تغییر ماندن آن در شرایط خاص استفاده می‌شود. امروزه روان‌کننده‌ها از مواد مختلف معدنی و شیمایی تولید می‌شوند. شرکت کلینیک بتن ایران، از پیشگامان عرصه‌ی خدمات مربوط به مواد افزودنی بتن روان‌کننده یا فوق روان‌کننده است.

فوق روان‌کننده (Super Plasticizers) ماده‌ای افزودنی است که پیش از یا در طول بتن‌ریزی به بتن اضافه می‌شود. هدف استفاده از این افزودنی، افزایش کارایی و تسهیل در امر بتن‌ریزی است. در مواقعی که جا به جایی و انتقال به بتن به محل پروژه، به دلایل مختلف و پیش‌بینی نشده به تاخیر می‌افتد، از فوق روان‌کننده‌ها برای ایجاد تاخیر در گیرش بتن استفاده می‌شود. البته همیشه توصیه‌ی مهندسین و مشاورین ساختمانی این بوده که عملیات اختلاط بتن در محل پروژه صورت گیرد تا از به وجود آمدن چنین مشکل‌هایی جلوگیری شود. همچنین در مناطقی که به دلیل دما بالا، اسلامپ بتن به سرعت کاهش می‌یابد، از فوق‌روان‌کننده‌ها برای تثبیت یا افزایش اسلامپ بتن استفاده می‌کنند. روان‌کننده‌ها بتن‌ریزی و فشرده‌سازی بتن را تسهیل و تسریع می‌کنند. همچنین باعث کاهش خطر جدا شدگی و آب انداختگی در بتن نیز می‌شوند. در صورتی که در پروژه‌ای به نیاز داشته باشیم به دلایل مختلف، بتن را پمپاژ کنیم، از فوق روان‌کننده‌ها تسهیل این امر استفاده می‌شود.

بتن مصالح ساختمانی

جدا از امر روان‌کنندگی و بالا بردن کارایی بتن، مواد روان‌کننده باعث افزایش مقاومت بتن نیز می‌شوند. روان‌کننده‌ها و فوق روان‌کننده‌ها به مانند دیگر افزودنی‌ها، شامل مدل‌های مختلفی می‌شوند که هر کدام از مواد مختلفی ساخته شده و در شرایط خاصی باید از آن‌ها استفاده کرد. تحقیقات و آزمایش‌ها نشان داده که روان‌کننده‌های لینگوسولفات که فاقد کلرید نیز هستند، بیشترین افزایش را در اسلامپ بتن موجب می‌شوند. با استفاده از این مواد، بتن بدون نیاز به افزودن آب اضافی، روان‌تر می‌شود و کارایی‌اش افزایش پیدا می‌کند؛ همچنین پمپاژ آن نیز راحت‌تر می‌شود. همان‌طور که پیش از این نیز اشاره کردیم، این مواد احتمال وقوع جدا شدگی و آب انداختگی در بتن را نیز کاهش می‌دهند و بعضا به صفر می‌رسانند. استفاده از این نوع روان‌کننده، نسبت به بقیه، هزینه کم‌تری دارد. البته در مقایسه با روان‌کننده‌های دیگر، مقاومت کم‌تری به بتن اضافه می‌کند.

مهندسین و متخصصین مجرب شرکت کلینیک بتن ایران مفتخرند که با سال‌ها تجربه در این زمینه، بهترین خدمات مختلف اجرایی و همچنین مشاوره‌ای به پروژه‌های مختلف ساختمانی را ارائه می‌کنند.

بتن مصالح ساختمانی

سایر مقالات
ملات های ساختمانی و انواع آن
ملات های ساختمانی و انواع آن
اگر قصد ساخت ملات رنگی را دارید، رنگ سیمان را به مصالح سنگی خشک اضافه کنید و قبل از اضافه کردن آب به آن، مخلوط را کاملاً بهم زنید. یا آنکه از فروشگاه های مصالح ساختمانی ملاتهای رنگی حاضری تهیه کنید. ملات سیاه چه با رنگ سیمان ساخته شده باشد، یا بصورت بسته بندی خریده شده باشد، با سنگ طبیعی و انواع سنگهای شکسته کف حیاط بخوبی کار می کند.
ادامه مطلب
طراحی و اجرای روشهای مقاوم سازی و تقویت  سازه بتنی
طراحی و اجرای روشهای مقاوم سازی و تقویت سازه بتنی
هنگامی که مقاومت سازه ی بتنی زیر مقدار تعیین شده در طراحی باشد ( دقیق تر اینکه با حذف ضریب های اطمینان، رده ی مقاومتی بتن باربر از عدد طراحی شده 15 درصد – یا بیشتر- پایینتر باشد) و این اعداد از طریق آزمون های مخرب یا غیر مخرب از بتن سخت به دست آمده و مورد اطمینان باشند
ادامه مطلب
ژل سیلیکا فیوم چیست؟
ژل سیلیکا فیوم چیست؟
ژل سیلیکا فیوم که یک ماده ترکیبی می باشد بر پایه روان کننده، میکروسیلیس و مواد دافع آب تولید گردیده است که به عنوان پدیده ای کارآمد و تجربه شده در دستور کار اغلب کارفرمایان و مشاورین قرار گرفته است. امروزه با آشکار شدن مزایای بتن هایی که در ساختار آنها از میکروسیلیس و فوق روان کننده به خاطر قیمت مناسب و خصوصیات ارزنده که در قسمت مربوط به میکرو سیلیکا شرح گردیده است 
ادامه مطلب
خصوصیات بتن مسلح به الیاف کربنی(بخش2)
خصوصیات بتن مسلح به الیاف کربنی(بخش2)
اوستون، مرکر و سیلوود نیز تاثیر افزایش محتوای حجمی الیاف بر روی مقاومت کششی نهایی و مدول الاستیسیته در کشش مستقیم را یاد آور شده اند.
ادامه مطلب