استفاده از روان کننده ها چه تاثیری بر روی مقاومت بتن دارند ؟

نویسنده : کلینیک بتن ایران
تاریخ ثبت : 1396/10/03

بتن مصالح ساختمانی است که از سیمان، سنگدانه، آب و دیگر مواد معدنی تشکیل شده است. بتن در واقع سنگی مصنوعی است که با استفاده از این مواد ارزان‌قیمت ساخته می‌شود و به دلیل مقاومت بالا، کاربرد فراوانی در صنعت ساخت و ساز، به خصوص در مناطق مرطوب دارد.

بتن مصالح ساختمانی

بتن توانمند یا High Performance Concrete (به اختصار HPC) ، بتنی است که ویژگی‌های خاصی دارد که بتن در حالت معمول، دارای آن‌ها نیست. این ویژگی‌ها شامل مقاومت بالا، مدول الاستیسیته‌ی بالا، کارایی بالا و نفوذپذیری کم می‌باشد. یکی از موادی که از آن‌ها برای تقویت عملکرد بتن استفاده می‌شود، روان‌کننده‌ها یا فوق روان‌کننده‌ها هستند. از این افزودنی برای تقویت عملکرد بتن در یک یا چند جنبه یا بدون تغییر ماندن آن در شرایط خاص استفاده می‌شود. امروزه روان‌کننده‌ها از مواد مختلف معدنی و شیمایی تولید می‌شوند. شرکت کلینیک بتن ایران، از پیشگامان عرصه‌ی خدمات مربوط به مواد افزودنی بتن روان‌کننده یا فوق روان‌کننده است.

فوق روان‌کننده (Super Plasticizers) ماده‌ای افزودنی است که پیش از یا در طول بتن‌ریزی به بتن اضافه می‌شود. هدف استفاده از این افزودنی، افزایش کارایی و تسهیل در امر بتن‌ریزی است. در مواقعی که جا به جایی و انتقال به بتن به محل پروژه، به دلایل مختلف و پیش‌بینی نشده به تاخیر می‌افتد، از فوق روان‌کننده‌ها برای ایجاد تاخیر در گیرش بتن استفاده می‌شود. البته همیشه توصیه‌ی مهندسین و مشاورین ساختمانی این بوده که عملیات اختلاط بتن در محل پروژه صورت گیرد تا از به وجود آمدن چنین مشکل‌هایی جلوگیری شود. همچنین در مناطقی که به دلیل دما بالا، اسلامپ بتن به سرعت کاهش می‌یابد، از فوق‌روان‌کننده‌ها برای تثبیت یا افزایش اسلامپ بتن استفاده می‌کنند. روان‌کننده‌ها بتن‌ریزی و فشرده‌سازی بتن را تسهیل و تسریع می‌کنند. همچنین باعث کاهش خطر جدا شدگی و آب انداختگی در بتن نیز می‌شوند. در صورتی که در پروژه‌ای به نیاز داشته باشیم به دلایل مختلف، بتن را پمپاژ کنیم، از فوق روان‌کننده‌ها تسهیل این امر استفاده می‌شود.

بتن مصالح ساختمانی

جدا از امر روان‌کنندگی و بالا بردن کارایی بتن، مواد روان‌کننده باعث افزایش مقاومت بتن نیز می‌شوند. روان‌کننده‌ها و فوق روان‌کننده‌ها به مانند دیگر افزودنی‌ها، شامل مدل‌های مختلفی می‌شوند که هر کدام از مواد مختلفی ساخته شده و در شرایط خاصی باید از آن‌ها استفاده کرد. تحقیقات و آزمایش‌ها نشان داده که روان‌کننده‌های لینگوسولفات که فاقد کلرید نیز هستند، بیشترین افزایش را در اسلامپ بتن موجب می‌شوند. با استفاده از این مواد، بتن بدون نیاز به افزودن آب اضافی، روان‌تر می‌شود و کارایی‌اش افزایش پیدا می‌کند؛ همچنین پمپاژ آن نیز راحت‌تر می‌شود. همان‌طور که پیش از این نیز اشاره کردیم، این مواد احتمال وقوع جدا شدگی و آب انداختگی در بتن را نیز کاهش می‌دهند و بعضا به صفر می‌رسانند. استفاده از این نوع روان‌کننده، نسبت به بقیه، هزینه کم‌تری دارد. البته در مقایسه با روان‌کننده‌های دیگر، مقاومت کم‌تری به بتن اضافه می‌کند.

مهندسین و متخصصین مجرب شرکت کلینیک بتن ایران مفتخرند که با سال‌ها تجربه در این زمینه، بهترین خدمات مختلف اجرایی و همچنین مشاوره‌ای به پروژه‌های مختلف ساختمانی را ارائه می‌کنند.

بتن مصالح ساختمانی

سایر مقالات
نصب هویه و گیره واتراستاپ چگونه است
نصب هویه و گیره واتراستاپ چگونه است

جهت نحوه استفاده هویه و گیره واتراستاپ روش های مختلفی وجود دارد. طریقه نصب هویه و گیره واتراستاپ به شکلی است که باید از گیره های مخصوص فلزی استفاده نمود.از هویه پس از داغ شدن به عنوان عاملی جهت پرس کردن دو سر واتراستاپ بر روی هم استفاده نمود. این محصول مطابق با استانداردهای کیفی بین المللی است. 

ادامه مطلب
اجرای آزمایش مقاومت کششی بتن
اجرای آزمایش مقاومت کششی بتن
مقاومت کششی یکی از ویژگی مهم و تاثیرگذار در بتن است که ضروری است برای طراحی یک سازه، مقدار آن را بدانیم. برای مشخص کردن مقاومت کششی بتن، از نمونه‌های استوانه‌ای شکل بتن استفاده می‌شود.
ادامه مطلب
بتن مسلح با الیاف سلولز چوب
بتن مسلح با الیاف سلولز چوب
چوب عمدتاً شامل سلولز، همی سلولز و لیگنین می باشد. خصوصیات الیاف سلولز چوب تا حد زیادی تحت تاثیر روش استخراج الیاف و فرایند تصفیه قرار می گیرد.
ادامه مطلب
روش های مقاوم سازی پل بتنی
روش های مقاوم سازی پل بتنی
توان‌بخشی ( بهسازی )، روند و شیوه تعمیر کردن یا اصلاح کردن یک سازه به منظور دستیابی به شرایط بهره‌ برداری جدید و یا افزایش عمر مفید بهره‌برداری آن است. در واقع ما در طرح و اجرای مقاوم سازی سازه های بتنی به دنبال حصول شرایط جدید در پلهای بتنی و مقاوم سازی آنها از نظر بهره برداری و یا بارگذاری می باشیم.
ادامه مطلب