بتن خود تراکم یا بتن خود متراکم چیست ؟

نویسنده : کلینیک بتن ایران
تاریخ ثبت : 1396/09/26

بتن خود تراکم )به انگلیسی Self Consolidating Concrete یا( SCC که با نام بتن خود متراکم نیز شناخته می‌شود، نوعی بتن با روانی بالا و بدون جمع شدگی است که با ریخته شدن در محل، به خوبی تمامی فضاهای خالی را پر کرده و بدون نیاز به هیچ گونه فشار مکانیکی، به صورت خود به خود متراکم می‌شود. روانی و به تبع آن، اسلامپ بتن خود تراکم بسیار بالاست و طبق استانداردها بین 455 تا 810 میلی‌متر است که بنا به نیاز پروژه، در مورد اسلامپ آن تصمیم گیری می‌شود. ویسکوزیته‌ی بتن خود تراکم، یکی از ویژگی‌های منحصر به فرد این نوع بتن است که در بسیاری از پروژه‌های عمرانی از این ویژگی خاص استفاده می‌شود.

بتن خود تراکم

بتن‌ریزی در هنگامی که از بتن خود تراکم استفاده می‌شود، بسیار آسان‌تر است و نیازی به ویبراسیون و فشرده کردن بتن وجود ندارد. این موضوع باعث می‌شود تا هزینه‌های بتن‌ریزی کاهش یابند. هم چنین بدون نیاز به هیچ گونه عملیات خاصی، سطوح خارجی این نوع بتن صاف و صیقلی رقم می‌خورد. روانی و کارایی بالای بتن خود تراکم باعث شده تا بتوان اشکال هندسی مختلف که ساخت آن‌ها با بتن معمولی ممکن نیست را شکل داد. مشخص است که کارایی بالا، قابلیت پمپاژ بتن را نیز افزایش می‌دهد.

خاصیت خود تراکمی این بتن باعث می‌شود تا مخلوط بتن به خوبی به فولاد تقویت شده (میلگرد) بچسبد و پیوند محکمی بین آن‌ها شکل بگیرد. استفاده از این نوع بتن، زمان ساخت و ساز را کاهش می‌دهد که در نهایت منجر به کاهش هزینه‌های ساخت و ساز می‌شود. عدم نیاز به دستگاه ویبراتور باعث می‌شود تا آلودگی صوتی ایجاد شده توسط پروژه تا حد زیادی کاهش یابد. این ویژگی برای پروژه‌هایی که در مناطق مسکونی در حال ساخته شدن هستند، بسیار مناسب می‌باشد.

ثبات و روانی از مهم‌ترین ویژگی‌های پلاستیک بتن خود تراکم می‌باشد. روانی و کارایی بالای بتن، با اضافه کردن آب بیشتر به مخلوط به دست نمی‌آید، بلکه برای رسیدن به این ویژگی در آن، از افزودنی‌های فوق کاهنده‌ی آب در مخلوط بتن استفاده می‌شود. ثبات و یا مقاومت بتن در برابر جمع شدگی، از طریق افزایش مواد مورد استفاده در بتن به دست می‌آید. هم چنین می‌توان برای رسیدن به این هدف، از افزودنی‌هایی که ویسکوزیته‌ی بتن را دستخوش تغییر می‌کنند نیز استفاده کرد. افزایش مواد مورد استفاده به معنی افزایش میزان استفاده از سیمان یا سنگدانه‌ها در بتن است. افزودنی‌هایی تغییر دهنده‌ی ویسکوزیته در زمانی که رسیدن به یک دانه‌بندی خاص دشوار است، می‌توانند کمک بسیاری بزرگی به ایجاد بتن خود تراکم باشند. طبق استانداردها قطر دانه‌های استفاده در بتن خود تراکم بایستی یک و نیم اینچ (38 میلی‌متر) باشد که با استفاده از این افزودنی‌ها می‌تواند کاهش یابد؛ این کاهش سایز، طراحی و کنترل را آسان‌تر می‌کند.

کنترل رطوبت بتن نیز یکی دیگر از عوامل تاثیر گذار در تولید یک بتن خود تراکم خوب است. بتن‌های خود تراکم به صورت عمومی دارای چسب سیمان بیشتر، درشت دانه‌های کم‌تر و ریزدانه‌های بیشتر نسبت به بتن‌های معمولی هستند. همچنین شرایط عمومی محیط اجرای پروژه می‌تواند بر روی ویژگی‌های بتن تاثیرگذار باشد. به طور مثال اگر هوای محیط بسیار گرم باشد، این موضوع باعث می‌شود تا کارایی و روان بتن تا حد زیادی کاهش یابد.

بتن خود تراکم

سایر مقالات
نحوه انتخاب افزودنی ها ی بتن برای هر پروژه
نحوه انتخاب افزودنی ها ی بتن برای هر پروژه
برای انتخاب افزودنی مناسب در یک پروژه ابتدا بر اساس عملکرد مورد نیاز نوع ماده افزودنی انتخاب شود .  استفاده از افزودنی های روان کننده برای تولید بتن با مقاومت یا روانی بیشتر ،  افزودنی های  فوق روان کننده برای تولید بتن های روان خود تراکم و پر مقاومت در سازه های پر آماتور استفاده از افزودنی های حباب ساز در تولید بلوک های بتنی که عمدتاً در معرض محیط و یخبندان هستند
ادامه مطلب
پوشش و کوتینگ نفوذگر کریستال شونده بتن
پوشش و کوتینگ نفوذگر کریستال شونده بتن
پوشش نفوذگر کریستال شونده بتن در حال حاضر بتن مهمترین و پرمصرف ترین ماده در سازه‌های مدرن و مهندسی عمران می باشد. اکثر سدها، تونل ها، کانال ها، پل ها، پایل ها، خطوط لول هف سقف ها، جاده‌ها، مخازن، استخرها، سکوها و ساختمان ها و... بتنی می باشد. بتن علی رغم استحکام ذاتی، بدلیل معایبی چون ضعف در آب بندی، مقاومت شیمیایی پایین، مقاومت کم در برابر ضربه، تخلخل ذاتی، انعطاف پذیری محدود، مقاومت سایشی ضعیف و... نیازمند محافظت و تقویت می‌باشد.
ادامه مطلب
انتخاب مواد ترمیم کننده ی بتن
انتخاب مواد ترمیم کننده ی بتن
بتن‌ها بنا به دلایل مختلف محیطی، بارگذاری و به وجود آمدن شرایط پیش‌بینی نشده، ممکن است که آسیب ببینند. هر چند امروزه با پیشرفت صنعت ساخت و ساز، اغلب آسیب دیدگی‌ها پیش بینی می‌شود و از وقوع آن‌ها در آینده جلوگیری می‌شود
ادامه مطلب
ترمیم و مقاوم سازی تیرها به روش FRP
ترمیم و مقاوم سازی تیرها به روش FRP
استفاده از FRP ها به علت وزن سبک و کاربرد آسان و همچنین مقاومت و سختی مناسب، بسیار مورد توجه و استفاده مهندسان قرار گرفته و پروژه‌های متعددی در دنیا و کشورمان انجام گرفته است. کاربرد FRP در تیرهای بتنی در جریان انتقال نیروهای ثقلی و جانبی دیافراگم به ستون نقش دارند، از این‌ رو جزئی از سیستم سازه می‌باشند.
ادامه مطلب