شاتکریت چیست ؟

نویسنده : کلینیک بتن ایران
تاریخ ثبت : 1396/09/25

بتن پاشی، اسپری کردن بتن یا شاتکریت (به انگلیسی shotcrete؛ مرکب از دو کلمه‌ی shot و concrete) فرایندی است که در آن مخلوط بتن به صورت اسپری شده به محل مورد نظر پاشیده می‌شود. هدف از انجام دادن چنین پروسه‌ای، این است که محصول نهایی ما، مقاومت بالا و نفوذپذیری کمی داشته باشد. یکی از ویژگی‌های اصلی بتن که همیشه عنوان می‌شود، شکل‌پذیری بالای آن است (البته ممکن است تصورش را نمی‌کردید که بتن تا این حد انعطاف‌پذیر باشد) و در واقع شاتکریت یکی از بهترین استفاده‌های ما از این ویژگی منحصر به فرد بتن می‌باشد.

انجمن بتن آمریکا (ACI) شاتکریت را این گونه تعریف می‌کند: شاتکریت، نوعی بتن (یا در برخی مواقع ملات) است که به وسیله‌ی شلنگ و با فشار و سرعت بالا، بر روی سطح مورد نظر پاشیده می‌شود. مواد مورد استفاده در تهیه‌ی شاتکریت همان مواد مورد استفاده در بتن است، اما پروسه‌ی استفاده از آن کاملاً متفاوت و یکتاست. دلیل استفاده از فشار بالای هوا در این فرآیند، این است که تراکم کافی در بتن ایجاد شود.

از فرایند شاتکریت در بسیاری از پروژه‌ها و صنایع مختلف، استفاده می‌شود؛ مانند: استخرها، پارک‌ها، تونل‌های زیر زمینی، زمین‌های اسکیت و دیوارهای نگهدارنده. اطراف ما پر است از سازه‌ها و محصولاتی که به وسیله‌ی شاتکریت ایجاد شده‌اند، اما کم‌تر کسی به آن توجه می‌کند. استفاده از این روش برای بتن‌ریزی، تمامی مراحل لازم برای تراکم بتن را یک‌جا برای ما انجام می‌دهد و در کنار آن، دوام و مقاومت بتن را نیز بیشتر می‌کند.

در واقع از نظر تئوری، اسپری کردن بتن با سرعت بالا به یک سطح، بی‌نقص‌ترین و کامل‌ترین روش بتن‌ریزی محسوب می‌شود. ذرات مختلف موجود در بتن (از جمله سنگدانه‌ها) که توسط چسب سیمان پوشیده شده‌اند، با فشار بالا در جای خود قرار می‌گیرند و هیچ گونه فضای خالی (تخلخل) در بتن بر جای نمی‌گذارند. با این روش، بتنی مقاوم، یکدست و با چگالی و تراکم بالا ساخته می‌شود که برای اکثر پروژه‌ها حالتی ایده‌آل دارد، مخصوصاً برای استفاده‌ی دکوراتیو از بتن. معمولاً در ساخت استخرها، حوض‌ها و یا کانال‌های آبی، از شاتکریت استفاده می‌شود؛ چرا که نفوذپذیری آن صفر است.

در ساخت تونل‌ها و به طور کل سازه‌های زیر زمینی (مانند مترو) برای محافظت از آن‌ها، در قسمت‌های خارجی‌شان از شاتکریت استفاده می‌کنند. جدا از این که در برابر فشارهای مختلف مقاوم است، در برابر ورود آب نیز کاملاً نفوذ ناپذیر می‌باشد. استفاده از شاتکریت نه تنها باعث بهبود ویژگی‌های بتن می‌شود، بلکه هزینه‌های یک پروژه‌ی عمرانی را نیز کاهش می‌دهد. با این وجود، نحوه و عملیات اسپری کردن شاتکریت دارای مراحل مختلف و سختی است که بایستی به دقت و توسط متخصصان صورت بگیرد، در غیر این صورت بتن دچار مشکل خواهد شد.

شاتکریت به دو دسته‌ی شاتکریت خشک و شاتکریت تر یا مرطوب تقسیم می‌شود. تفاوت آن‌ها همانطور که شاید از اسمشان نیز پیدا باشد، این است که در شاتکریت خشک پیش از عملیات اسپری شدن، مواد با آب مخلوط نمی‌شوند. اما در شاتکریت تر مخلوط بتن به صورت کامل اسپری می‌شود. در واقع در حالت تر ما بتن تازه را به روی سطح اسپری می‌کنیم.

شاتکریت

سایر مقالات
انواع و ویژگی های هاردنر بتن شامل چه مواردی است ؟
انواع و ویژگی های هاردنر بتن شامل چه مواردی است ؟

هاردنر بتن با ویژگی ها و انواع مختلف و به شکل محلول در آب در بازار موجود است . در بتن معمولا مقداری آهک یا کلسیم کربنات وجود دارد که در مقاومت بتن هیچ گونه مشارکتی ندارد و در دوام آن نیز تاثیری ندارد و تقریباً بلا استفاده است .

ادامه مطلب
کف سازی و دانستنی های کف سازی
کف سازی و دانستنی های کف سازی
این ترکیب ایجاد کننده پوشش سخت از سنگدانه های مقاوم تشکیل شده که در مقابل سایش و فرسایش بعلت ویژگی های فیزیکی، مقاومت بالایی از خود نشان می دهند.
ادامه مطلب
تاثیر درصد اختلاط سنگدانه و خمیر سیمان در بتن سبک سازه ای
تاثیر درصد اختلاط سنگدانه و خمیر سیمان در بتن سبک سازه ای

بتن از پر مصرف ترین مصالح ساختمانی به شمار می رود.با توجه به زلزله خیز بودن کشور ما،و نیاز به ساخت سازه های بلند، بتن سبک سازه ای از اهمیت بیشتری در ساختمان سازی برخوردار است.این بتن با کاهش وزن ساختمان هزینه های پی سازی را کاهش می دهد.

ادامه مطلب
بتن هبلکس چیست؟
بتن هبلکس چیست؟
کار کردن با بتن سبک ( هبلکس ) بسیار آسان است، مثلاً به راحتی می توان آن را ارّه نموده یا میخ در آن کوبید و یا جای پریز یا کانال عبور سیم برق و لوله آب را در آن به وجود آورد. علاوه بر این بتن سبک در مقابل آتش بسیار مقاوم است و کلیه شرایط سلامت محیط زیست را دارا می باشد.
ادامه مطلب