رنگ نسوز سیلکونی

نویسنده : کلینیک بتن ایران
تاریخ ثبت : 1397/04/04

رنگ نسوز سیلکونی

از ترکیب رزین سیلیکونی و خمیر آلومینیوم، می‌توان به یک ترکیب عالی جهت ایجاد پوشش حرارتی دست یافت. به این محصول رنگ سیلیکونی نسوز نیز می‌گویند. این محصول را می‌توان برحسب میزان حرارتی که قرار است به سازه وارد شود، تولید نمود. اصلی‌ترین کاربرد رنگ سیلیکونی نسوز مقاوم در برابر حرارت، در سازه‌های در مجاورت گرما است؛ مانند رنگ نسوز برای شومینه، بدنه دودکش‌ها، سطوح داخلی کوره‌ها و بویلرها. از پوشش سیلیکونی نسوز مقاوم در برابر حرارت می‌توان هم به عنوان تک لایه بر روی سطوح فولادی و هم بر روی لایه آستری خورده استفاده نمود.

اصلی‌ترین ویژگی رنگ‌های نسوز سیلیکونی، عدم از دست دادن مشخصات و ویژگی‌های خود در مجاورت حرارت است. به این معنا که تا دمای مشخص شده روی محصول، هیچ گونه تغییری در رنگ به وجود نمی‌آید.رنگ نسوز سیلکونی از نظر مقاومت دمایی در انواع مختلفی در بازار موجود هستند؛ به طور مثال رنگ‌های نسوز ۲۰۰، ۲۵۰ یا ۳۰۰ درجه سانتی‌گرادی که به ترتیب حداکثر دماهایی که این رنگ‌ها در آن‌ها تغییر مشخصه نمی‌دهند را نشان می‌دهد. علاوه بر این‌ها، رنگ‌های نسوز مقاومت حلالی و شیمیایی نسبتاً خوبی دارند و در برابر مواد اسیدی و قلیایی تغییراتی از خود نشان نمی‌دهند. همچنین از نظر دوام، طول عمر و مقاوم در برابر هوازدگی نیز ویژگی‌های خوبی دارند.

یکی از مهم‌ترین کاربردهای رنگ نسوز، استفاده از آن در شومینه است. به طور کلی تجهیزاتی که در مجاورت حرارت و گرما هستند، نیاز دارند تا با رنگ‌های نسوز رنگ شوند. تجهیزاتی مانند مخازن، لوله‌ها، دودکش‌ها، بویلرها و تجهیزات کارخانه‌های مختلف.

رنگ ظاهری رنگ نسوز نقره‌ای است. یک سوم از درصد حجمی این رنگ از مواد جامد تشکیل شده است. چگالی یا جرم حجمی آن ۱٫۰۳ گرم بر سانتی متر مکعب است که می‌توان گفت از نظر چگالی خیلی شبیه به آب است و چگالی‌اش کمی از آب بیشتر است. بهترین ضخامت برای رنگ‌های نسوز ۲۵ میکرون است. همچنین برای گیرش اولیه به شش ساعت زمان احتیاج دارد و زمان گیرش نهایی بسته به نوع محصول می‌تواند متفاوت باشد.


سطحی که قرار است پوشش محافظتی رنگ نسوز سیلیکونی بر روی آن نصب شود، باید عاری از هر گونه گرد و غبار یا مواد چربی و لکه‌ی روغن باشد و به طور کلی باید تمیز و پاکیزه باشد. توصیه شده است که سطح زیر کار قبل از اجرای رنگ نسوز با هوای فشرده تمیز گردد. دمای محیط در هنگام اجرای رنگ باید حداقل ۵ درجه و حداکثر ۴۰ درجه سانتی گراد باشد. در غیر این صورت رنگ نسوز زودتر یا دیرتر وارد مرحله‌ی گیرش اولیه خود می‌شود و پیش‌بینی‌های صورت گرفته را به هم می‌زند.

رنگ نسوز سیلیکونی معمولاً به صورت تک جزئی است و باید قبل از مصرف به خوبی همگن شود. رنگ نسوز را می توان با کمک تینر رقیق کرد. این کار حتماً باید توسط نیروی متخصص و با تجربه و با در نظر گرفتن شرایط محل اجرا انجام بگیرد تا ویسکوزیته‌ی مورد نظر حاصل شود. چنان چه شرایط به نحوی بود که لازم بود تا ضخامت رنگ نسوز زیادتر از حد معمول باشد، باید تمهیدات لازم برای آن انجام شود، زیرا در غیر این صورت امکان ورقه‌ورقه شدن سطح رنگ وجود دارد.

سایر مقالات
ترک های روسازی بتن
ترک های روسازی بتن

ترکهای عرضی ممکن است به موازات درزها ظاهر شوند و می توانند حاصل تنشهای حرارتی، وجود لایه زیر اساس ضعیف به عنوان تکیه گاه، یا بارگذاری سنگین باشند. بعضی اوقات این ترکها مربوط به فاصله بیش از حد درزهای دال می باشند. درزهایی که بیش از 4.5 m از هم فاصله داشته باشند عموماً باعث بروز ترکهای عرضی در وسط دهانه دال می شوند.

ادامه مطلب
انواع ملات های ساختمانی شامل چه مواردی است ؟
انواع ملات های ساختمانی شامل چه مواردی است ؟

ملات های ساختمانی و بتن مهمترین اجزای اصلی به کار رفته در صنعت ساختمان می باشد. در هنگام استفاده از ملات ساختمانی باید به رعایت اصول و نکات ایمنی توجه ویژه ای داشت . ملات های ساختمانی دارای انواع مختلفی است که در این مقاله به بررسی انواع ملات ساختمانی و کاربرد آنها می پردازیم .


ادامه مطلب
معرفی ژئوتکستایل
معرفی ژئوتکستایل
ژئوتکستایل‌ها غالبا از پلیمر ها یا پلی پروپیلن ‌ها ساخته شده‌اند. پلی‌پروپیلن ‌ها دارای وزن مخصوص کمتر از واحد بوده (9/0) و محکم و بادوام هستند. از الیاف و فیبر های رشته‌ ای پلی ‌پروپیلن‌ ها در ساخت ژئوتکستایل‌ های بافته شده (Woven) و بافته نشده (Nonwoven) استفاده می‌‌شود.
ادامه مطلب
مواد ترمیم کننده ی بتن چیست
مواد ترمیم کننده ی بتن چیست

ترمیم کننده های بتن بر پایه سیمان و لاتکس ملاتی بدون انقباض بوده که از نفوذپذیری کم و دوام طولانی برخوردار می باشد. از جمله موارد استفاده از ترمیم کننده های بتن می توان به تعمیرات سازه های دریایی اشاره کرد . 

ادامه مطلب