کرگیری بتن

نویسنده : کلینیک بتن ایران
تاریخ ثبت : 1397/04/05

کرگیری بتن (concrete core drilling) به معنای ایجاد یک سوراخ یا خارج کردن قسمتی از بتن به شکل استوانه‌ای می‌باشد. کرگیری یکی از روش‌های مختلف بُرش و مغزه‌گیری بتن تقویت شده یا بتن معمولی است. این کار به وسیله‌ی دریل‌های مخصوص که بدین منظور طراحی و ساخته شده‌اند، انجام می‌پذیرد. تاریخچه‌ی استفاده از دریل‌ها برای کرگیری بتن و دیگر مصالح ساختمانی به ۳۰۰۰ سال پیش از میلاد مسیح و مصر باستان برمی‌گردد. امروزه ما برای کرگیری از دریل‌های مکانیکی و الکتریکی نیمه اتوماتیک استفاده می‌کنیم.

می‌توان گفت که تقریباً در هر پروژه‌ای که در آن از سازه‌های بتنی استفاده می‌شود، به تیم متخصص و ابزار مورد نیاز برای کرگیری بتن نیاز وجود خواهد داشت. کرگیری سریع‌ترین، دقیق‌ترین و تمیزترین راه برای سوراخ و حفره بر روی بتن با اهداف گوناگون است. کرگیری شامل ایجاد حفراتی کاملاً صاف و گرد بر روی دیوارها، زمین، سقف و دیگر نقاط سازه می‌باشد. در واقع یکی از مزیت‌های مهم و اساسی کرگیری به وسیله دریل، دقت و تمیزی بالای آن می‌باشد. از این حفرات در سازه برای اهداف مختلفی هم چون عبور خطوط و سیم‌های تلفن، لوله‌کشی، ایجاد داکت، سیستم اطفای حریف و غیره می‌باشد. هم چنین گاهی کرگیری به منظور خارج کردن نمونه‌ای از بتن در جهت آزمایش و تست صورت می‌گیرد که به آن اصطلاحاً آزمایش و یا تست مغزه گیری بتن نیز گفته می‌شود.

دستگاه‌های دریل که از هسته‌ی الماسی استفاده می‌کنند، معمول‌ترین دریل‌های موجود و مورد استفاده برای این کار هستند. البته عمدتاً دریل از فولاد ساخته شده و فقط در بخش‌های انتهایی آن از الماس استفاده شده تا برندگی و سختی آن افزایش یابد. (الماس سخت‌ترین کانی موجود است که قابلیت برندگی آن بسیار بالاست) دریل‌ها از نظر منبع تولید نیرو به چند دسته تقسیم می‌شوند و راه‌های مختلفی برای ایجاد نیروی موجود در دریل‌ها موجود می‌باشد. این منابع نیرو شامل الکتریسیته، دریل‌های بادی و هیدرولیک (استفاده از نیروی آب) می‌باشد.

دریل‌های کرگیر را می‌توان بر روی دیوار نصب کرد و با گردش آن به صورت دایره‌ای، می‌توان یک هسته یا کر به صورت استوانه‌ای از بتن خارج کرد. بر پایه نیاز و تخصص کسانی که عملیات کرگیری را انجام می‌دهند، قطر حفره‌ی ایجاد شده بر روی بتن می‌توان از ۱۰ میلی‌متر تا ۱٫۸ متر باشد. معمولاً برای عبور سیم‌های الکتریکی و لوله‌کشی به حفرات با قطرهای کوچک‌تری نیاز است.

کرگیری بتن را هم بر روی بتن‌های تقویت شده به وسیله فولاد و هم به روی بتن‌های تقویت نشده (بتن‌های معمولی) انجام داد. اما به خاطر تفاوت‌های ساختاری بین این دو بتن، طبعاً فرق‌هایی میان آن‌ها وجود دارد. کرگیری از بتن تقویت شده به وسیله‌ی فولاد به مراتب سخت‌تر و دارای پیچیدگی‌های بیش‌تری است و برای انجام آن بایستی از روش‌های مخصوص استفاده شود. هم‌چنین نسبت به بقیه انواع بتن، زمان بیشتری برای کرگیری از این بتن صرف می‌شود. اما در مورد بتن معمولی و بتنی که در آن فولاد تقویت شده وجود ندارد، دست ما باز تر است و می‌توانیم از روش‌های مختلفی، از جمله همان روش‌هایی که بر روی بتن تقویت شده استفاده می‌شود، استفاده کنیم.

سایر مقالات
ترمیم و تقویت سازه های بتنی توسط دیوار برشی
ترمیم و تقویت سازه های بتنی توسط دیوار برشی
دیوار برشی فولادی برای مقاوم سازی ساختمان های فولادی در حدود 15 سال اخیر مورد توجه خاص مهندسان سازه قرار گرفته است. ویژگی های منحصر به فرد آن باعث جلب توجه بیشتر همگان شده است
ادامه مطلب
بتن مسلح به الیاف پلی استر
بتن مسلح به الیاف پلی استر
الیاف پلی استر اولین بار توسط شرکت فایبر- اد از شارلوت.ان.سی برای استفاده به عنوان مصالح تقویت کننده بتن توسعه یافت
ادامه مطلب
آشنایی با تخریب کننده بتن یا همان کتراک
آشنایی با تخریب کننده بتن یا همان کتراک

تخریب کننده KATROCK یک ماده تخریبی بدون صدا و بی خطر می باشد که برخلاف مواد منفجره در هنگام تخریب تولید هیچگونه صدا، موج انفجار، زمین لرزه، دود و گرد و غبار نمی نماید و با ایجاد ترک سبب خورد شدن و جدا شدن سنگ یا بتن می گردد این ماده نیاز به زاغه مهمات و نظارت خاصی برای نگهداری و مصرف نداشته و به راحتی و بدون نیاز به افزاد با تجربه در هر محلی امکان استفاده بدون خطر آن وجود دارد.

مصارف

ادامه مطلب
تعیین حداکثر فاصله بین دو ستون بتنی بر چه اساس تعیین می شود ؟
تعیین حداکثر فاصله بین دو ستون بتنی بر چه اساس تعیین می شود ؟
در تعیین فاصله بین دو ستون بتنی رعایت چند نکات طبق آیین نامه و همچنین رعایت چند اصل در تعیین محل و فاصله ستون های بتنی الزامی است . 
ادامه مطلب