کرگیری بتن

نویسنده : کلینیک بتن ایران
تاریخ ثبت : 1397/04/05

کرگیری بتن (concrete core drilling) به معنای ایجاد یک سوراخ یا خارج کردن قسمتی از بتن به شکل استوانه‌ای می‌باشد. کرگیری یکی از روش‌های مختلف بُرش و مغزه‌گیری بتن تقویت شده یا بتن معمولی است. این کار به وسیله‌ی دریل‌های مخصوص که بدین منظور طراحی و ساخته شده‌اند، انجام می‌پذیرد. تاریخچه‌ی استفاده از دریل‌ها برای کرگیری بتن و دیگر مصالح ساختمانی به ۳۰۰۰ سال پیش از میلاد مسیح و مصر باستان برمی‌گردد. امروزه ما برای کرگیری از دریل‌های مکانیکی و الکتریکی نیمه اتوماتیک استفاده می‌کنیم.

می‌توان گفت که تقریباً در هر پروژه‌ای که در آن از سازه‌های بتنی استفاده می‌شود، به تیم متخصص و ابزار مورد نیاز برای کرگیری بتن نیاز وجود خواهد داشت. کرگیری سریع‌ترین، دقیق‌ترین و تمیزترین راه برای سوراخ و حفره بر روی بتن با اهداف گوناگون است. کرگیری شامل ایجاد حفراتی کاملاً صاف و گرد بر روی دیوارها، زمین، سقف و دیگر نقاط سازه می‌باشد. در واقع یکی از مزیت‌های مهم و اساسی کرگیری به وسیله دریل، دقت و تمیزی بالای آن می‌باشد. از این حفرات در سازه برای اهداف مختلفی هم چون عبور خطوط و سیم‌های تلفن، لوله‌کشی، ایجاد داکت، سیستم اطفای حریف و غیره می‌باشد. هم چنین گاهی کرگیری به منظور خارج کردن نمونه‌ای از بتن در جهت آزمایش و تست صورت می‌گیرد که به آن اصطلاحاً آزمایش و یا تست مغزه گیری بتن نیز گفته می‌شود.

دستگاه‌های دریل که از هسته‌ی الماسی استفاده می‌کنند، معمول‌ترین دریل‌های موجود و مورد استفاده برای این کار هستند. البته عمدتاً دریل از فولاد ساخته شده و فقط در بخش‌های انتهایی آن از الماس استفاده شده تا برندگی و سختی آن افزایش یابد. (الماس سخت‌ترین کانی موجود است که قابلیت برندگی آن بسیار بالاست) دریل‌ها از نظر منبع تولید نیرو به چند دسته تقسیم می‌شوند و راه‌های مختلفی برای ایجاد نیروی موجود در دریل‌ها موجود می‌باشد. این منابع نیرو شامل الکتریسیته، دریل‌های بادی و هیدرولیک (استفاده از نیروی آب) می‌باشد.

دریل‌های کرگیر را می‌توان بر روی دیوار نصب کرد و با گردش آن به صورت دایره‌ای، می‌توان یک هسته یا کر به صورت استوانه‌ای از بتن خارج کرد. بر پایه نیاز و تخصص کسانی که عملیات کرگیری را انجام می‌دهند، قطر حفره‌ی ایجاد شده بر روی بتن می‌توان از ۱۰ میلی‌متر تا ۱٫۸ متر باشد. معمولاً برای عبور سیم‌های الکتریکی و لوله‌کشی به حفرات با قطرهای کوچک‌تری نیاز است.

کرگیری بتن را هم بر روی بتن‌های تقویت شده به وسیله فولاد و هم به روی بتن‌های تقویت نشده (بتن‌های معمولی) انجام داد. اما به خاطر تفاوت‌های ساختاری بین این دو بتن، طبعاً فرق‌هایی میان آن‌ها وجود دارد. کرگیری از بتن تقویت شده به وسیله‌ی فولاد به مراتب سخت‌تر و دارای پیچیدگی‌های بیش‌تری است و برای انجام آن بایستی از روش‌های مخصوص استفاده شود. هم‌چنین نسبت به بقیه انواع بتن، زمان بیشتری برای کرگیری از این بتن صرف می‌شود. اما در مورد بتن معمولی و بتنی که در آن فولاد تقویت شده وجود ندارد، دست ما باز تر است و می‌توانیم از روش‌های مختلفی، از جمله همان روش‌هایی که بر روی بتن تقویت شده استفاده می‌شود، استفاده کنیم.

سایر مقالات
تکنیک های جلوگیری از ازدیاد درجه حرارت بتن در هوای گرم
تکنیک های جلوگیری از ازدیاد درجه حرارت بتن در هوای گرم

استفاده از سیمانهای با حرارت هیدراتاسیون کم، ممکن است تا حدودی سبب تخفیف اشکالات مربوط به از دیاد درجه حرارت بتن شود. ولی باید درنظر داشت که مصرف سیمانهای مذکور پیشگیری های لازم را غیر ضروری نمی سازد. گر چه در درجه حرارتهای معمولی، سیمانهای با حرارت هیدراتاسیون کم، آهسته تر از سیمانهای معمولی هیدراته می شوند ولی میزان هیدراتاسیون آنها با زیاد شدن درجه حرارت افزایش می یابد. هرنوع سیمانی که مصرف شود وقتی بتن گرم می شود قابلیت کاربردخودرا سریعتر از موقعی که سرد باشد از دست می دهد به علاوه گر چه وقتی سیمان با حرارت زائی کم به کار رود درجه حرارت بتن ممکن است تا حدودی در تمام مراحل پائین تر باشد، ولی در شرایط خشک کننده، تبخیر آب در مراحل اختلاط، حمل، جادادن و عمل آوردن، تسریع خواهد شد. اگر بخواهیم عیوبی نظیر ترک خوردگی خمیری یا به عبارتی ترک خوردگی ناشی از باد رخ ندهد، لازم است برای به حداقل رساندن این تبخیر تدابیری اتخاذ گردد.
ادامه مطلب
پوشش ضد حریق پایه معدنی
پوشش ضد حریق پایه معدنی
پوشش ضد حریق پایه معدنی با چگالی کم (Low Density Fireproof Coating) ملاتی برای حفاظت از فولاد و بتن در برابر آتش سوزی و حریق می‌باشد.
ادامه مطلب
بررسی نقش مواد افزونی فوق روان کننده در بتن با مقاومت بالا
بررسی نقش مواد افزونی فوق روان کننده در بتن با مقاومت بالا
با توجه به مطالعات اخیر، استفاده از مواد افزودنی در تولید بتن که اثرات مطلوب آن بر ویژگی های بتن ثابت شده، غیر قابل انکار می باشد. اگرچه استفاده از مواد افزودنی اجباری نیست ولی استفاده از آن در صرفه جویی زمان و بهبود ویژگی های بتن تازه و سخت شده اجتناب ناپذیر است. با توجه به گستردگی استفاده از مواد افزودنی در بتن، دانستن اثر این موارد بر روی خواص مختلف بتن بسیار حائز اهمیت می باشد. در این مقاله اثر فوق روان کننده  بر روی خواص مکانیکی کوتاه مدت بتن های با مقاومت بالا مورد بحث قرار می گیرد. 
ادامه مطلب
بتن های پر مقاومت
بتن های پر مقاومت
بتن پر مقاومت بتنی است دارای مقاومتی برابر یا بیش از  41 مگاپاسکال باشد نسبت آب به سیمان در این بتن ها از 0/25  برای مقاومت بیش از 80 مگا پاسکال در سن 56 روزه تا 0/4  برای برخی بتن ها در سن 28 روزه متغیر است . مهمترین عوامل در تولید بتن پر مقاومت عبارت است
ادامه مطلب