کرگیری بتن

کرگیری بتن (concrete core drilling) به معنای ایجاد یک سوراخ یا خارج کردن قسمتی از بتن به شکل استوانه‌ای می‌باشد. کرگیری یکی از روش‌های مختلف بُرش و مغزه‌گیری بتن تقویت شده یا بتن معمولی است. این کار به وسیله‌ی دریل‌های مخصوص که بدین منظور طراحی و ساخته شده‌اند، انجام می‌پذیرد. تاریخچه‌ی استفاده از دریل‌ها برای کرگیری بتن و دیگر مصالح ساختمانی به ۳۰۰۰ سال پیش از میلاد مسیح و مصر باستان برمی‌گردد. امروزه ما برای کرگیری از دریل‌های مکانیکی و الکتریکی نیمه اتوماتیک استفاده می‌کنیم.

کرگیری بتن

می‌توان گفت که تقریباً در هر پروژه‌ای که در آن از سازه‌های بتنی استفاده می‌شود، به تیم متخصص و ابزار مورد نیاز برای کرگیری بتن نیاز وجود خواهد داشت. کرگیری سریع‌ترین، دقیق‌ترین و تمیزترین راه برای سوراخ و حفره بر روی بتن با اهداف گوناگون است. کرگیری شامل ایجاد حفراتی کاملاً صاف و گرد بر روی دیوارها، زمین، سقف و دیگر نقاط سازه می‌باشد. در واقع یکی از مزیت‌های مهم و اساسی کرگیری به وسیله دریل، دقت و تمیزی بالای آن می‌باشد. از این حفرات در سازه برای اهداف مختلفی هم چون عبور خطوط و سیم‌های تلفن، لوله‌کشی، ایجاد داکت، سیستم اطفای حریف و غیره می‌باشد. هم چنین گاهی کرگیری به منظور خارج کردن نمونه‌ای از بتن در جهت آزمایش و تست صورت می‌گیرد که به آن اصطلاحاً آزمایش و یا تست مغزه گیری بتن نیز گفته می‌شود.

دستگاه‌های دریل که از هسته‌ی الماسی استفاده می‌کنند، معمول‌ترین دریل‌های موجود و مورد استفاده برای این کار هستند. البته عمدتاً دریل از فولاد ساخته شده و فقط در بخش‌های انتهایی آن از الماس استفاده شده تا برندگی و سختی آن افزایش یابد. (الماس سخت‌ترین کانی موجود است که قابلیت برندگی آن بسیار بالاست) دریل‌ها از نظر منبع تولید نیرو به چند دسته تقسیم می‌شوند و راه‌های مختلفی برای ایجاد نیروی موجود در دریل‌ها موجود می‌باشد. این منابع نیرو شامل الکتریسیته، دریل‌های بادی و هیدرولیک (استفاده از نیروی آب) می‌باشد.

دریل‌های کرگیر را می‌توان بر روی دیوار نصب کرد و با گردش آن به صورت دایره‌ای، می‌توان یک هسته یا کر به صورت استوانه‌ای از بتن خارج کرد. بر پایه نیاز و تخصص کسانی که عملیات کرگیری را انجام می‌دهند، قطر حفره‌ی ایجاد شده بر روی بتن می‌توان از ۱۰ میلی‌متر تا ۱٫۸ متر باشد. معمولاً برای عبور سیم‌های الکتریکی و لوله‌کشی به حفرات با قطرهای کوچک‌تری نیاز است.

کرگیری بتن را هم بر روی بتن‌های تقویت شده به وسیله فولاد و هم به روی بتن‌های تقویت نشده (بتن‌های معمولی) انجام داد. اما به خاطر تفاوت‌های ساختاری بین این دو بتن، طبعاً فرق‌هایی میان آن‌ها وجود دارد. کرگیری از بتن تقویت شده به وسیله‌ی فولاد به مراتب سخت‌تر و دارای پیچیدگی‌های بیش‌تری است و برای انجام آن بایستی از روش‌های مخصوص استفاده شود. هم‌چنین نسبت به بقیه انواع بتن، زمان بیشتری برای کرگیری از این بتن صرف می‌شود. اما در مورد بتن معمولی و بتنی که در آن فولاد تقویت شده وجود ندارد، دست ما باز تر است و می‌توانیم از روش‌های مختلفی، از جمله همان روش‌هایی که بر روی بتن تقویت شده استفاده می‌شود، استفاده کنیم.

سایر مقالات
روش کار با چکش اشمیت
روش کار با چکش اشمیت
آزمایش بر اساس این اصل است که بازتاب یک جرم ارتجاعی به سختی سطح در مقابل جرمی که به آن برخورد می کند وابسته است. در چکش اشمیت جرم متصل شده به فنر وجود دارد که با کشیدن فنر تا نقطه مشخصی، مقدار انرژی ثابتی به آن داده می شود. این کار با فشار دادن چکش به سطح صاف بتن انجام می شود. 
ادامه مطلب
کاربردها و استاندارد ها نسبت بندی طرح مخلوط بتن
کاربردها و استاندارد ها نسبت بندی طرح مخلوط بتن
 زمانی که کنترل عملکرد افزودنی ها از طریق ساخت طرح های آزمایشی در آزمایشگاه انجام میگیرد مجموعه طرح های ساخته شده باید به گونه ای باشد اطلاعات لازم جهت کاربرد در پروژه را فراهم کنند در صورتی که الزامات مربوط به پروژه تامین گردد نیازی نیست تا کنترل افزودنی مطابق با الزامات ذکر شده  در استاندارد در مورد اسلامپ و عیار مواد سیمانی کنترل گردد.با این وجود آزمایشات انجام شده جهت اندازه گیری اسلامپ هدف مقدار هوا زمان گیرش و مقاومت در سنین مختلف باید در جهت کنترل تامین الزامات مربوط به پروژه باشد.
ادامه مطلب
اثر استفاده از مواد افزودنی آب بندی بتن بر ویژگی های بتن سخت شده
اثر استفاده از مواد افزودنی آب بندی بتن بر ویژگی های بتن سخت شده
با استفاده از نتایج به دست آمده از آزمایش ها می توان گفت که استفاده از مواد افزودنی آب بند هیچ اطلاعاتی مبنی بر اینکه این مواد تغییر در سختی بتن می شود وجود ندارد در حقیقت ترکی به این  نوع از مواد افزودنی به گونه ای است که اتصال اجزای سازنده بتن سخت شده بدون تغییر باقی می ماند.
ادامه مطلب
بررسی انواع مواد افزودنی بتن و کاربرد آنها
بررسی انواع مواد افزودنی بتن و کاربرد آنها
برای ساخت بتن های ویژه در شرایط خاص نیاز به استفاده از افزودنی های بتن مختلفی می باشد.
ادامه مطلب