آزمایش اسلامپ وارونه

نویسنده : کلینیک بتن ایران
تاریخ ثبت : 1397/04/12

آزمایش مخروط اسلامپ وارونه

این آزمایش مطابق استاندارد ASTM C995-01 بعنوان یک آزمایش ساده و ارزان کارگاهی برای اندازه گیری کارایی بتن الیافی بکار می رود. در عمل بتن الیافی کارایی بیشتری نشان می دهد و الیاف بصورت انفرادی باعث افزایش میزان روانی بتن می گردد. تحقیقات نشان می دهد که اضافه کردن الیاف پلی پروپلین به مخلوط بتن سبب افزایش جزیی اسلامپ می گردد.

وسایل آزمایش مخلوط اسلامپ وارونه شامل یک ویبراتور داخلی، مخروط اسلامپ و سطل می باشد. این آزمایش در ASTM C995 با عنوان آزمایش استاندارد برای زمان جریان بتن الیافی در مخروط وارونه اسلامپ آورده شده است. یک قاب چوبی خاص مطابق شکل مخروط اسلامپ را بصورت وارونه در محل خود در بالای یک سطل استاندارد نگه می دارد. فاصله بین پایین مخروط وارونه و کف سطل 10 cm می باشد. مخروط اسلامپ مرطوب شده را در سه لایه با بتن پر کرده. هر چند بتن نباید متراکم شود، هر لایه باید بمنظور بحداقل رساندن هوای محبوس تراز شود. برای آنکه مانع افتادن بتن از پایین مخروط شویم، استاندارد ASTM پیشنهاد می کند که مقداری بتن که بحد کافی بزرگ باشد در زیر مخروط گذاشته شود که بصورت یک پل در محل سوراخ عمل بکند. هنگامی که مخروط اسلامپ پر از بتن شد و روی آن تراز گردید، یک ویبراتور داخلی 5/2 سانتیمتری در داخل بتن و در بالای آن نصب کرده و اجازه دهید تا در مدت 3 ثانیه در داخل بتن به سمت پایین سطل فرو رود. سپس ویبراتور را بحالت قائم نگه داشته و مدت زمان سپ  ری شده از زمان جاسازی ویبراتور تا زمانی که کل بتن از مخروط خارج شود را اندازه بگیرید.

وسایل آزمایش مخروط اسلامپ وارونه

کمیته ACI 544 کاربرد آزمایش مخروط اسلامپ وارونه را برای بتن الیافی پیشنهاد می کند. بنظر می رسد استفاده از ویبراتور مناسب باشد زیرا در عمل بتن الیافی که با آزمایش مخروط وارونه آزمایش می شوند معمولاً بهنگام ریختن ویبره می شوند. تحقیقات نشان می دهد که این آزمایش بخوبی اثر تغییرات مقدار سنگدانه های درشت، درصد الیاف، طول الیاف و ضریب ظاهری آن را آشکار می کند.

گرچه ازمایش مخروط وارونه بعنوان پیشرفتی در زمین آزمایش های استاتیکی محسوب می شود که اثر روانی بتن الیافی را در نظر نمی گیرد، ولیکن از لحاظ کاربردی دارای چندین محدودیت می باشد. این آزمایش را فقط برای بتنهایی که زمان جریان آن بیش از 8 sec و اسلامپ آن کمتر از 5 cm است می توان بکار برد. بتنهای با روانی بیشتر می توانند از کف مخروط بدون ویبراتور جریان یابند و نمی توان با دقت کافی اندازه گیری نمود. ابعاد وسایل نیز برای استفاده از بعضی از بتنها دچار محدودیت است. فضای خالی کوچک 38 میلیمتری در اطراف ویبراتور در پایین مخروط اندازه ماکزیمم مصالح سنگی و کاربرد الیاف بلند و سفت با ضریب ظاهری بزرگ را محدود می نماید. بعلاوه، الیاف بلند تاب نخورده ممکن است بدور ویبراتور پیچیده و نتایج را غیر واقعی نمایند. بمنظور آنکه بتوان آزمایش را بدرستی انجام داد، استاندارد ASTM فقط استفاده از ویبراتور داخلی بقطر 2.5 cm را مجاز می شمارد. تغیرات قطر، فرکانس و دامنه ویبراتور امکان مقایسه نتایج آزمایش و بسط مشخصات بتن الیافی را براساس آزمایش مخروط وارونه فراهم نمی کند. دقت آزمایش متاثر از خطای آزمایش کننده در نصب صحیح ویبراتور و تعیین زمان درست شروع و ختم آزمایش می باشد. از آنجایی که بتن قبل از شروع آزمایش تحکیم نشده است، مخروط می تواند حجم بزرگی از هوای محبوس را در بر داشته باشد.

محاسن آزمایش :

  • آزمایش مخروط اسلامپ وارونه یک آزمایش دینامیکی است که روانیت بالای بتن الیافی را در نظر می گیرد.
  • آزمایش ساده است و نتایج مستقیمی بدست می دهد.
  • وسایل آزمایش را بسادگی می توان تهیه نمود.

معایب آزمایش :

  • این آزمایش فقط برای مخلوط های بتنی با اسلامپ کمتر از 5 cm مناسب می باشد.
  • انجام آزمایش سخت می باشد. پر کردن مخروط وارونه اسلامپ توسط بتن بگونه ای که هیچ بتنی از سوراخ نگذرد نیاز به مهارت دارد. ضمناً، ویبراتور باید مستقیماً بسمت پایین و مرکز مخروط در یک مدت معین نصب شود.
  • فاصله خالی در پایین مخروط وارونه برای بعضی از اندازه های سنگدانه ها و بعضی از طولهای الیافها خیلی کوچک است.
  • بعضی از تارها ممکن است به دور ویبراتور بپیچند.
  • پارامترهای مهم آزمایش استاندارد نشده اند؛ بنابراین، آزمایشاتی که با ویبراتورهای متفاوت انجام شود را نمی توان با یکدیگر مقایسه نمود.

خطای آزمایش کننده در تعیین واقعی زمان توقف آزمایش مطرح می باشد

 آزمایش اسلامپ وارونه

سایر مقالات
استفاده از مواد زائد کشاورزی در سیمان(1)
استفاده از مواد زائد کشاورزی در سیمان(1)
در ایران و در بعضی کشورها عمده استفاده ای که از مواد زاید کشاورزی می شود، یکی بعنوان خوراک دام و دیگری بعنوان سوخت مصرفی در کارخانه هایی مثل کارخانه تولید آجر یا برنج کشی و... است و این بخاطر ارزانی و راحتی دسترسی به این مواد است. 
ادامه مطلب
بتن مسلح با الیاف سلولز چوب
بتن مسلح با الیاف سلولز چوب
چوب عمدتاً شامل سلولز، همی سلولز و لیگنین می باشد. خصوصیات الیاف سلولز چوب تا حد زیادی تحت تاثیر روش استخراج الیاف و فرایند تصفیه قرار می گیرد.
ادامه مطلب
آزمایش غیر مخرب بر روی سازه های صنعتی به همراه تصویر
آزمایش غیر مخرب بر روی سازه های صنعتی به همراه تصویر
 این روش با نام سرعت امواج پالسی ماورای صوت نیز شناخته می شود . اساس آن بر مبنای تعیین سرعت عبور امواج پالسی ماورای صوت از میان اجسام قرار دارد . پالسهای ماورای صوت با اعمال یک تغییر ناگهانی پتانسیل از یک فرستنده محرک به یک کریستال پیزوالکتریک مبدل که ارتعاشی با فرکانس اصلی خود صادر مینماید ، ایجاد می شود .
ادامه مطلب
انواع مکمل های بتن، مواد کمکی بتن و قطعات جانبی بتن
انواع مکمل های بتن، مواد کمکی بتن و قطعات جانبی بتن
در این متن به صورت تیتر وار سعی شده تا علاقمندان با نام محصولات مواد شیمیایی بتن بیشتر آشنا شوند و توضیحاتی در مورد انتخاب واتر استاپ ، نصب واتر استاپPVC، مشخصات فنی کلی واتراستاپ پی وی سی و همچنین اسپیسر های پلاستیکی نیز داده شده است.
ادامه مطلب