واتراستاپ هیدروفیلی Hydrophilic Waterstop چیست

نویسنده : کلینیک بتن ایران
تاریخ ثبت : 1397/05/10

هر آنچه درباره واتراستاپ هیدروفیلی باید بدانید

واتر استاپ هیدروفیلی نوعی نوار آب بندی مدرن است که بر پایه لاستیک TPE ساخته و تولید می شود. از این نوار برای آب بندی درزهای مختلف استفاده می شود. نحوه‌ی کار واتراستاپ هیدروفیلی به این صورت است که بعد از تماس با آب افزایش حجم می دهد. این افزایش حجم ۱۴ روز پس از اولین تماس به حدود ۴۰۰ درصد می رسد. یعنی حجم آن تقریباً ۵ برابر می شود. در واتراستاپ بنتونیتی که مشابه آن است، فرآیند افزایش حجم ۶ ساعت بعد از اولین تماس با آب آغاز می شود. واتراستاپ هیدروفیلی بعد از تماس با آب بتن حداکثر ۴۰۰ درصد و بعد از تماس با آب باران تا ۵۰۰ درصد افزایش حجم خواهد داشت. این واتر استاپ های آبی رنگ در برابر تغییرات آب و هوایی مقاومت بسیار خوبی دارند. واتر استاپ به منظور جلوگیری از نشت و عبور آب از درزهای اجرایی، انبساطی و همچنین مقاطع قطع بتن ریزی به کار میرود که بسته به نوع مقطع مورد کاربرد و فشار سیال، سایز و شکل تغییر می کند . TPE نوار واتراستاپ هیدروفیل بر پایه لاستیک ولکانیزه نشده بوده و برای آب بندی درزهای اجرایی مناسب می باشند. این نوارها در تماس با آب افزایش حجم می یابند و این افزایش حجم پس از 14 روز به حدود 800 درصد می رسد.افزایش حجم در این نوار 6 ساعت بعد از نفوذ آب آغاز می شود. این نوع واتراستاپ بر پایه لاستیک های مصنوعی می باشد و به عنوان یک عامل مانع نفوذ آب در درزهای اجرایی با قابلیت متورم شدن بسیار بالا و به صورت کنترل شده در تماس با آب عمل می‌کند و شکل و عملکرد خود را در سیکل‌های تر و خشک شدن متعدد حفظ می‌کند.

واتراستاپ هیدروفیلی منبسط شونده بعد از ریختن لایه اول بتن (بتن قدیم) و قبل از لایه جدید (بتن جدید) و جهت آب‌ بند شدن درز اجرایی ایجاد شده نصب می‌گردد. بنابراین تقسیم‌ بندی و مشخص بودن محل دقیق درز اجرایی از قبل نیازی نیست. نکته اصلی شکل اجرای با زاویه انحراف کم در محل اتصال می‌باشد تا واتراستاپ هیدروفیلی عمل کند. نصب درست واتراستاپ هیدروفیلی یکی از عوامل کلیدی می‌باشد که ریسک تغییر مکان و جابجایی واتراستاپ هیدروفیلی در زمان بتن‌ریزی را کاهش می‌دهد و شانس در معرض قرار گرفتن با آب جمع شده در پشت درز را افزایش می ‌دهد.
فرآیند انبساط بلافاصله بعد از تماس واتراستاپ هیدروفیلی با آب شروع می‌گردد. بنابراین نصب کردن واتراستاپ هیدروفیلی باید درست قبل از بتن ‌ریزی بتن جدید (بتن ثانویه) باشد. این امر شانس انبساط قبل از موقع واتراستاپ هیدروفیلی را به علت در معرض رطوبت قرار گرفتن را کاهش می‌دهد. واتراستاپ هیدروفیلی در زمان ‌هایی که شرایط اجرای سازه ما را مجبور به توقف بتن ‌ریزی ثانویه بعد از نصب واتراستاپ هیدروفیلی می‌کند باید در برابر رسیدن رطوبت به نوار نصب شده جلوگیری گردد.

واتراستاپ هیدروفیلی _ کلینیک بتن ایران

✔ اتصالات واتر استاپ هیدروفیلی :

واتراستاپ‌ های هیدروفیلی باید به وسیله ضربه به انتهای آن به هم متصل گردند تا اینکه مطمئن شویم که فاصله و هوایی بین آنها وجود ندارد. همچنین انتهای واتراستاپ‌های هیدروفیلی نباید اورلب گردد. گوشه‌ های 90 درجه، تقاطع‌ ها و اتصالات تی شکل می‌تواند به شیوه ‌ای مشابه انجام گردد. لازم نیست که واتراستاپ هیدروفیلی در این تقاطعات برش فارسی بر (اتصال با برش زاویه دار دو قطعه) دهیم. ماهیت قابل انعطاف واتراستاپ هیدروفیلی اجازه می‌دهد که اتصال 90 درجه را در اطراف گوشه‌ها از بین ببریم. واتراستاپ را در حداکثر طول عملی اجرا کنید تا اتصالات را به حداقل برسانید . 

✔ اتصال واتراستاپ هیدروفیلی به بتن: 

کل چربی‌ها، گرد خاک، حباب‌های سطح بتن و ... باید قبل از چسباندن واتراستاپ هیدروفیلی از سطح بتن پاک گردد. همچنین سطح بتن باید صاف، هموار و خشک و عمل‌آوری شده برای حداقل 24 ساعت قبل از نصب واتراستاپ هیدروفیلی باشد. همچنین واتراستاپ هیدروفیلی باید در حداقل فاصله (پوشش) 2 اینچی از سطح بتن در طرف آب قرار گیرد. قبل از اجرای واتراستاپ هیدروفیلی چسب مناسب ( پلی‌ یورتان) روی سطح بتن و در محل مناسب نصب واتراستاپ هیدروفیلی اجرا گردد و سپس با فشار واتراستاپ هیدروفیلی روی چسب قرار گیرد. همچنین برای سطوح عمودی و بالا سری می‌توانید از میخ یا پیچ که در فاصله های 12 اینچ از هم اجرا می ‌گردد اتصال انجام شود، البته استفاده از چسب زیر واتراستاپ هیدروفیلی در روش مکانیکی نیز نیاز می‌باشد

✔ کاربردهای واتراستاپ هیدروفیلی

کاربرد اصلی واتراستاپ های هیدروفیلی آب بندی درزهای اجرایی به دو صورت افقی و عمودی می باشد. این درزها ممکن است که در تماس دائم یا موقت با رطوبت باشند یا آب سطحی از روی آن ها عبور کند. در هر حالت مشکلی برای واتر استاپ هیدروفیلی پیش نمی آید و این نوار کار آب بندی را به نحو احسن انجام می دهد. لوله های آب رسانی که در داخل سازه هستند نیز به وسیله‌ی واتر استاپ هیدروفیلی آب بندی می شود. واتر استاپ هیدروفیلی همچنین جایگزین بسیار مناسبی برای فلنچ های آب بند هستند که دوران مصرف آن تقریبا گذشته است. در هنگام اجرا و در تمامی مراحل بتن ریزی، برای آب بندی درزهای اجرایی و مقاطعی که در آن ها بتن ریزی صورت می پذیرد، از واتراستاپ هیدروفیلی استفاده می شود. آب بندی درزهای موجود در سدها، تونل ها، استخرها، کانال های آب، تصفیه خانه های آب و فاضلاب نیز به وسیله این نوار می تواند انجام شود. آب بندی فونداسیون ها و سازه های مدفون، آب بندی مقاطع بتنی برشی و دیوار باربر نیز به وسیله‌ی واتر استاپ هیدروفیلی انجام می گیرد.

✔ استفاده از واتراستاپ هیدروفیلی

واتراستاپ هیدروفیلی فقط باید در درزهای غیر حرکتی استفاده شود. حرکت در درزها، مواد آب‌ بندی بتن آنها را تقلیل می‌دهد و تاثیر مثبت آنها را به خطر می‌اندازد. واتراستاپ هیدروفیلی برای درزهای انبساطی مناسب نیست. واتراستاپ را در محیط خنک، خشک و تاریک انبار کنید.  پلیمر با خاصیت ارتجاعی بسیار بالا طراحی شده است.

1.واتراستاپ هیدروفیل
2.نوار واتراستاپ
3.واتراستاپ هیدروفیل لاستیکی

واتر استاپ هیدروفیلی _ کلینیک بتن ایران

✔ موارد مصرف واتراستاپ هیدروفیلی

آب بندی درزهای اجرایی در تماس دائم و یا موقت با رطوبت زمین، آب های سطحی و ...

✔ خواص و مزایای استفاده از واتراستاپ هیدروفیلی

  1. کاهش میزان خطا نسبت به واتراستاپ های معمولی
  2. تورم برگشت پذیر در مقابل آب
  3. حفظ فرم حتی در دمای بالا
  4. تحمل فشار آب تا 3 بار
  5. غیر سمی
  6. نصب آسان با حداقل ریسک خطا
  7. مقرون به صرفه

واتر استاپ هیدروفیلی به رنگ نوار قرمز(صورتی) رنگ/ آبی رنگ است .

مقایسه واتر استاپ هیدروفیلی با واتر استاپ بنتونیتی

استفاده از واتراستاپ بنتونیتی در درزهای انبساطی ممنوع است و از آن فقط باید در درزهای اجرایی استفاده شود. در مورد واتر استاپ هیدروفیلی این گونه نیست و از آن می توان در درزهای انبساط نیز استفاده کرد. واتر استاپ هیدروفیلی نسبت به واتر استاپ بنتونیتی مقاومت کششی بیشتری دارد و با آب آشامیدنی سازگار می باشد و در هنگام تماس با آن مشکلی ایجاد نمی شود. هم چنین این که این واتر استاپ غیر سمی است. در واتراستاپ هیدروفیلی روند افزایش حجم بلافاصله بعد از تماس با آب آغاز می شود، اما در واتر استاپ بنتونیتی فرآیند افزایش حجم ۶ ساعت بعد از اولین نفوذ آب آغاز می گردد. واتر استاپ هیدروفیلی در برابر تماس با آب متورم می شود و افزایش حجم می دهد، اما این افزایش حجم بر خلاف واتر استاپ بنتونیتی برگشت پذیر است. واتر استاپ هیدروفیلی در دماهای بالا نیز شکل خود را حفظ می کند و فرم آن نیز هیچ تغییری نمی کند، اتفاقی که در مورد واتر استاپ بنتونیتی نمی افتد. واتر استاپ بنتونیتی سمی است و نمی توان از آن در مخازن آب شرب استفاده کرد، اما در مورد واتر استاپ هیدروفیلی این گونه نیست و این نوار کاملاً غیر سمی است. به همین خاطر است که به راحتی می توان از این نوار آب بندی در مخازن یا کانال های عبور آب شرب استفاده کرد، بدون این که هیچ گونه نگرانی برای آلودگی آن ها وجود داشته باشد. نکته‌ی مهم دیگر این است که واتر استاپ هیدروفیلی نسبت به واتر استاپ بنتونیتی ارزان تر است و نصب آن نیز آسان تر است. همین موضوع باعث می شود تا هزینه ها کاهش چشمگیری پیدا کند و کاهش زمان نصب نیز باعث می شود تا پروژه زودتر به اتمام برسد.

واتر استاپ هیدروفیلی _ کلینیک بتن ایران

نکات اجرایی در استفاده از واتراستاپ هیدروفیلی

نصب و اجرای واتر استاپ هیدروفیلی بسیار آسان است و یک کارگر ساده بدون هیچ گونه آموزش خاصی می تواند این کار را با سرعت بسیار بالایی انجام دهد. بتن ریزی می تواند با فاصله‌ی بسیار کوتاهی بعد از نصب واتراستاپ هیدروفیلی انجام شود. هم چنین این نکته‌ ی مهم حتماً باید مورد نظر قرار بگیرد که سطح اجرا قبل از نصب باید تمیز، خشک و عاری از هر گونه گرد و غبار باشد. اگر آب در حال تماس با واتراستاپ حاوی نمک باشد، انبساط آن به حداکثر نمی رسد.

 ✔ شرایط نگهداری واتراستاپ هیدروفیلی

به مدت 2 سال در شرایط طبیعی در بسته بندی اصلی قابل نگهداری است.

✔ دستورالعمل مصرف واتر استاپ هیدروفیلی

1.آماده سازی سطوح:
تمام سطوح باید تمیز، خشک و عاری از هرگونه ذرات چسبنده و سست باشند.
2.اعمال:
نوار واتراستاپ هیدروفیلی بایستی توسط چسب یا میخ در محل شیار موجود در بتن کف ثابت شود. سپس با فاصله کوتاهی بعد از آن بتن ریزی انجام گردد.
جهت اطلاعات بیشتر درباره قیمت واتراستاپ هیدروفیلی، نحوه اجرای صحیح واتراستاپ هیدروفیلی میتوانید با کلینیک بتن ایران تماس حاصل فرمایید.

سایر مقالات
زیر سازی انواع کفپوش های اپوکسی،پلی یورتان،ضد اسید (رزینی) مطابق با آیین نامه ها و استاندارد ها
زیر سازی انواع کفپوش های اپوکسی،پلی یورتان،ضد اسید (رزینی) مطابق با آیین نامه ها و استاندارد ها
برای اجرای انواع کفپوش ، پوشش ، مخصوصا کفپوش (روکش ) اپوکسی صنعتی ، کفپوش اپوکسی آنتی باکتریال (بهداشتی) ، کفپوش اپوکسی آنتی استاتیک ، روکش و پوشش اپو...
ادامه مطلب
نحوه اتصال دیوار به ستون بتنی یا وال پست چگونه است ؟
نحوه اتصال دیوار به ستون بتنی یا وال پست چگونه است ؟
وال پست wall post، نگهدارنده دیوارهای غیر سازه ای است. انواع وال پست ها به روش های مختلفی اجرا می شوند. معمول ترین نوع آن به صورت یک تیر-ستون طراحی م...
ادامه مطلب
کنکاشی پیرامون پیوستگی بتن و آرماتور و جمع شدگی و دوام بتن
کنکاشی پیرامون پیوستگی بتن و آرماتور و جمع شدگی و دوام بتن
مقاومت پیوستگی بتن آرماتورها تابعی از مقاومت بتن میزان تراکم آب انداختگی ته نشینی و زمان گیرش بتن می باشد با کاهش نسبت آب به سیمان تمام ویژگی هایی ک...
ادامه مطلب
اجرای آزمایش مقاومت کششی بتن
اجرای آزمایش مقاومت کششی بتن
مقاومت کششی یکی از ویژگی مهم و تاثیرگذار در بتن است که ضروری است برای طراحی یک سازه، مقدار آن را بدانیم. برای مشخص کردن مقاومت کششی بتن، از نمونه&zwnj...
ادامه مطلب