مایع آب کننده بتن و روان کننده بتن ( واتر پروف مایع ) چیست

نویسنده : کلینیک بتن ایران
تاریخ ثبت : 1397/05/21

مایع آب کننده بتن و روان کننده بتن (واتر پروف مایع)  MTOSEAL\L

MTOSEAL/L مایع مخلوطی فرموله شده از روان کننده و سیدهای چرب غیرآلی است. این محصول به صورت مایع بی رنگ عرضه شده و به سرعت در آب پخش می شود وقتی واترپروف مایع به بتن افزوده میشود به صورت یک عامل قوی پخش کننده ذرات عمل کرده و سبب می شود که ذرات سیمان- که تمایل به کلوخه شدن دارند- پخش شوند و سطح آزاد وسیع تری به ست آورند. بدین ترتیب آب موجود در مخلوط به نحو موثرتری عمل کرد و عمل هیدراتاسیون می تواند با آب کمتر به نحو موثرتری صورت پذیرد. با به کارگیری مایع واترپروف، میزان آب مصرفی تا بیش از 10 درصد کاهش یافته و در نتیجه بتنی با دانسیته بیشتر و نفوذپذیری بسیار کمتر حاصل می شود.

شناخت مایع آب کننده بتن _ کلینیک بتن ایران

✔ موارد مصرف مایع آب کننده بتن و روان کننده بتن (واتر پروف مایع) 


MTOSEAL/L جهت آب بند نمودن بتن و مخلوط های ماسه سیمانی، در بتن های سازه ای و پیش ساخته، اندودها، ملات های آجرکاری و شمشه گیری و روسازی های گرانولیتیک، ایده آل جهت استخرهای شنا، دیواره های ساحلی، تونل ها، زیر زمین ها، مخازن.

مایع آب کننده بتن و روان کننده بتن ( واترپروف مایع ) _ کلینیک بتن ایران

✔ خصوصیات ویژه مایع آب کننده بتن و روان کننده بتن (واتر پروف مایع) 

فاقد کلراید: مناسب برای مصرف در بتن های مسلح، پیش تنیده و دریایی و سازگار با سیمان های ضد سولفات و سنگدانه های دریایی.

کاهش نفوذپذیری: کاهش میزان آب مصرفی در مخلوط، باعث افزایش دانسیته بتن و کاهش تخلخل آن شده و در نتیجه مقاومت بتن در برابر نفوذ آب به نحو چشمگیری افزایش می یابد.

افزایش مقاومت: واترپروف مایع دارای خاصیت کاهش آب (روان کنندگی) در بتن است. این امر امکان دستیابی به مقاومت های فشاری بالاتر (با کارایی یکسان) را فراهم می سازد.

آب بند درونی (حجمی): این محصول به صورت یک غشا یا لایه سطحی نبوده و آب بندی در کل حجم بتن یا ملات ایجاد می شود. سازگاری با انواع سیمان پرتلند و کاربرد همزمان این محصول با دیگر مواد افزودنی تولیدی شرکت کلینیک بتن ایران.

مشخصات فیزیکی و شیمیایی
وزن مخصوص gr/cm3 03/1- 02/1 در دمای 25˚C
رنگ قهوه ای
حالت فیزیکی مایع
میزان کلراید صفر براساس BS5075
مقدار هوازایی تا حد کمی از هوای بتن می کاهد

✔ نحوه مصرف و نکات ضروری مایع آب کننده بتن و روان کننده بتن (واتر پروف مایع) 

مقدار صحیح MTOSEAL/L باید توسط وسایل توزین مناسب اندازه گیری شود. سپس مقدار اندازه گیری شده باید مستقیماً و ترجیحاً در زمان افزودن آب، به دستگاه مخلوط کن اضافه شود. جهت کسب اطلاع در خصوص وسایل توزین مناسب و طریقه نصب آن با دفتر فنی کلینیک بتن ایران تماس حاصل فرمایید. مانند تمامی بتن های سازه ای، عمل آوری مناسب باید انجام شود. بدین منظور از مواد عمل آورنده نظیر استفاده از کیورینگ، گونی، خیس یا پاشیدن آب استفاده کنید. ضایعات این محصول را با آب شست و شو دهید. مصرف واترپروف مایع موجب آب بندی بتن های با کیفیت پایین نمی شود.

بنابراین دستورات مربوط به تهیه و اجرای بتن مناسب باید همواره رعایت شوند. باید از مصالح سنگی با دانه بندی مناسب استفاده کرد و مقدار سیمان مصرفی حداقل 300 کیلوگرم در مترمکعب توصیه می شود. استفاده از نوارهای آب بند بین لایه های مختلف بتن (در بتن ریزی های ناپیوسته و نیز در لبه کف ها ) مطابق با استاندارد BS5337 لازم است. زمان مصرف واترپروف در صورت نگهداری در دمای بین 2 تا 50 درجه سانتی گراد حداقل 12 ماه پس از تاریخ تولید است. چنانچه دمای محصول خارج از محدوده مذکور باشد با دفتر فنی کلینیک بتن ایران جهت مشاوره لازم تماس بگیرید.

✔ میزان مصرف مایع آب کننده بتن و روان کننده بتن (واتر پروف مایع) 

میزان مصرف واترپروف برای آب بند کردن بتن های حجیم 5/1 الی 5/2 درصد وزن سیمان مصرفی است. مصرف بیش از حد این محصول تا دو برابر میزان معمول، می تواند باعث افزایش زمان گیرش اولیه بتن گردد. مقاومت نهایی تحت تاثیر این دیرگیری کاش نیافته و معمولاً افزایش می یابد. همچنین کارایی بتن به میزان قابل توجهی افزایش می یابد.

✔ نگهداری مایع آب کننده بتن و روان کننده بتن (واتر پروف مایع) 

در صورت دوم بودن کیسه ها از تابش آفتاب و رطوبت، تا یکسال قابل نگهداری و مصرف می باشد.

✔ بسته بندی مایع آب کننده بتن و روان کننده بتن (واتر پروف مایع) 

MTOSEAL/L در گالن های 20 کیلوگرمی عرضه می شود.

✔ نکات ایمنی مایع آب کننده بتن و روان کننده بتن (واتر پروف مایع) 

MTOSEAL/L حاوی مواد سمی و خطرناک نمی باشد ولی همانند سایر مواد شیمیایی، در هنگام کار با این ماده از دستکش و ماسک استفاده نمایید و از تماس با چشم ها، دهان و مواد غذایی اجتناب گردد.

تاییدیه کیفیت

تمامی محصولاتی که توسط شرکت کلینیک بتن ایران(مهندسین مشاور مهرازان پایدار) تولید و عرضه می گردند مطابق با استانداردهای کیفی و بین المللی می باشند.

 
نتایج آزمایشات
ماده افزودنی بدون افزودنی واترپروف مایع
نوع سیمان opc opc
نوع سنگدانه شن شن
نسبت آب به سیمان 62/0 57/0
جرم حجمی kg/m3 2335 2345
مقاومت فشاری 7 روزه 5/27 0/33
مقاومت فشاری 28 روزه 390 0/55
درصد جذب آب پس از 24 ساعت 0/5 3/0

شناخت مایع آب کننده بتن و روان کننده بتن(واتر پروف مایع) _ کلینیک بتن ایران 

سایر مقالات
بررسی رفتار الیاف و تاثیر آن در کنترل ترک هاى بتن
بررسی رفتار الیاف و تاثیر آن در کنترل ترک هاى بتن
بتن از سه عنصر اصلى شن و ماسه و سیمان تشکیل شده است که در آن شن و ماسه توسط سیمان به یکدیگر چسبانده می شوند.این ماده ساختمانی داراى مزایا و معایبی است که کاربرد ان را در مواردى لازم و مفید و در موارد دیگر غیر ممکن یا مضر می سازد. از جمله معایب بتن مقاومت کششی بسیار ناچیز آن می باشد که این رفتار ترد و شکننده موجب شکست ناگهانی و فروریختن سازه های بتنی در هنگام زلزله می گردد. مشکل ترد بودن بتن را مى توان با مسلح کردن آن توسط آرماتورهاى فولادى در جهت نیروهای کششى برطرف نمود. اما در موارد متعددی جهت این نیرو های کششی به طور دقیق معلوم نمی باشد. از طرفى در بتن تازه به دلیل جمع شدگی ابعاد بتن تغییر پیدا کرده و ترک هایی به وجود می آیند که نتایج این ترک ها در بتن سبب افزایش نفوذپذیرى، از بین رفتن سطح بتن، خوردگی آرماتورها و کاهش خواص مکانیکی می باشد.
ادامه مطلب
ضد آب کردن بتن با فناوری کریستالی
ضد آب کردن بتن با فناوری کریستالی
 بتن بهترین نمونه برای توصیف یک ماده نفوذ پذیر و متخلخل است.تخلخل مقدار منافذ و سوراخهای داخل بتن می باشد که با درصدی از مجموع حجم ماده نشان داده می شود. نفوذپذیری نیز بیانی از چگونگی ارتباط میان منافذ می باشد. این خاصیت ها به کمک یکدیگر اجازه تشکیل مسیری برای انتقال آب به درون ماده را همراه با ایجاد شکافی که هنگام انقباض بوجود می آید , می دهد.
ادامه مطلب
ژئوسنتیک
ژئوسنتیک
بطور کلی ژئوسنتیک عنوانی فراگیر برای توصیف صفحات نازک و انعطاف پذیری است که در داخل توده خاک و یا در ارتباط با مصالح خاکی با اهداف مختلفی همچون مسلح سازی، جداسازی، عایق بندی رطوبتی، مهار فرسایش، ایفای نقش صافی (فیلتر)، زه کشی و غیره مورد استفاده قرار می گیرند. در بسیاری از موارد، این ورقه ها ممکن است ترکیبی از وظایف مذکور را به عهده داشته باشند. در این تحقیق امکان استفاده از این ماده با هدف ایفای نقش فیلتر و زهکش در زیر پوشش کانال ها به عنوان جایگزینی برای مصالح معدنی (شن و ماسه) مورد بررسی قرار می گیرد.
ادامه مطلب
خصوصیات انواع فوق روان کننده های بتن چیست
خصوصیات انواع فوق روان کننده های بتن چیست

روان کننده ها و فوق روان کننده های بتن دارای انواع مختلفی است. هر کدام از این فوق روان کننده ها دارای کاربردهای مختلفی است از جمله تولید میکروسیلیسون بتن و به منظور افزایش کارایی بتن استفاده می شود. افزودنی های بتن همچنین دارای مزایای فراوانی در استفاده از فوق روان کننده های بتن می باشد .

ادامه مطلب