روغن قالب بندی بتن چیست

نویسنده : کلینیک بتن ایران
تاریخ ثبت : 1397/05/29

روغن قالب بتن | رها ساز بتن از قالب 

روغن قالب بتن یک نوع روغن شیمیایی رها کننده قالب بتن است که بر پایه مواد نفتی با استفاده از ترکیب روغن های مخصوص و مواد شیمیایی ساخته می شود به طوری که محلول در آب بوده و خواص برتری نسبت به روغن های قالب معمولی دارد. این روغن در واکنش با مواد شیمیایی موجود در بتن یک لایه نازک دافع آب در سطح قالب تشکیل می دهد و باعث جدا سازی آسان قالب از بتن مى شود و از قالب های چوبی و فلزی محافظت می کند. برای جلوگیری از چسبندگی قالب به بتن و کنده شدن بتن باید از روغن قالب استفاده کرد. 

برای رها کردن قالب های بتنی و در واقع عملیات رهاسازی بتن، برای آن که بتن به قالب نچسبد، از نوعی روغن شیمیایی استفاده می شود که به آن روغن قالب بتن گفته می شود. این روغن معمولاً از مواد نفتی به دست می آید و در آن از افزودنی های شیمیایی و روغن های مخصوص دیگری نیز استفاده می شود. روغن قالب بتن در واقع این طور عمل می کند که با انجام یک واکنش شیمیایی با سطح بتن، یک لایه نازک بر روی آن ایجاد می کند که این لایه دارای خاصیت دفع آب می باشد. همین موضوع باعث می شود تا قالب به راحتی از بتن جدا گردد و به آن نچسبد. البته این موضوع تنها وظیفه‌ی روغن قالب بتن نیست و در واقع این روغن از قالب های مورد استفاده بر روی بتن نیز حفاظت می نماید. علاوه بر سهولت جداسازی قالب ها از بتن و همچنین سهولت در تمیز کاری و جلوگیری از زنگ زدن قالب ها، روغن قالب بتن باید ویژگی های دیگری نیز داشته باشد. عموماً استفاده از روغن نامرغوب یا روغن سوخته به عنوان روغن قالب باعث می شود تا سطح بتن لکه دار شود و این موضوع اصلاً مورد دلخواه ما نیست. خصوصاً برای بتن هایی که اکسپوز هستند و ظاهر آن ها برای ما اهمیت دارد.   

روغن قالب بتن _ کلینیک بتن ایران

روغن، امولسیونی است که با ایجاد یک لایه نازک روی سطح قالب باعث سهولت جدا شدن قالب از بتن می شود. به همین منظور به هیچ وجه از روغن سوخته استفاده نمی شود.تداركات مربوط به قالبها قبل از بتن ریزی : باید نسبت به قالبهای در تماس با بتن نما ، توجه کافی مبذول داشت . درز بین تخته ها و درز بازشوهایی كه در قالب ایجاد شده اند، باید کاملا آب بندی شوند تا شیره بتن از درزها بیرون نزند. باید از حركت قالب از جای خود و نیز حركت اجزای قالب نسبت به یکدیگر جلوگیری بعمل آید .تراز و شاغولی بودن قالب ها نباید در حین بتن ریزی به هم بخورد . به این منظور گاه با ریسمان بندی بین نقاط مرجعی كه به قالب متصل نیستند از حفظ وضعیت قالب اطمینان بعمل آید . تمام قطعاتی كه به قالب متصل هستند باید كاملا محكم شوند تا لرزاندن بتن باعث شل شدن آنها نگردد . برای تسهیل كار متراكم كردن بتن در دیوارهای بلند و امثال آن ، باید در نقاط لازم روی قالب بازشوهایی تعبیه نمود . این بازشوها باید دارای دری باشند كه به راحتی باز و بسته شده و كاملا آب بند شوند . پایه های اطمینان باید به نحوی قرار گیرند که پایداری مجموعه قالبها کاملا تامین شود . از اتکای پایه ها بر زمینهای سست باید جدا احتراز گردد . جدار قالب باید به موادی آغشته شوند که بتن پس از گرفتن به آن نچسبد و هم قالب بندی به راحتی انجام شود و هم سطح بتن پس از قالب برداری خراب نشود .نوع این مواد بر حسب هوای محیط و سطح مورد نیاز برای بتن ، پس از قالب برداری متفاوت است .علاوه بر ممانعت از چسبیدن قالب به بتن به عنوان مهمترین وظیفه اولیه، استفاده از روغن قالب بندی بتن به لحاظ اجرایی باید منجر به سهولت در جداسازی قالب ها از بتن، سهولت در تمیز کاری و جلوگیری از زنگ زدن آن¬ها شده تا به قالب¬ها نیز آسیبی وارد نگردد. به¬طور کلی استفاده از روغن سوخته و یا روغن های نامرغوب به عنوان روغن قالب، عمدتا منجر به لکه شدن سطح نهایی بتن می-گردد. علاوه بر آن این مواد با ورود به سطح بتن منجر به ایجاد یک سطح پودری شده که افت کیفیت سطح نهایی و کاهش دوام بتن را به دنبال خواهد داشت. معایب ذکر شده با استفاده بیش از اندازه روغن بر روی سطوح قالب  ها تشدید خواهد شد. اما تنها وجود یک لایه بسیار نازک از روغن¬های قالب مانع از پیوند قالب با بتن می شود
تداركات مربوط به قالبها قبل از بتن ریزی :باید نسبت به قالبهای در تماس با بتن نما، توجه کافی مبذول داشت . درز بین تخته ها و درز بازشوهایی كه در قالب ایجاد شده اند ، باید کاملا آب بندی شوند تا شیره بتن از درزها بیرون نزند. باید از حركت قالب از جای خود و نیز حركت اجزای قالب نسبت به یکدیگر جلوگیری بعمل آید. تراز و شاغولی بودن قالب ها نباید در حین بتن ریزی به هم بخورد. به این منظور گاه با ریسمان بندی بین نقاط مرجعی كه به قالب متصل نیستند از حفظ وضعیت قالب اطمینان بعمل آید . تمام قطعاتی که به قالب متصل هستند باید كاملأ محكم شوند تا لرزاندن بتن باعث شل شدن آنها نگردد .برای تسهیل كار متراكم كردن بتن در دیوارهای بلند و امثال آن، باید در نقاط لازم روی قالب بازشوهایی تعبیه نمود . این بازشوها باید دارای دری باشند كه به راحتی باز و بسته شده و كاملا آب بند شوند .پایه های اطمینان باید به نحوی قرار گیرند که پایداری مجموعه قالبها کاملا تامین شود . از اتکای پایه ها بر زمین های سست باید جدا احتراز گردد .
جدار قالب باید به موادی آغشته شوند که بتن پس از گرفتن به آن نچسبد و هم قالب بندی به راحتی انجام شود و هم سطح بتن پس از قالب برداری خراب نشود .نوع این مواد بر حسب هوای محیط و سطح مورد نیاز برای بتن، پس از قالب برداری متفاوت است .

روغن قالب بتن _ کلینیک بتن ایران

✔ خواص روغن قالب بتن 

روغن قالب بتن باعث صاف و صیقلی شدن سطح بتن می شود. برای صرفه جویی در هزینه و زمان قالب بندی بتن از روغن قالب بتن استفاده می کنند. برای عدم نیاز به اعمال ضربات مکانیکی و افزایش عمر مفید قالب های بتن از روغن قالب بتن استفاده می کنند. روغن قالب بتن باعث قابلیت پوشش دهندگی مطلوب روی سطح قالب بتن می شود. 

✔ مزایا روغن قالب بتن

مزایا و انواع روغن قالب بتن
روغن قالب بتن در واقع انواع و مدل های مختلفی دارد و بسته به جنس قالب تولید و عرضه می شود. روغن قالب بتن به انواع روغن قالب چوبی بتن، روغن قالب فلزی بتن و روغن قالب فایبرگلاس بتن تقسیم می شود. مهم ترین مزیت روغن قالب بتن در اصل این است که روند جداسازی و تمیز کردن قالب بتن را تسهیل می کند و همچنین روند آن را تسریع می نماید. همین تسهیل و تسریع روند خود به خود باعث می شود تا هزینه های قالب بندی بتن نیز کاهش یابد. علاوه بر این که سهولت کار هزینه را کاهش می دهد، کوتاه تر شدن زمان کار نیز باعث کاهش و صرفه جویی در هزینه ها می شود. روغن قالب بتن معمولاً بر پایه آب نیست و همین موضوع باعث می شود تا زنگ زدگی یا خوردگی در قالب بتن به وجود نیاید. مهم تر از این ها این که روغن قالب بتن به هیچ وجه با بتن مخلوط نمی شود و هیچ مشکلی برای بتن به وجود نمی آورد. روغن های عادی می توانند با ترکیب با بتن، مشکلات زیادی را برای آن بیافرینند، اما در روغن قالب بتن با تمهیداتی که برای آن در نظر گرفته شده است، چنین اتفاقی رخ نمی دهد. پیش از استفاده از روغن قالب بتن، باید مطمئن شویم که آن روغن دارای ویژگی های مورد نظر ما می باشد. استفاده از روغن های غیر استاندارد و نامرغوب می تواند مشکلات زیادی را برای ما بیافریند. روغن نامرغوب می تواند با بتن ترکیب شود و مشکلاتی برای دوام و مقاومت آن به وجود بیاورد. به طور مثال دوام و مقاومت آن ها را کاهش دهد که به هیچ وجه پذیرفته نیست. هم چنین روغن نامرغوب همان طور که پیش از این نیز به آن اشاره کردیم، می تواند باعث بروز لکه هایی بر روی بتن شود. این موضوع نیز خصوصاً در مورد بتن هایی که اکسپوز هستند و سطح آن ها مشخص است، به هیچ وجه پذیرفته نیست. در واقع همین دلایل است که اهمیت استفاده از روغن استاندارد و مناسب را به خوبی نشان می دهد. بنا بر این پیش از استفاده از روغن قالب بتن باید از استاندارد بودن و مرغوب بودن آن اطمینان حاصل کنیم. امکان استفاده از روغن قالب بتن برای انواع قالب های بتنی و قالب فلزی و قالب چوبی و قالب پلاستیکی و قالب فایبر گلاس. تمیز سازی سریع و آسان قالب های بتن با استفاده از روغن قالب بتن. روغن قالب بتن بر پایه آبی نیست چون باعث زنگ زدگی قالب ها خواهد شد و با بتن به سادگی ممزوج نیست.

روغن قالب بتن _ کلینیک بتن ایران

✔ ویژگی های روغن قالب بتن

ویژگی اصلی و بسیار مهم روغن قالب بتن، ایجاد سطحی صاف و صیقلی بر روی بتن و در واقع در میان بتن و قالب آن می باشد. معمولاً برای جداسازی قالب از بتن از ضربات مکانیکی استفاده می کردند، اما حالا با استفاده از روغن قالب بتن دیگری نیزی به این ضربات مکانیکی نیست. علاوه بر این ویژگی ها، روغن قالب بتن دارای خاصیت هایی برای قالب بتن نیز هست. در واقع روغن قالب بتن باعث می شود تا طول عمر قالب ها افزایش یابد. این روغن ها با جلوگیری از زنگ زدن و خوردگی قالب های بتنی، عمر و دوام آن ها را افزایش می دهند. 

✔ مشخصات روغن قالب بتن

وزن روغن قالب بتن 83/0 کیلوگرم است. رنگ روغن قالب بتن قهوه ای تیره است. شکل روغن قالب بتن به شکل مایع با ویسکوزیته پایین است.

✔ مقدار مصرف روغن قالب بتن

20 الی 40 متر مربع به ازای هر لیتر روغن قالب بتن بسته به سطح قالب بتن است.
طریقه مصرف روغن قالب بتن
سطح قالب ها را می توان به وسیله پیستوله یا برس یا غلتک به وسیله روغن قالب بتن اندود کرد.

✔ نکته ایمنی روغن قالب بتن

روغن قالب بتن قابلیت اشتعال دارد، پس حتما باید نکات ایمنی در مورد نگهداری روغن قالب رعایت شود. و در زمان مصرف روغن قالب بتن از دستکش و عینک ایمنی استفاده شود.
طریقه نگهداری روغن قالب بتن: روغن قالب بتن در ظروف در بسته و شرایط محیطی مناسب به دور از هر نوع آلودگی مخصوصا ورود هر گونه گرد و غبار حداقل تا 18 ماه از تاریخ تولید قابل نگهداری است.
نکات ایمنی روغن قالب بتن: روغن قالب بتن قابلیت اشتعال دارد، می باید نکات ایمنی را در مورد مواد قابل اشتعال رعایت کرد. در هنگام استفاده از روغن قالب بتن از دستکش و عینک ایمنی استفاده فرمایید. 
علاوه بر ممانعت از چسبیدن قالب به بتن به عنوان مهمترین وظیفه اولیه، استفاده از روغن قالب بندی بتن به لحاظ اجرایی باید منجر به سهولت در جداسازی قالب­ ها از بتن، سهولت در تمیز کاری و جلوگیری از زنگ زدن آن­ها شده تا به قالب­ها نیز آسیبی وارد نگردد. به­ طور کلی استفاده از روغن­ سوخته و یا روغن­ های نامرغوب به عنوان روغن قالب، عمدتا منجر به لکه شدن سطح نهایی بتن می­گردد. علاوه بر آن این مواد با ورود به سطح بتن منجر به ایجاد یک سطح پودری شده که افت کیفیت سطح نهایی و کاهش دوام بتن را به دنبال خواهد داشت. معایب ذکر شده با استفاده بیش از اندازه روغن بر روی سطوح قالب­ ها تشدید خواهد شد. اما تنها وجود یک لایه بسیار نازک از روغن­های قالب مانع از پیوند قالب با بتن می شود. 
محصولات کلینیک بتن ایران در دو نوع پایه آبی و پایه رزینی میباشند.
روغن قالب پایه آبی با مشخصه MTOOIL 440 به دلیل استفاده از آب در فرمولاسیون آن جهت کاهش میزان مصرف، این محصول نسبت به نوع رزینی، با محیط زیست سازگارتر بوده و اصطلاحا به آنها جدا‌کننده‌های دوستدار محیط زیست گفته می‌شود. همچنین در جایی که از قالبهای پلاستیکی استفاده میشود کاربرد دارد.
روغن قالب پایه رزینی با مشخصه MTOOIL450 میباشد و اهمیت بسزای این ویژگی در خصوص ساخت قطعات بتنی در شرایطی است که دمای عمل­ آوری بتن زیاد بوده و ماده رهاساز نباید در این شرایط از روی سطح قالب تبخیر شود. مکانیزم جداکنندگی این ماده ایجاد یک لایه ممانعت کننده بر روی سطح قالب بوده و واکنش شیمیایی با بتن انجام نمی­دهد..
جهت استعلام میتوان از همین وب سایت با مراجعه به قسمت تماس با ما و تماس با کارشناسان اطلاع حاصل فرمایید.

سایر مقالات
سیمان نسوز (سیمان پر آلومین)
سیمان نسوز (سیمان پر آلومین)

از لحاظ ترکیبات شیمیایی سیمان نسوز (سیمان پر آلومین) ترکیبی از اکسید کلسیم با سایر اکسیدها مثل اکسید آلومینیوم، اکسید سیلیسیوم، اکسید آهن و… است. سیمان نسوز در مجاورت هوا و در ترکیب با آب به تدریج سفت و سخت می‌شود و مقاومت بالایی دارد طوری که اگر ۲۸ روز زیر آب باشد دارای مقاومتی حدود ۲۵۰ کیلو گرم بر سانتی متر مربع می‌شود.

ادامه مطلب
بررسی امکان استفاده از پسماند های ساختمانی بازیافت شده در ساخت ، اجرا و نگهداری بتن
بررسی امکان استفاده از پسماند های ساختمانی بازیافت شده در ساخت ، اجرا و نگهداری بتن
تحقیقات انجام شده در جهان نشان می دهد که حجم نخاله های ساختمانی در میان سایر زباله ها 13 تا 29 درصد می باشد[2]. در سال 1996 تخمین زده شد که 136 میلیون تن ضایعات ساختمانی حاصل از تخریب و نوسازی مربوط به ساختمان سازی در ایالات متحده تولید شده،که از این مقدار 43 درصد در منابع مسکونی و 57 درصد حاصل از منابع غیر مسکونی است. علاوه براین، ضایعات ساختمانی 48 درصد از کل، که شامل 44 درصد حاصل بازسازی و 9 درصد حاصل ساخت و ساز جدید است .
ادامه مطلب
بتن قلیا فعال سرباره ای
بتن قلیا فعال سرباره ای
عملکرد بتن ساخته شده با سیمان پرتلند در مقابل حمله عوامل شیمیایی مانند حمله اسیدی و حمله سولفاتی نگران کننده است. خمیر سیمان پرتلند در تماس با اسید دچار تجزیه می شود و علت اصلی در بسیاری از موارد حمله اسیدی به بتن، اسید مهاجم ترکیبی از چند نوع اسید است . برای مثال در بتنهای تحت تاثیر باران اسیدی، حمله اسید به بتن ترکیبی از سولفوریک اسید، نیتریک اسید و هیدروکلریک اسید میباشد.
ادامه مطلب
خصوصیات بتن مسلح به الیاف اکریلیک
خصوصیات بتن مسلح به الیاف اکریلیک

اکثر تحقیقاتی که تاکنون بر روی خصوصیات AFRC انجام شده است متعلق به سازمان های تولید کننده الیاف بوده است. با این وجود مطالعات انجام شده توسط دنیل و اندرسون اطلاعات ارزشمندی درباره تاثیرات برخی عوامل تولید بر روی عملکرد ترکیبات مسلح به الیاف اکریلیک با مقاومت کششی بالای اوچست، Dolanit-10 فراهم کرده است.

ادامه مطلب