پوشش پلیمری (کفپوش های اپوکسی و پلی یورتان) چیست

نویسنده : کلینیک بتن ایران
تاریخ ثبت : 1397/07/15

هر آنچه که باید درباره پوشش های پلیمری بدانید

پوشش های پلیمری _ کلینیک بتن ایران

الف ) مواد پوششی
منظور از مواد پوششی در این استاندارد، ترکیباتی هستند که بدون نیاز به اعمال حرارت سخت می‌شوند. این گروه از مواد به روش های مختلفی از جمله استفاده از قلم مو، غلتک، اسپری، ماله و شانه بر روی سطوح بتونی در یک یا چند لایه اجرا می شوند. آن مواد می توانند بدون حلال و یا با حلال اجرا گردند.
ب ) سیستم پوششی:
یک سیستم پوششی متشکل از یک یا چند پوشش و یا لایه می‌‌باشد. فهرست انواع سیستم‌های پوشش پلیمری در جدول آمده است. جهت رسیدن به مقاومت های شیمیایی، مکانیکی و حرارتی مورد نیاز، می توان ترکیبی از سیستم های اشاره شده در جدول را استفاده نمود.
ج ) مواد نفوذ کننده
مواد آب‌بند کننده اغلب بر پایه رزین اپوکسی با ویسکوزیته پایین می‌باشند. این مواد به راحتی داخل سطوح بتونی نفوذ کرده و یا به عبارت دیگر توسط سطوح بتنی و سیمان به راحتی جذب می‌شوند. از آنها برای ایجاد سطوح کف بتونی سخت در ساختمان های صنعتی، افزایش مقاومت سایشی بتون و نیز ضد گرد و غبار کردن سطوح بتنی استفاده می شود.
د ) پرایمرها
از پرایمرها برای آب بند کردن تخلخل موجود در سطوح بتونی استفاده می شود. پرایمرها پایه اصلی پوشش هایی هستند که بعدا اجرا خواهد شد. پرایمرها از مواد رزینی با ویسکوزیته پایین درست می شوند که اکثرا در داخل آنها از حلال و یا رقیق کننده های واکنش‌گر استفاده شده است. آنها می توانند حسب نیاز بر پایه رزین‌های غیر از رزین هایی که بعدا به عنوان لایه های میانی و نهایی اجرا میشوند، انتخاب گردند. بر حسب نیاز، پرایمرها می توانند در یک یا چند لایه اجرا شوند. توصیه می گردد تا بر روی پرایمری که به تازگی اجرا شده و هنوز سخت نشده است از پاشیدن پودر سیلیس استفاده شود تا باندینگ مکانیکی بین پرایمر بتن و لایه های بعدی ایجاد شود. در صورت استفاده از سیستم ماله کشی آسفالتی نیاز به پرایمر قیری و یا رزینی دارای مقاومت حرارتی بالا توصیه می شود.

ه ) لایه های میانی
از لایه میانی جهت تسطیح سطوح بتونی و نیز پر کردن خلل و فرج موجود در بتون استفاده می شود. در عین حال از لایه های میانی به عنوان لایه ای که از واکنش لایه های بعدی سیستم پوششی با سطح زیر کار جلوگیری می کند نیز استفاده می شود به عنوان مثال در صورتی که لایه های بعدی سیستم پوششی بر پایه رزین های فوران یا فنل فرمالدئید باشند، وجود کاتالیست های اسیدی برای سخت کردن رزین های فوق، باعث خوردگی سطح بتونی زیر کار می شود، به همین منظور اجرای یک لایه واسطه به عنوان لایه میانی ضروری است. لایه های میانی نیز می توانند مانند پرایمرها از رزین های غیر از رزین های مورد استفاده در لایه بعدی، انتخاب گردند.
و ) پوشش های ماله کشی
پوشش های ماله کشی بر حسب نوع رزین مورد استفاده در آنها می توانند در یک یا چند لایه اجرا شوند. این نوع از پوشش ها می توانند به صورت های سخت و شکننده و یا نرم باشند.
ز ) پوشش های خود تراز
این گروه از پوشش ها می توانند در یک یا چند لایه اجرا شوند. پوشش های خود تراز از ریختن مواد بر روی سطوح که خود به خود پخش و تراز می‌شوند، ایجاد می گردد. پوشش های فوق نیز می توانند بر حسب رزین مورد استفاده در آنها به صورت سخت و یا نرم باشند.
ح ) پوشش های مسلح شده با الیاف
پوشش های مسلح شده از یک یا چند لایه الیاف که بوسیله رزین های لیست شده در جدول اشباع می‌گردند، تشکیل شده است. ضخامت هر یک از لایه ها بستگی به نوع مواد تقویت کننده و وزن آنها و ضخامت کل پوشش بستگی به تعداد لایه های تقویت کننده مورد استفاده دارد. توصیه می شود که رزین مورد استفاده برای اشباع تمامی لایه های تقویت کننده یکسان باشد.
ط ) پوشش های نهایی
پوشش های نهایی در یک یا چند لایه از همان پایه رزینی که در لایه مسلح شده استفاده شده است و یا پایه رزینی مقاوم تر، بر روی لایه تقویت شده با الیاف اجرا می شود. در پوشش نهایی اجرا شده بر روی لایه مسلح شده، می توان از الیاف roving یافته نشده نیز استفاده کرد. این الیاف در آخرین لایه پوشش مسلح به وسیله غلتک فشار داده می شود و سپس با رزین پوشش نهایی اشباع می گردد. در صورتی که پوشش های نهایی مستقیماً بر روی پرایمر اجرا شوند وظیفه لایه آب‌بند را نیز به عهده خواهند گرفت.
ی ) لایه های آب بند
شمشه کشی‌های بر پایه آسفالت به وسیله لایه ای آب بند، نفوذ ناپذیر می‌شوند. این لایه ها از ورق‌های قیری که دارای پشتیبان‌های فلزی و یا پلیمری می‌باشند. تشکیل شده است.
ک ) شمشه کشی ها
منظور از لایه شمشه کشی، یک لایه کاملاً فشرده می باشد که بر روی سطوح بتونی به منظور رسیدن به مقاومت‌های بالای شیمیایی و مکانیکی اجرا می شود که به دو دسته رزینی و آسفالتی تقسیم‌بندی می‌شوند. در شمشه کشی های رزینی، از یک عامل پیوند دهنده رزینی به همراه دانه‌بندی‌های مختلف پودر سیلیس استفاده می‌شود.
ل ) پوشش های آب بند
از پوشش های آب بند که همان پوشش های نهای نیز می‌باشند به منظور تامین نیازهایی مانند رنگ، همواری و صاف بودن، آب بندی و رسانایی الکتریکی استفاده می شود. پایه رزینی مورد استفاده در لایه آب ‌بند معمولاً همین رزینی است که در لایه های قبلی نیز از آن استفاده شده است.

پوشش های پلیمری _ کلینیک بتن ایران

کفپوش اپوکسی

کفپوش اپوکسی به عنوان یک کفپوش ایده آل برای کف های بتنی و فلزی در كارگاهها، کارخانه ها، انبارهای صنایع شیمیایی، غذایی، دارویی، الکترون کیی، نساجی، بیمارستان ها، سالن های ورزشی، فرودگاه ها و... است. کف پوش اپوکسی از اختلاط رزین اپوکسی و یک سخت کننده بدست می آید. براساس کاربرد فضایی که کف پوش اپوکسی در آن اجرا می شود، مواد موثر در کیفیت آنها متفاوت است. به عنوان مثال رزینی که در فضاهای بیمارستانی استفاده می شود با رزین کفپوش سطح سالن های ورزشی متفاوت است. کفپوش اپوكسی معمولا در سه مرحله اجرا می شود، زمان مناسب برای اجرای هر لایه حدود 4 تا 5 ساعت است. زمان اجرای آن نسبت به پی .وی. سی های تایلی یا رولی بیشتر است، اما چسبندگی آنها به سطح زیرین شان بیشتر است. پس از نصب کفپوش 24 تا 48 ساعت روی محل حرکت نکنید. 

مزایای کفپوش اپوکسی

این کفپوش، مایع یکپارچه ای از رزین اپوکسی به ضخامت 5/ 0 تا 5 میلی متر در رنگ ها و طرح های مختلف است از خصوصیات این کف پوش می توان به موارد زیر اشاره کرد
مقاومت بالا در برابر حلال ها، اسیدها، بازها و نمکها
عدم جرم پذیری
خاصیت ضد باکتریایی در نوع ویژه اپوكسی
طول عمر بالا
تنوع رنگ و طرح
نظافت راحت
مقاومت مکان کیی و عدم ترک خوردگی
یکپارچگی

کفپوش اپوکسی _ کلینیک بتن ایران

مراحل اجرای کفپوش اپوکسی

الف) ساب زدن كف و زدودن گردوغبار محیط 
برای ایجاد سطحی تراز، بدون فرورفتگی و برجستگی، قبل از شروع كار باید کاملاً سطح صاف شده و تراز شده و گرد و غبار ناشی از ساب زدن از روی سطح و كل فضا زدوده شود. در صورت نیاز درزها، ترک ها و فرورفتگی های كف باید تعمیر، پر و هم سطح شوند. دمای مناسب برای اجرای کف پوش اپوکسی حدود 25 سانتی گراد است.

ب) اجرای پرایمر

پرایمر ماده ای است با پایه اپوكسی كه برای نفوذ بهتر به سطوح زیر كف سازی صنعتی رقیق می شود. اجرای ملات برای مسطح کردن سطح ساب زدن برای ایجاد سطح کاملاً صاف گرفتن گرد و غبار کف

ج) ریختن مرحلۀ اول کفپوش اپوكسی

در این مرحله یک لایه اپوكسی روی کف ریخته می شود. در محل هایی که درز وجود دارد، امكان ترک خوردگی در آن قسمت ها بیشتر است به همین علت از توری پلیمری در این نواحی استفاده می شود. گاهی برای بالا بردن کیفیت كار، كل كف را با توری پلیمری می پوشانند. پس از نصب توری ها مجدد روی آن مواد اپوكسی ریخته شده و پس از خشک شدن كل سطح را ساب می زنند. ساب در این مرحله بسیار نرم است زیرا ناهمواری ها كم و ناچیز است. پس از اتمام این قسمت گرد و غبار ناشی از ساب زدن باید جمع آوری شود كه به جهت این كار از جارو برقی های صنعتی استفاده می شود.

د) ریختن مرحله دوم کفپوش اپوكسی

روكش نهایی در این مرحله اجرا می شود و دانه های رنگی با توجه به رنگ مورد نظر به مواد اپوكسی افزوده می شود. کفپوش اپوکسی مایع و کف پوش پلی یورتان (برای فضاهای خارجی) پس از خشک شدن بدون درز و نفوذناپذیر بوده و امکان شست و شوی روزمره و مداوم را داشته و در برابر انواع مواد خورنده که در مواد ضدعفونی کننده وجود دارند مقاوم است. در مقابل قارچ و کپک نیز نفوذ ناپذیر بوده اما کفپوش های تایلی یا رولی این خاصیت را ندارند.

یکی از انواع کفپوش های اپوکسی کف پوش گرانیتی اپوکسی است. از این کف پوش برای کف سازی دکوراتیو منازل، مراکز تجاری و خرید، اماکن توریستی، رستوران ها، سینماها و... استفاده می شوند. این کف پوش با طرح های گرانیتی اجرا می شود. اجرای آن همانند روش گفته شده است با این تفاوت که برای ایجاد طرح گرانیتی، رنگدانه ها روی سطح پاشیده می شوند تا شکل نهایی آن شبیه گرانیت باشد کفپوش اپوكسی در برابر اشعه خورشید مقاوم نیست.

کفپوش پلی یورتان

برای فضاهای باز و سالن های ورزشی از کف پوش پلی یورتان كه مقاومت بالاتری داشته و در برابر اشعه خورشید نیز مقاوم  است استفاده می شود خصوصیات فنی کف پوش پلی یورتان عبارت اند از

1.مقاومت بالا در برابر سایش

2.قابلیت اجرا در فضاهای باز و سر پوشیده

3.الاستیسیته و انعطاف پذیری نسبی

4.امروزه استفاده از کف پوش های اپوکسی و پلی یورتان مخصوص پارکینگ ها که قابلیت اجرا بر روی رمپ ها را نیز دارند در حال متداول شدن است.

سایر مقالات
طرحی نوین در ساخت اسکله های شناور بتنی
طرحی نوین در ساخت اسکله های شناور بتنی

اسکله ها تاسیساتی می باشند که به منظور پهلوگیری کشتی جهت انجام بارگیری یا تخلیه کالاها و یا به منظور سوار و پیاده نمودن مسافرین مورد استفاده قرار می‌گیرند انواع مختلفی از این نوع تاسیسات وجود دارد که برحسب نوع استفاده و مصالح مختلف طبقه بندی می شوند تاسیسات پهلوگیری علاوه بر ایجاد تکیه گاه برای پهلوگیری ممکن است برای مهاربندی کشتی ها تامین رابطه بین کشتی و خشکی و در نهایت به عنوان دیوار حائل نیز به کار روند. 

ادامه مطلب
شرایط و استاندارد های نمونه گیری از بتن
شرایط و استاندارد های نمونه گیری از بتن
برای اندازه گیری مقاومت فشاری بتن، نمونه هایی از آن تهیه و تا عمر معین درآزمایشگاه نگهداری می شود روند کسب مقاومت بتن تحت تاثیر دو عامل است:

1- زمان              2- دما
ادامه مطلب
سیمان پرتلند چیست
سیمان پرتلند چیست

سیمان پودریست که از سنگ آهک و خاک رس تولید می شود. در سال ۱۸۲۴ طرح اولیه خود را اصلاح نموده و محصول خاک رس و آهک هیدرولیک را تحت عنوان سیمان پرتلند ثبت کرد. سیمان پرتلند یکی از انواع سیمان است. از دیگر انواع سیمان می توان به سیمان پرتلند معمولی، سیمان اصلاح شده، سیمان خیلی زودگیر، سیمان کم حرارت، سیمان ضد سولفات، سیمان پوزولانی اشاره کرد

ادامه مطلب
خصوصیات بتن مسلح به الیاف فولادی (بخش1)
خصوصیات بتن مسلح به الیاف فولادی (بخش1)
چندین متغیر بر روی خصوصیات مکانیکی بتن های مصلح به الیاف تاثیر می گذارند. این متغیرها شامل نوع و درصد الیاف مصرفی، نسبت ظاهری الیاف، مقاومت ماتریس و اندازه سنگدانه است. 
ادامه مطلب