کالیبراسیون دستگاه بلین

نویسنده : کلینیک بتن ایران
تاریخ ثبت : 1396/10/09
نکاتی که در کالیبراسیون بلین باید در نظر گرفت:

1. برای کالیبره کردن دستگاه باید از نمونه استاندارد استفاده شود و دمای نمونه سیمان مورد آزمایش باید برابر با دمای محیط باشد.

2. کالیبراسیون دستگاه بلین باید به وسیله همان شخصی صورت گیرد که آزمایش تعیین نرمی را انجام می دهد.

3. نمونه استانداردی را که یک بار به کار رفته است می توان با به هم زدن ذرات چسبیده آن دوباره به کار برد به شرط اینکه نمونه ها به حالت خشک نگه داشته شوند و کلیه آزمایش ها به فاصله چهار ساعت پس از باز شدن درب محتوی نمونه استاندارد انجام شود.

4. می توان نمونه ای غیر از نمونه سیمان استاندارد برای تعیین حجم بستر سیمان استفاده نمود.

5. دستگاه باید در مواقع زیر دوباره کالیبره شود.

در فواصل زمانی به منظور تصحیح سایشی که روی جداره محفظه و یا سمبه ایجاد می شود:

1. اگر مقداری از مایع لوله از بین برود.

2. اگر تغییراتی روی جنس و نوع کاغذ صافی مصرفی پیدا شود.

دستورالعمل کالیبراسیون دستگاه بلین:

دو قطعه کاغذ صافی را داخل محفظه قرار دهید و به وسیله میله ای که قطر آن کمی کوچکتر از قطر داخلی استوانه باشد کاغذ ها را به طرف پایین فشار دهید تا روی صفحه مشبک قرار گیرند بعد استوانه را با جیوه پر کنید و حباب های هوا را از جداره محفظه خارج کنید و جابه جا کردن محفظه را به وسیله انبرکی انجام دهید. اگر جنس فلز استوانه طوری است که ممکن است با جیوه ملقه دهد قبل از پر کردن جیوه جدار داخل استوانه را با یک لایه بسیار نازک و روغن اندود کنید و مقدار اضافی جیوه را از سطح استوانه به وسیله یک تیغه شیشه ای پاک کنید و سپس جیوه را داخل ظرفی بریزید و آن را وزن نمایید. سپس یکی از کاغذ های صافی را از محفظه خارج سازید.2.80 گرم از سیمان را پس از توزین داخل استوانه بریزید و آن را با قرار دادن یک کاغذ صافی در زیر و یکی در روی بستر سیمان فشرده سازید و حجم خالی بالای بستر را به وسیله جیوه پر کنید و زیادی جیوه را به وسیله صفحه شیشه ای از سطح استوانه پاک کنید سپس جیوه را در ظرفی خالی کنید و آن را وزن کنید و وزن آن رایادداشت کنید. حجم بستر سیمان باید حداقل دوبار به روش فوق تعیین گردد.

V = (WA - WB)/D

حجم بستر سیمان به سانتیمتر مکعب= V

مقدار جیوه لازم برای پر کردن استوانه بدون سیمان= WA

مقدار جیوه لازم برای پر کردن قسمتی از استوانه که به وسیله سیمان اشغال نشده است= WB

وزن مخصوص جیوه در درجه حرارت محیط آزمایش بر حسب گرم بر سانتیمتر مکعب= D

تعیین وزن نمونه:

وزن نمونه ای که برای کالیبره دستگاه بلین از فرمول زیر استفاده می شود:

w = ρV (1-ε)

وزن نمونه مورد نیاز= W

دانسیته نمونه که برای سیمان پرتلند 3.15 می باشد= ρ

حجم بستر سیمان که طبق روش بالا تعیین گردید به مانند بتن= V

تخلخل دلخواه بستر سیمان= ε = (0.05±0.05)

تهیه بستر سیمان:

صفحه مشبک را در داخل محفظه قرار داده و یک کاغذ صافی در داخل محفظه بگذارید و با کمک مداد یا میله نازکی آن را روی صفحه مشبک فشار دهید. مقدار معینی سیمان با دقت 0.001 گرم توزین کنید و در محفظه بریزد آنگاه سطح سیمان را با ضربه های ملایمی که به اطراف محفظه می زنید صاف کنید. یک کاغذ صافی روی سطح سیمان قرار دهید و سمبه را به آرامی وارد محفظه نموده و تا جایی که کلاهک آن به سطح استوانه برسد بستر سیمان را فشار داده و سپس سمبه را به آرامی از محفظه خارج کنید.

تعیین نرمی سیمان:

محفظه را روی لوله U قرار دهید و مطمئن شوید محفظه روی لوله به خوبی آب بندی شده است. از گریس سیلیکون برای آب بندی می توانید استفاده نمایید. دقت کنید به بستر سیمان اختلالی وارد نشود. هوای موجود در لوله U را به آهستگی تخلیه کنید تا محلول به بالاترین نشانه لوله برسد در این موقع شیر را ببندید و وقتی محلول به نشانه دوم لوله رسید کرنومتر را به کار اندازید و موقعی که به نشانه سوم لوله رسید آن را متوقف سازید و فاصله زمانی بین این دو نشانه را به ثانیه و حرارت محیط آزمایش را بر حسب درجه سانتیگراد یادداشت کنید.
سایر مقالات
زمینه های کاربرد ژئوتکستایل
زمینه های کاربرد ژئوتکستایل
ژئوتکستایل ها به طور کلی در توده خاک می توانند بوسیله توسعه نیروهای کششی نقش تقویت کنندگی داشته باشند. در واقع یک ژئوتکستایل استحکامی باعث تغییر واکنش آسفالت جاده نسبت به نیرو های وارده می شود.
ادامه مطلب
انواع مکمل های بتن، مواد کمکی بتن و قطعات جانبی بتن
انواع مکمل های بتن، مواد کمکی بتن و قطعات جانبی بتن
در این متن به صورت تیتر وار سعی شده تا علاقمندان با نام محصولات مواد شیمیایی بتن بیشتر آشنا شوند و توضیحاتی در مورد انتخاب واتر استاپ ، نصب واتر استاپPVC، مشخصات فنی کلی واتراستاپ پی وی سی و همچنین اسپیسر های پلاستیکی نیز داده شده است.
ادامه مطلب
آسیب دیدگی بتن در اثر فرسایش یا سایش و کاویتاسیون
آسیب دیدگی بتن در اثر فرسایش یا سایش و کاویتاسیون
سازه‌های بتنی که در نزدیکی آب‌های جاری با محتوای لای، ماسه، شن یا سنگ و یا آب‌های جاری با سرعت بالا قرار دارند، احتمال وقوع فرسایش در آن‌ها وجود دارد. هر چه اندازه‌ی ذرات بزرگ‌تر باشد، آسیب دیدگی شدت بیشتری به خود خواهد گرفت.
ادامه مطلب