کالیبراسیون دستگاه بلین

نویسنده : کلینیک بتن ایران
تاریخ ثبت : 1396/10/09
نکاتی که در کالیبراسیون بلین باید در نظر گرفت:

1. برای کالیبره کردن دستگاه باید از نمونه استاندارد استفاده شود و دمای نمونه سیمان مورد آزمایش باید برابر با دمای محیط باشد.

2. کالیبراسیون دستگاه بلین باید به وسیله همان شخصی صورت گیرد که آزمایش تعیین نرمی را انجام می دهد.

3. نمونه استانداردی را که یک بار به کار رفته است می توان با به هم زدن ذرات چسبیده آن دوباره به کار برد به شرط اینکه نمونه ها به حالت خشک نگه داشته شوند و کلیه آزمایش ها به فاصله چهار ساعت پس از باز شدن درب محتوی نمونه استاندارد انجام شود.

4. می توان نمونه ای غیر از نمونه سیمان استاندارد برای تعیین حجم بستر سیمان استفاده نمود.

5. دستگاه باید در مواقع زیر دوباره کالیبره شود.

در فواصل زمانی به منظور تصحیح سایشی که روی جداره محفظه و یا سمبه ایجاد می شود:

1. اگر مقداری از مایع لوله از بین برود.

2. اگر تغییراتی روی جنس و نوع کاغذ صافی مصرفی پیدا شود.

دستورالعمل کالیبراسیون دستگاه بلین:

دو قطعه کاغذ صافی را داخل محفظه قرار دهید و به وسیله میله ای که قطر آن کمی کوچکتر از قطر داخلی استوانه باشد کاغذ ها را به طرف پایین فشار دهید تا روی صفحه مشبک قرار گیرند بعد استوانه را با جیوه پر کنید و حباب های هوا را از جداره محفظه خارج کنید و جابه جا کردن محفظه را به وسیله انبرکی انجام دهید. اگر جنس فلز استوانه طوری است که ممکن است با جیوه ملقه دهد قبل از پر کردن جیوه جدار داخل استوانه را با یک لایه بسیار نازک و روغن اندود کنید و مقدار اضافی جیوه را از سطح استوانه به وسیله یک تیغه شیشه ای پاک کنید و سپس جیوه را داخل ظرفی بریزید و آن را وزن نمایید. سپس یکی از کاغذ های صافی را از محفظه خارج سازید.2.80 گرم از سیمان را پس از توزین داخل استوانه بریزید و آن را با قرار دادن یک کاغذ صافی در زیر و یکی در روی بستر سیمان فشرده سازید و حجم خالی بالای بستر را به وسیله جیوه پر کنید و زیادی جیوه را به وسیله صفحه شیشه ای از سطح استوانه پاک کنید سپس جیوه را در ظرفی خالی کنید و آن را وزن کنید و وزن آن رایادداشت کنید. حجم بستر سیمان باید حداقل دوبار به روش فوق تعیین گردد.

V = (WA - WB)/D

حجم بستر سیمان به سانتیمتر مکعب= V

مقدار جیوه لازم برای پر کردن استوانه بدون سیمان= WA

مقدار جیوه لازم برای پر کردن قسمتی از استوانه که به وسیله سیمان اشغال نشده است= WB

وزن مخصوص جیوه در درجه حرارت محیط آزمایش بر حسب گرم بر سانتیمتر مکعب= D

تعیین وزن نمونه:

وزن نمونه ای که برای کالیبره دستگاه بلین از فرمول زیر استفاده می شود:

w = ρV (1-ε)

وزن نمونه مورد نیاز= W

دانسیته نمونه که برای سیمان پرتلند 3.15 می باشد= ρ

حجم بستر سیمان که طبق روش بالا تعیین گردید به مانند بتن= V

تخلخل دلخواه بستر سیمان= ε = (0.05±0.05)

تهیه بستر سیمان:

صفحه مشبک را در داخل محفظه قرار داده و یک کاغذ صافی در داخل محفظه بگذارید و با کمک مداد یا میله نازکی آن را روی صفحه مشبک فشار دهید. مقدار معینی سیمان با دقت 0.001 گرم توزین کنید و در محفظه بریزد آنگاه سطح سیمان را با ضربه های ملایمی که به اطراف محفظه می زنید صاف کنید. یک کاغذ صافی روی سطح سیمان قرار دهید و سمبه را به آرامی وارد محفظه نموده و تا جایی که کلاهک آن به سطح استوانه برسد بستر سیمان را فشار داده و سپس سمبه را به آرامی از محفظه خارج کنید.

تعیین نرمی سیمان:

محفظه را روی لوله U قرار دهید و مطمئن شوید محفظه روی لوله به خوبی آب بندی شده است. از گریس سیلیکون برای آب بندی می توانید استفاده نمایید. دقت کنید به بستر سیمان اختلالی وارد نشود. هوای موجود در لوله U را به آهستگی تخلیه کنید تا محلول به بالاترین نشانه لوله برسد در این موقع شیر را ببندید و وقتی محلول به نشانه دوم لوله رسید کرنومتر را به کار اندازید و موقعی که به نشانه سوم لوله رسید آن را متوقف سازید و فاصله زمانی بین این دو نشانه را به ثانیه و حرارت محیط آزمایش را بر حسب درجه سانتیگراد یادداشت کنید.
سایر مقالات
دستگاه های غیر مخرب تعیین دانسیته آسفالت
دستگاه های غیر مخرب تعیین دانسیته آسفالت
اندازه گیری چگالی مخلوط آسفالتی در حین عملیات تراکم، از این نظر که حاوی دو نکته مهم است، در نتیجه کار موثر است. اول اینکه این مطلب را مشخص می کند که درچه مرحله ای از عملیات تا رسیدن به چگالی تعیین شده، قرار داریم و از این نظر می تواند بعنوان نشانگری برای پیمانکار باشد که آیا نیاز به اقدامات تعدیلی برای رسیدن به چگالی نهایی می باشد یا نه.دوم اینکه به پیمانکار اطلاع می دهد که چه زمانی عملیات تراکم متوقف شود و ادامه عملیات در مراحل دیگر دنبال شود.
ادامه مطلب
نمونه گیری در بتن انجام گرفته شده و مغزه گیری بتن (کر گیری بتن) توسط دستگاه
نمونه گیری در بتن انجام گرفته شده و مغزه گیری بتن (کر گیری بتن) توسط دستگاه
اگر چنانچه مقاومت نمونه های آزمایش فشاری کمتر از حداقل مقدار تعیین شده در مشخصات فنی کار باشد، در اینصورت یا بتن واقع شده در سازه ضعیف است و یا نمونه های آزمایشگاهی بتن واقعا معرف بتن در سازه نمی باشند. برای بررسی قسمت های مشکوک سازه می توان آزمایش مغزه گیری بتن انجام داد.
ادامه مطلب
لزوم تغییر نگرش عملیات عمرانی کاهش اثرات زیست محیطی
لزوم تغییر نگرش عملیات عمرانی کاهش اثرات زیست محیطی
در حال حاضر و با توجه به شرایط ژئواستراتژیک کشورهای درحال توسعه بالاخص خاورمیانه سوی سکان حرکت سیطره جهانی به سمتی متمایل شده تا تفکرات و نگرش برنامه ریزان و تئوریسین ها، بیش از تنازعات نظامی و سیاسی، به ارتباط و تعامل دو سویه ی مردم و دولت ها؛ به عنوان کم زیان ترین ریسک و عاملی در جهت توسعه کشورها معطوف شود. از آنجا که ارتباط میان مردم و فرهنگ های مختلف و در جزئیات کوچک تر (مقیاس کشوری) مردم شهر و روستا تاثیری شگرف درکاهش منازعات و ایجاد گسلهای طبقاتی وتضاد و سپس تعارض سیاسی اجتماعی و نظامی دارد شایسته است به گردشگری، محیط زیست و ساختار ساز آن مهندسی عمران توجه، تامل و نگاه اندیشمندانه ای شود.
ادامه مطلب
تجربیات ترمیم بتن در پروژه های سد سازی
تجربیات ترمیم بتن در پروژه های سد سازی
با توجه به سطوح ناهموار متعددی که در حین اجرای سازه های بتنی به وجود می اید، برای تامین خواسته های طراحی و اخذ کیفیت و رعایت مشخصات فنی، لازم است عملیات ترمیم سطوح بتنی پس از اجرای سازه صورت گیرد.
ادامه مطلب