واتر استاپ بنتونیتی چیست

هر آنچه که باید درباره واتراستاپ بنتونیتی بدانید

واتراستاپ بنتونیتی محصولی جدید واتراستاپ که مخصوص رفع نشت درزهای اجرایی و مقاطع قطع بتن ریزی است با استفاده از پلیمرهای لاستیکی و بنتونیت با خاصیت ارتجاعی بسیار زیاد طراحی شده است که به صورت کنترل شده ای در هنگام تماس با آب متورم می شوند و مانع عبور آب از درز های اجرایی و درز های سرد خواهند شد. واتراستاپ بنتونیتی یا نوار آب بند بنتونیتی محصولی کارآمد بر پایه سدیم بنتونیت فعال در ماتریس بوتیل رابر با خاصیت ارتجاعی بسیار زیاد و افزایش حجم است که برای جلوگیری از نفوذ آب و رفع نشت درزهای اجرایی و مقاطع بتن ریزی مورد استفاده قرار می گیرد. واتراستاپ بنتونیتی در هنگام تماس با آب بتن انبساط می یابد و تمام حفرات خالی بتن حول خود را پر می کند و بدین ترتیب مانع از عبور آب از درزهای بتنی می شود. گل بنتونیت موجود در واتر استاپ بنتونیتی شامل ورقه های متعددی حاوی ذره های باردار می باشد که در تماس با آب متورم شده و مانع عبور آب یا سایر مواد از درز موارد کاربرد می شوند. بین این ورقه ها بارهای مثبت و منفی وجود دارد و هنگام بروز نشت، مولکول های آب به بارهای مثبت و منفی حمله نموده و خود را بین آنها قرار داده و باعث تورم واتراستاپ بنتونیتی می گردد. بنتونیت های هیدراته شده از نفوذ آب جلوگیری می کند و هر چه فشار هیدرواستاتیک افزایش می یابد، ورقه های کوچک فشردگی بیشتری یافته و تشکیل درزگیر محکم تری را می دهد بدین ترتیب یک آب بند دائمی در مقابل فشار سیال حاصل می گردد.

واتراستاپ بنتونیتی

روش مصرف واتراستاپ بنتونیتی

روش مصرف واتراستاپ بنتونیتی به این شکل است که پیش از اجرا تمامی سطوح زیر کار می بایست خشک ،‌ تمیز و عاری از هرگونه آلودگی، گرد و غبار ،‌ اجزای سست ،‌ چربی و ... گردد . برای اتصال واتراستاپ بنتونیتی به بتن از چسب مخصوص استفاده می شود . برای این منظور سطح مورد نظر برای نصب واتراستاپ بنتونیتی را توسط چسب آغشته نموده و سپس واتراستاپ بنتونیتی را روی آن بچسبانید،‌ برای نصب واتراستاپ بنتونیتی در درزهای عمودی یا سقفی استفاده از میخ فولادی برای حصول از عدم گسستگی نوار از بتن بلامانع می باشد .برای اورلپ کردن دو سر واتراستاپ بنتونیتی را برای نصب به یکدیگر باید در کنار هم محکم فشار دهید و ثابت سازید به این ترتیب نیاز به اورلپ کردن نیز وجود ندارد. نصب واتراستاپ بنتونیتی بسیار ساده است و یک کارگر ساده در ساعت می تواند 100 الی 120 متر طول واتراستاپ بنتونیتی را نصب نماید . واتراستاپ بنتونیتی نسبت به واتراستاپ تحمل فشار آب بالایی دارد و مانند واتراستاپ پی وی سی  با تغییرات فشار آب حالت خود را از دست نمی دهد میزان مصرف واتراستاپ بنتونیتی بستگی به طول کار دارد .

نکات مهم جهت مصرف و نصب واتراستاپ های بنتونیتی

توجه 1: مقطعی که واتر استاپ بنتونیتی در آن کار گذاری شده تا پیش از بتن ریزی نباید در آب غوطه ور شود
توجه 2 : اجرای حداقل 75 – 50 میلیمتر پوشش یا کاور بتنی بر روی واتر استاپ بنتونیتی الزامی می باشد
توجه 3 : بهتر است در زمان نصب و قرارگیری واتر استاپ بنتونیتی کل مقطع خشک باشد

موارد مصرف واتر استاپ بنتونیتی

واتراستاپ بنتونیتی برای استفاده در درزهای سرد و اجرایی مناسب است و در درزهای گرم و انبساطی مناسب نمی باشد . در مواقعی که استفاده از واتراستاپ پی وی سی در درزهای بتنی انجام نشده است استفاده از واتراستاپ بنتونیتی گزینه مناسبی است و به راحتی قابل نصب و اجرا می باشد . همچنینی برای آب بندی دور لوله ها و درزهای اجرایی غیر قابل پیش بینی و همچنین نقاطی که ضخامت بتن آنها کم است واتراستاپ بنتونیتی یا واتر استاپ منبسط شونده گزینه مناسبی است. واتراستاپ بنتونیتی پس از تماس با آب تا 300 درصد افزایش حجم خواهد داشت از واتراستاپ بنتونیتی برای آب بندی درزهای سرد برای محافظت آرماتورها، ‌پر نمودن درزها و حفره های بتن اجرا در مقاطع پر آرماتور،‌ اجرا بر روی سطوح بتنی ناصاف، آب بندی درزهای اجرایی سطوح افقی و عمودی ، آب بندی سطوح ناهموار یا درزهای سرد احتمالی ،‌آب بندی دور لوله ها و جایگزین نمودن فلنچ های آب بند،‌ آب بندی انواع درزهای اجرایی و مقطع بتن ریزی،‌ آب بندی سدها، تونل ها، ‌استخرها و کانالهای آب، ‌آب بندی تصفیه خانه های آب و فاضلاب، ‌آب بندی فونداسیون ها و سازه های مدفون و نیمه مدفون و آب بندی مقاطع بتنی برشی و دیوارهای باربر می توان استفاده نمود. واتراستاپ های بنتونیتی خواص و ویژگیهای منحصر به فردی از جمله حفظ شکل اولیه خود در برابر فشار آب،‌ مقاومت در برابر نم و رطوبت و خشک شدن مداوم سازه بتنی، ‌امکان تاخیر بیشتر در سیستم متورم ساز، عملکرد دائمی و بدون نقص،‌ بدون نیاز به اورلپ کردن یا جوشکاری در زمان نصب،‌ شکل پذیری زیاد و نسبتا آزاد، ‌غیر سمی و قابل استفاده در معرض آب می باشد .

استانداردهای واتراستاپ بنتونیتی

ASTM D792 , ASTM D297, ASTM D217, ASTM D71

خواص و اثرات واتراستاپ بنتونیتی

1. شکل پذیری زیاد و نصب آسان

2. بدون نیاز به اورلپ کردن یا جوشکاری در زمان نصب

3. ایجاد واتر استاپ یکپارچه و بدون درز و فاقد گسیختگی

4.سمی نمی باشد

5. امکان اجرا بر روی سطوح بتنی ناصاف (درز های سرد احتمالی)

6. دارای قابلیت تراکم پذیری و شکل پذیری

7. مقاومت در مقابل نم، رطوبت و خشک شدن مداوم

8. عملکرد دائمی و بدون نقص

9. امکان تاخیر بیشتر در سیستم متورم سازی

موارد کاربرد واتراستاپ بنتونیتی

1. آب بندی درز های اجرایی سطوح افقی و عمودی

2. آب بند سطوح ناهموار یا درز های سرد احتمالی

3. آب بندی دور لوله ها و جایگزینی فلنج های آب بند

4. نفوذ پذیر سازی درز های اجرایی و مقاطع بتن ریزی در انواع سازه های آبی و سد ها.

خصوصیات فیزیکی و شیمیایی واتراستاپ بنتونیتی :

مقاومت هیدرواستاتیک بالاتر از 70 متر

وزن مخصوص: gr/cm3 57/1  مطابق استاندارد ASTM D 792

مقاومت عالی در برابر خشک شدن و مرطوب شدن مکرر

درصد ازدیاد طول: بیشتر از 450%

قابلیت انبساط: بیشتر از 300%

رنگ: مشکی

قابلیت چسبندگی بر روی بتن خشک: عالی

میزان نفوذ پذیری: 45 میلی متر مطابق با استاندارد ASTM D 217

نحوه اجرای واتر استاپ بنتونیتی

پیش از اجرا تمامی سطوح زیر کار می بایست خشک تمیز و عاری از هر گونه آلودگی و گرد و غبار، اجزا سست، چربی و غیره گردند و واتر استاپ بنتونیتی را روی مقاطع مورد نظر با استفاده از میخ ثابت کنیم.
کافی است دو لبه به هم رسیده را محکم فشار دهید و ثابت سازید بدین ترتیب نیازی به اورلپ وجود ندارد.

توجه 1: مقطعی که محصول در آن کارگذاری شده تا پیش از بتن ریزی نباید در آب غوطه ور شود.

توجه 2: اجرای حداقل 75 میلیمتر پوشش یا کاور بتنی بر روی واتر استاپ بنتونیتی الزامی می باشد.

توجه 3: بهتر است در زمان نصب و قرارگیری واتراستاپ بنتونیتی کل مقطع خشک باشد.

نحوه نگهداری واتراستاپ بنتونیتی

شرایط نگهداری واتراستاپ بنتونیتی : در محل خشک و خنک، دور از تابش مستقیم نور خورشید

مدت نگهداری واتراستاپ بنتونیتی: 1 سال در بسته بندی اولیه

سلامت و ایمنی واتراستاپ بنتونیتی: این ماده هیچ گونه اثرات سمی در طول مدت استفاده ایجاد نمی کند.

نکات فنی واتراستاپ بنتونیتی

گل بنتونیت موجود در محصول شامل ورقه های متعددی حاوی ذره های باردار می باشد که در تماس با آب متورم شده و مانع عبور آب یا سایر مواد از درز مورد کاربرد میشوند. بین این ورقه ها بارهای مثبت و منفی وجود دارد و هنگام بروز نشت، مولکول های آب به بارهای مثبت و منفی حمله نموده و خود را بین آنها قرار داده و باعث تورم این محصول می گردد. بنتونیت های هیدراته شده از نفوذ آب جلوگیری می کند و هرچه فشار هیدرواستاتیک افزایش می یابد، ورقه های کوچک فشردگی بیشتری یافته و تشکیل درزگیر محکم تر را می دهد بدین ترتیب یک آب بند دایمی در مقابل فشار سیال حاصل می گردد. از دلایل اصلی نفوذپذیری بتن می توان به خلل فرج ریز میکروسکوپی بین سنگدانه ها که عمدتا ناشی از کسری فیلر می باشد و همچنین لوله های مویینی که به واسطه تبخیر آب در بتن پدیدار می کردند، اشاره نمود. لذا بهترین روش علمی و عملی برای ساخت بتن کاملا نفوذپذیر استفاده از پودر واترپروف به عنوان یک فیلر میکرونیزه ضد آب برای پر نمودن تمام خلل فرج ریز به همراه مواد فوق روان کننده بتن جهت کاهش نسبت آب به سیمان می باشد. واتر استاپ به منظور جلوگیری از نشت و عبور آب از درزهای اجرایی، انبساطی و همچنین مقاطع قطع بتن ریزی به کار میرود که بسته به نوع مقطع مورد کاربرد و فشار سیال، سایز و شکل تغییر می کند. 
نویسنده : کلینیک بتن ایران
تاریخ ثبت : 1396/10/06
سایر مقالات
بتن های پر مقاومت
بتن های پر مقاومت
بتن پر مقاومت بتنی است دارای مقاومتی برابر یا بیش از 41 مگاپاسکال باشد نسبت آب به سیمان در این بتن ها از 0/25 برای مقاومت بیش از 80 مگا پاسکال در سن...
ادامه مطلب
ضدیخ بتن چیست
ضدیخ بتن چیست
از روش های پرکاربرد گرم کردن مصالح و مخصوصا آب مصرفی در بتن است . البته این روش تقریبا ناکارآمد بوده و صرفا نیروی زیادی را می‌طلبد. برای دومین ...
ادامه مطلب
کاهنده های آب بتن با رنج متوسط
کاهنده های آب بتن با رنج متوسط
افزودنی‌های کاهنده‌ی آب با رنج متوسط اولین بار در سال 1984 میلادی معرفی شدند. این افزودنی‌ها کاهش چشمگیری در آب بتن ایجاد می‌کنند...
ادامه مطلب

نظرات کاربران

به این صفحه امتیاز دهید
با تشکر امتیاز شما به این صفحه می باشد