فاصله نگهدار آرماتور یا اسپیسر پلاستیکی

نویسنده : کلینیک بتن ایران
تاریخ ثبت : 1396/10/06

نقش اسپیسرها در افزایش کیفیت اجرایی

ساختمانها در هر کشوری جزو سرمایه های ملی آن کشور به حساب می آیند و ارتقای کیفیت ساخت ساختمانها (به طور عام هر فضا یا حجمی که برای تسهیل در زندگی مردم ایجاد می گردد) باعث ارتقاء در سطح کیفی زندگی مردم آن کشور می گردد. طول مدت بهره برداری از هر ساختمان با طول عمر و کارایی اجزای سازه ای آن ساختمان رابطه مستقیم دارد و تا زمانی که اجزای ساختمان وظیفه خود را به خوبی و به طور مطلوب انجام دهند و پایایی اجزای آن حفظ  گردد امکان  بهره برداری از ساختمان مهیا می باشد. پس از گذر از بحث ضعف ها، اشکالات و خطاهای طراحی ساختمان به بحث اجرا و برآوردن رواداری های میلگردها و بتن و به طور خاص پوشش مربوط به آرماتورها می پردازیم.
یکی از نکاتی که به افزایش عمر سازه ها و المانهای بتنی می انجامد رعایت اجرای صحیح رواداری های  مذکور میباشد .

پوشش بتنی آرماتورها

حداقل پوشش بتنی آرماتورها که به عنوان محافظ برای آرماتورها در برابر هوا و اثرات دیگر است ، از سطح بتن تا سطح بیرونی فولادی که ضابطه پوشش  در مورد آن اعمال می گردد، محاسبه می شود. در موردی که حداقل پوشش برای  یک نوع عضو ساختمانی بیان شده است،حداقل پوشش بتن اگر آرماتور عرضی،میلگردهای اصلی را در بر گرفته باشد تا لبه خارجی خاموتها ،تنگها و مارپیچها اندازه گیری میشود و اگر بیش از یک ردیف آرماتور اصلی بدون خاموتها یا تنگ بکار برده شود،تا سطح خارجی بیرونی ترین ردیف میلگردها اندازه گیری میشود و در مورد فولاد پیش تنیدگی و پس کشیده تا غلاف یا مهارگاه انتهای فلزی اندازه گیری می شود.

سطوح بتنی در معرض هوا

در مورد سطح پایینی دالها یا پوسته های نازک معمولا مستقیما در معرض تغییرات رطوبتی قرار نمی گیرند مگر اینکه تحت اثر خیس شدن و خشک شدن پی در پی قرار گیرند مانند اینکه در اثر شرایط تقطیر یا نشت مستقیم آب از سطوح بالایی رواناب، یا ذرات مشابه به وجود آید.برای محافظت آرماتورها در برابر هوا میتوان از روشهای دیگری استفاده کرد، مشروط بر آنکه این روشها با پوشش اضافی لازم بر اساس آیین نامه معادل باشند، در صورت تایید بازرس ساختمان بر اساس ضوابط مربوط به فاصله نگهدار آرماتور که دارای یک نوع محافظت دیگر در برابر هوا باشد، میتواند یک پوشش بتنی حداقل برابر با پوشش لازم برای آرماتوری که در معرض هواست را دارا باشد. 
طولهای مهاری بصورت تابعی از پوشش میلگردها هستند، از این رو در پاره ای از موارد ممکن است استفاده از مقادیری بزرگتر از پوشش حداقل، مطلوب واقع شود.

ضعف های سازه های بتنی مسلح

از مهمترین ضعف های سازه های بتنی مسلح، تاثیرپذیری از عوامل محیطی است. اکسیژن و رطوبت محیط می تواند با نفوذ درون بتن ، باعث تسریع در خوردگی میلگرد شود و از عمر مفید سازه به شدت بکاهد وپوشش بتنی روی میلگرد ، مهمترین عامل جلوگیری از نفوذ عوامل خوردگی محسوب می شود.
بر اساس مطالعات رسمی ، هر 2 میلیمتر کاهش در پوشش بتنی الزامی ، 10 سال عمر مفید سازه را کاهش می دهد.
در ساختمانهای بتنی در حال اجرا پس از باز نمودن قالبها با بیرون زدگی میلگردها در سطح یا طول تیرها و ستونها و دالها و پوسته ها و سایر این اجزا مواجه می شویم.
یکی از راهکارهای پیشنهادی برای اجرای صحیح این رواداریها استفاده از فاصله نگهدارهای پلاستیکی بتن می باشد،به طوری که هم اکنون فقط در اداره ثبت اختراعات و مالکیتهای صنعتی آمریکا  از سال 1903 میلادی تا کنون چند صد مورد از این ابداعات به ثبت رسیده که این خود  اهمیت استفاده از این قطعات کمکی در اجرای صحیح المانهای بتنی ساختمانها را به تصویر میکشد.

فاصله نگهدارها و نشیمنگاهها عموما در صنایع ساختمانی برای حمایت و نگهداری و قرار دادن میلگردها در مکان مشخص به کار میروند، که با کلمه معادل انگلیسی spacer یا concrete spacer یا  plastic spacer مورد جستجو قرار میگیرند. 

به عنوان مثال شبکه میلگردها یا کابلهای پس تنیده یا مسلح شده با میلگردها با یک فاصله معلوم بالای یک سطح مشخص قرار میگیرند.میلگردها یا کابلها معمولا در ردیفهای مشخص یا نقاط مشخص در مناطقی که بتن ریخته می شود، آزادانه قرار می گیرند.

فضا سازی درست و مرتب سازی اعضای مسلح شده با میلگردها  و همچنین در دال بتنی یا صفحات پیش ساخته طبق دانش مهندسی و معماری به صورت تخصصی وفنی به مقاومت سازه و بی عیبی و درستی سازه های بتنی اشاره دارد. به طوری که میدانیم هر میلگردی در بتنهای مسلح پوششی را برای اجتناب از نمایان شدن و جلوگیری از اثرات مخرب خوردگی ناشی از رطوبت لازم دارد و زمانیکه میلگرد در سطح بتن نمایان می شود اثر شیمیایی رطوبت تسریع می شود.فضا سازها  بسته به اشکال خود مطلوبیت های اضافه تری دارند.

سایر مقالات
استاندارد افزودنی های ملات بنایی
استاندارد افزودنی های ملات بنایی

هدف از تدوین استاندارد افزودنی های ملات بنایی، تعیین تعاریف و الزاماتی برای افزودنی های مورد مصرف در ملات بنایی پایه سیمانی است. این استاندارد دو نوع افزودنی شامل دیرگیر کننده ی دراز مدت و حباب هواساز و روان کننده که در ملات های بنایی آماده و کارگاهی استفاده میشوند را در بر میگیرد. مقررات مبتنی بر کاربردهای استاندارد افزودنی های ملات بنایی، بخشی از این استاندارد نیست.

ادامه مطلب
اثر استفاده از مواد افزودنی آب بندی بتن بر ویژگی های بتن سخت شده
اثر استفاده از مواد افزودنی آب بندی بتن بر ویژگی های بتن سخت شده
با استفاده از نتایج به دست آمده از آزمایش ها می توان گفت که استفاده از مواد افزودنی آب بند هیچ اطلاعاتی مبنی بر اینکه این مواد تغییر در سختی بتن می شود وجود ندارد در حقیقت ترکی به این  نوع از مواد افزودنی به گونه ای است که اتصال اجزای سازنده بتن سخت شده بدون تغییر باقی می ماند.
ادامه مطلب
ژئوتکستایل چیست و چه کاربردی دارد؟
ژئوتکستایل چیست و چه کاربردی دارد؟
استفاده از ژئوتکستایل‌ های بافته و نبافته برای بهبود عملکرد بزرگراه ‌ها، جاده‌ های غیر فرشی، محل‌ های پارکینگ، فرودگاه ‌ها، بارانداز ها و مناطق نگهداری اجناس استفاده می گردد.
ادامه مطلب
چسب کاشت میلگرد چیست
چسب کاشت میلگرد چیست

یکی از اقتصادی ترین و کابردی ترین راه های افزایش مقاومت بتن استفاده از کاشت میلگرد یا بولت است.گاهی به دلایلی چون اشتباه در اجرای بتن، تغییر در نقشه، اشتباهات محاسباتی،اشتباه در میلگرد گذاری ،افزایش مقاومت برشی، تغییر پارامترهای نقشه ای، ازکاشت میلگرد(آرماتور) در فوندانسیون استفاده می شود.

ادامه مطلب