فاصله نگهدار آرماتور یا اسپیسر پلاستیکی

نقش اسپیسرها در افزایش کیفیت اجرایی

ساختمانها در هر کشوری جزو سرمایه های ملی آن کشور به حساب می آیند و ارتقای کیفیت ساخت ساختمانها (به طور عام هر فضا یا حجمی که برای تسهیل در زندگی مردم ایجاد می گردد) باعث ارتقاء در سطح کیفی زندگی مردم آن کشور می گردد. طول مدت بهره برداری از هر ساختمان با طول عمر و کارایی اجزای سازه ای آن ساختمان رابطه مستقیم دارد و تا زمانی که اجزای ساختمان وظیفه خود را به خوبی و به طور مطلوب انجام دهند و پایایی اجزای آن حفظ  گردد امکان  بهره برداری از ساختمان مهیا می باشد. پس از گذر از بحث ضعف ها، اشکالات و خطاهای طراحی ساختمان به بحث اجرا و برآوردن رواداری های میلگردها و بتن و به طور خاص پوشش مربوط به آرماتورها می پردازیم.
یکی از نکاتی که به افزایش عمر سازه ها و المانهای بتنی می انجامد رعایت اجرای صحیح رواداری های  مذکور میباشد .

پوشش بتنی آرماتورها

حداقل پوشش بتنی آرماتورها که به عنوان محافظ برای آرماتورها در برابر هوا و اثرات دیگر است ، از سطح بتن تا سطح بیرونی فولادی که ضابطه پوشش  در مورد آن اعمال می گردد، محاسبه می شود. در موردی که حداقل پوشش برای  یک نوع عضو ساختمانی بیان شده است،حداقل پوشش بتن اگر آرماتور عرضی،میلگردهای اصلی را در بر گرفته باشد تا لبه خارجی خاموتها ،تنگها و مارپیچها اندازه گیری میشود و اگر بیش از یک ردیف آرماتور اصلی بدون خاموتها یا تنگ بکار برده شود،تا سطح خارجی بیرونی ترین ردیف میلگردها اندازه گیری میشود و در مورد فولاد پیش تنیدگی و پس کشیده تا غلاف یا مهارگاه انتهای فلزی اندازه گیری می شود.

سطوح بتنی در معرض هوا

در مورد سطح پایینی دالها یا پوسته های نازک معمولا مستقیما در معرض تغییرات رطوبتی قرار نمی گیرند مگر اینکه تحت اثر خیس شدن و خشک شدن پی در پی قرار گیرند مانند اینکه در اثر شرایط تقطیر یا نشت مستقیم آب از سطوح بالایی رواناب، یا ذرات مشابه به وجود آید.برای محافظت آرماتورها در برابر هوا میتوان از روشهای دیگری استفاده کرد، مشروط بر آنکه این روشها با پوشش اضافی لازم بر اساس آیین نامه معادل باشند، در صورت تایید بازرس ساختمان بر اساس ضوابط مربوط به فاصله نگهدار آرماتور که دارای یک نوع محافظت دیگر در برابر هوا باشد، میتواند یک پوشش بتنی حداقل برابر با پوشش لازم برای آرماتوری که در معرض هواست را دارا باشد. 
طولهای مهاری بصورت تابعی از پوشش میلگردها هستند، از این رو در پاره ای از موارد ممکن است استفاده از مقادیری بزرگتر از پوشش حداقل، مطلوب واقع شود.

ضعف های سازه های بتنی مسلح

از مهمترین ضعف های سازه های بتنی مسلح، تاثیرپذیری از عوامل محیطی است. اکسیژن و رطوبت محیط می تواند با نفوذ درون بتن ، باعث تسریع در خوردگی میلگرد شود و از عمر مفید سازه به شدت بکاهد وپوشش بتنی روی میلگرد ، مهمترین عامل جلوگیری از نفوذ عوامل خوردگی محسوب می شود.
بر اساس مطالعات رسمی ، هر 2 میلیمتر کاهش در پوشش بتنی الزامی ، 10 سال عمر مفید سازه را کاهش می دهد.
در ساختمانهای بتنی در حال اجرا پس از باز نمودن قالبها با بیرون زدگی میلگردها در سطح یا طول تیرها و ستونها و دالها و پوسته ها و سایر این اجزا مواجه می شویم.
یکی از راهکارهای پیشنهادی برای اجرای صحیح این رواداریها استفاده از فاصله نگهدارهای پلاستیکی بتن می باشد،به طوری که هم اکنون فقط در اداره ثبت اختراعات و مالکیتهای صنعتی آمریکا  از سال 1903 میلادی تا کنون چند صد مورد از این ابداعات به ثبت رسیده که این خود  اهمیت استفاده از این قطعات کمکی در اجرای صحیح المانهای بتنی ساختمانها را به تصویر میکشد.

فاصله نگهدارها و نشیمنگاهها عموما در صنایع ساختمانی برای حمایت و نگهداری و قرار دادن میلگردها در مکان مشخص به کار میروند، که با کلمه معادل انگلیسی spacer یا concrete spacer یا  plastic spacer مورد جستجو قرار میگیرند. 

به عنوان مثال شبکه میلگردها یا کابلهای پس تنیده یا مسلح شده با میلگردها با یک فاصله معلوم بالای یک سطح مشخص قرار میگیرند.میلگردها یا کابلها معمولا در ردیفهای مشخص یا نقاط مشخص در مناطقی که بتن ریخته می شود، آزادانه قرار می گیرند.

فضا سازی درست و مرتب سازی اعضای مسلح شده با میلگردها  و همچنین در دال بتنی یا صفحات پیش ساخته طبق دانش مهندسی و معماری به صورت تخصصی وفنی به مقاومت سازه و بی عیبی و درستی سازه های بتنی اشاره دارد. به طوری که میدانیم هر میلگردی در بتنهای مسلح پوششی را برای اجتناب از نمایان شدن و جلوگیری از اثرات مخرب خوردگی ناشی از رطوبت لازم دارد و زمانیکه میلگرد در سطح بتن نمایان می شود اثر شیمیایی رطوبت تسریع می شود.فضا سازها  بسته به اشکال خود مطلوبیت های اضافه تری دارند.

برای اطلاع از قیمت اسپیسر میتوانید با ما تماس بگیرید.

نویسنده : کلینیک بتن ایران
تاریخ ثبت : 1396/10/06
سایر مقالات
آزمون کشش در واتراستاپ های پی وی سی (PVC)
آزمون کشش در واتراستاپ های پی وی سی (PVC)
کلینیک بتن ایران-واحد آزمایشگاه:از مهمترین خواص فیزیکی مکانیکی واتراستاپ ها، تعیین استحکام کششی ، مقاومت پارگی ، تعیین سختی ، مقاومت در برابر شعله ، ا...
ادامه مطلب
بررسی امکان استفاده از پسماند های ساختمانی بازیافت شده در ساخت ، اجرا و نگهداری بتن
بررسی امکان استفاده از پسماند های ساختمانی بازیافت شده در ساخت ، اجرا و نگهداری بتن
تحقیقات انجام شده در جهان نشان می دهد که حجم نخاله های ساختمانی در میان سایر زباله ها 13 تا 29 درصد می باشد[2]. در سال 1996 تخمین زده شد که 136 میلیو...
ادامه مطلب
مراحل ساخت فنداسیون ساختمان های اسکلت فلزی
مراحل ساخت فنداسیون ساختمان های اسکلت فلزی
فرض کنید یک پروژه اسکلت فلزی را بخواهیم به اجرا در آوریم ، مراحل اولیه اجرایی شامل ساخت پی مناسب است که در کلیه پروژه ها تقریبا یکسان اجرا می شود ، ا...
ادامه مطلب

نظرات کاربران

به این صفحه امتیاز دهید
با تشکر امتیاز شما به این صفحه می باشد