طریقه اختلاط و استفاده میکروسیلیس و انبار داری در پروژه های بزرگ بتنی

میکروسیلیس چگال شده فله ای برای پروژه های بزرگ که دارای سیلوی نگهداری هستند ، مناسب است. این محصول با مشخصات عملکردی مشابه با میکروسیلیس چگال نشده در بتن سفارش داده می شود ، با این تفاوت که اقتصادی تر بوده و کار با آن راحت تر است. به خاطر داشته باشید که چگالی انبوهی این ماده حدود 400 تا kg/m31.500 می باشد. این تفاوت تصحیح هایی را در نحوه انبار و حمل این ماده ایجاب می کند.  

طریقه اختلاط و استفاده میکروسیلیس و انبار داری در پروژه های بزرگ بتنی

انتقال

معمولاً ، میکروسیلیس چگال شده فله ای در همان کامیون های باری انتقال سیمان یا سایر پوزولان ها انتقال داده می شود. شکل 3.7 یک کامیون باری متداول در یک کارخانه بتن را نشان می دهد. این کامیون ها دارای مشخصات زیر هستند

حجم : m340

ظرفیت نگهداری ماده : تقریباً Mg20

این کامین ها دارای روزنه های تهویه برای کمک به حرکت ماده در هنگام تخلیه هستند.

تامین کننده اصلی میکروسیلیس در ایالات متحده از شرکت باربری کمک می گیرد که در کامیون های خود تنها میکروسیلیس حمل می کنند و تجربه زیادی در حمل این ماده دارند. استخدام راننده کامیون هایی که آموزش ندیده و تجربه خاصی در تحویل میکروسیلیس ندارند ، توصیه نمی شود.

طریقه اختلاط و استفاده میکروسیلیس و انبار داری در پروژه های بزرگ بتنی

ملزومات نگهداری

میکروسیلیس چگال شده فله ای را می توان در هر سیلو طراحی شده برای ذخیره مواد سیمانی نگهداری کرد. در پروژه های بزرگی که در آنها چند محموله میکروسیلیس مصرف خواهد شد ، حداقل ظرفیت سیلو باید m380 باشد ، به گونه ای که مصالح به طور مناسب بین تحویل دهنده و تحویل گیرنده حمل شده و به طور کامل از کامیون تخلیه شود.

سایر ملزومات مطرح برای سیلوهای  نگهدارنده ی میکروسیلیس عبارتند از :

سیلوها باید عاری از سوراخ بوده و شرایط کلی قابل قبولی داشته باشند.

سیلوهای دارای دهلیزهای مشترک و یک جداره جدا کننده باید برای حصول اطمینان از رسوخ مصالح از یک دهلیز دیگر بررسی شوند (توجه کنید که استفاده از سیلوهای یک جداره در اغلب مشخصات فنی بتن مجاز نیست).

سیلوها میکروسیلیس باید به وضوح در محل لوله ورود علامت گذاری شده بشند.

سیلوها باید دارای دریچه خروجی مجهز به یک سیستم جمع آوری گرد و غبار متناسب با ظرفیت سیل باسند. یک سیستم جمع آوری گرد و غبار با حداقل سطح جانبی m214 توصیه می شود. سیستم جمع آوری گرد و غبار باید در زمان تحویل برای حذف فشار بازگشتی طی تخلیه تمیز باشد.

مهمترین اختلاف بین سیلوهای نگهداری سیمان و سیلوهای نگهداری میکروسیلیس در لوله ورودی مصالح است. شدیداً توصیه می شود که سیلوهای نگهداری میکروسیلیس به جای لوله فولادی به یک لوله ورودی پلاستیکی مجهز باشند. توصیه های مربوط به سیلوی نگهداریمیکروسیلیس را خلاصه وار نشان می دهد. مشخصات چنین سیستمی عبارت اند از :

داشتن لوله لاستیکی با جداره نرم به قطر mm150

اتصال این لوله به سیلو در فواصل تقریبی 3 تا m5/4 . اتصالات باید به گونه ای باشند که لوله عاری از لرزش باشد ، در غیر این صورت مسیر لوله مسدود خواهد شد.

حذف هم های °90 . شعاع تمام خم ها در این لوله حداقل m5/1 باید باشد.

به حداقل رساندن ، یا در صورت امکان حذف مسیر افقی در لوله

ریختن مستقیم میکروسیلیس در مرکز سیلوهای قائم. از توالی جعبه ها یا صفحه های منحرف  استفاده نکنید. شکل 4.7 ب دو گزینه را برای اتصال لوله لاستیکی به بالای سیلو نشان مستقیم لوله لاستیکی به سیلو (گزینه ی ب) می تواند سبب مشکلاتی در آب بندی اتصالات شود.

توصیه دیگر برای سیلوی نگهداری میکروسیلیس ایجاد یک اتصال زمینی بین سیلو و مخزن کامیون برای جلوگیری از افزایش بار الکتریکی است.

پیروی از این توصیه ها تا حد زیادی مدت زمان تخلیه را کاهش می دهد. مدت زمان خاموشی 90 تا 120 دقیقه برای پمپ را می توان انتظار داشت. علاوه بر این احتمال کلوخه شدن میکروسیلیس طی تخلیه از بین خواهد رفت.

طریقه اختلاط و استفاده میکروسیلیس و انبار داری در پروژه های بزرگ بتنی

طریقه اختلاط و استفاده میکروسیلیس و انبار داری در پروژه های بزرگ بتنی

تخلیه

تخلیه میکروسیلیس فله ای از یک کامیون می تواند یک عمل معمولی یا یک فاجعه چند ساعته باشد. این بخش به نحوه تخلیه میکروسیلیس فله ای در یک سیلوی نگهداری می پردازد.

قدم اول در تخلیه موفق ، پیروی از دستورالعمل های ارائه شده در بخش 2.2.7 در مورد لوله ی ورودی به سیلو است. پس از مرتب شدن شکل فیزیکی تجهیزات ، موارد زیر را وارسی کنید :

تنها از افراد باتجربه در حمل و تخلیه میکروسیلیس کمک بگیرید.

مطمئن شود که کامیون درست به سیلو وصل شده است.

مطمئن شوید که فیلتر خانه کیسه ای سیلو تمیز است و کار می کند. اگر فشار برگشتی بیش از kPa35 باشد ، ممکن است ، لوله لاستیکی یا فیلترخانه کیسه ای مسدود شده باشند.

مخزن کامیون را برای جلوگیری از افزایش بار الکتریکی به زمین وصل کنید.

اجازه ندهید ، فشار خاموشی پمپ بیش از kPa70 شود. فشار بالاتر باعث مسدود شدن مخزن کامیون یا خط ورودی سیلو می شود.

در فرآیند تخلیه عجله نکنید. عجله تنها احتمال مسدود شدن سیستم را افزایش می دهد. شکل 5.7 تخلیه میکروسیلیس از یک کامیون درکارخانه بتن را نشان می دهد.

طریقه اختلاط و استفاده میکروسیلیس و انبار داری در پروژه های بزرگ بتنی

پیمانه کردن

پیمانه کردن شامل برداشتن میکروسیلیس از سیلوی نگهداری ، توزین دقیق آن ، و سپس اضافه کردن آن به مخلوط کن یا کامیون است.

میکروسیلیس را می توان به طور موفقیت آمیزی با تغذیه کننده ثقلی ، سطح شیب دار ، و نقاله های پیچی افقی از سیلوها انتقال داد. به خاطر داشته باشید که معمولاً میکروسیلیس ساده تر از سیمان پرتلند از سیلو خارج می شود. این مشخصه احتمال مسدود شدن مجرا یا کلوخه شدنمیکروسیلیس را هنگام استفاده از ابزارهای تغذیه پیچی افزایش می دهد. برای اطمینان از اینکه به سیستم فشار نیاید ، میزان بازشدگی دریچه های تغذیه را کاهش دهید یا از یک شیر چرخشی استفاده کنید.

هنگام توزین میکروسیلیس به خاطر داشته باشید که مقادیر نسبتاً کمی از این ماده در مقایسه با سایر اجزای تشکیل دهنده بتن وزن می شود. خطاهای توزین می تواند مشکلات حادی را برای تولید کننده بتن به وجود آورد :

مصرف بسیار زیاد میکروسیلیس هزینه پروژه را به بیش از مقدار تخمین زده می رساند.

مصرف بسیار کم میکروسیلیس هزینه پروژه را به بیش از مقدار تخمین زده شده می رساند.

فرض را بر این نگذارید که کارخانه ای مجهز به سیستم توزین خودکار ، میکروسیلیس را به طور دقیق وزن می کند. حتی اگر یک کارخانه در محدوده رواداری های ASTM C 94 در کند ، همچنان این احتمال وجود دارد که مقدار میکروسیلیس مصرفی در بتن را به درستی توزین نکند.

محدوده رواداری بسیاری از کارخانه های جدید بسیار کمتر از رواداری های ذکر شده در ASTM C 94 است و چنین مشکلی در آنها دیده نمی شود. در صورتی که ابهامی در مورد دقتکارخانه وجود دارد ، این ابهام را قبل از شروع پروژه میکروسیلیس با سازنده آن در میان بگذارید.

برخی از تولید کنندگان برای به حداقل رساندن احتمال بروز مشکل طی عملیات توزین ، میکروسیلیس را قبل از سایر مواد سیمانی وزن می کنند . کارانه را به منظور تعیین اینکه چنین روشی برای آن مناسب است ، بازرسی کنید.

پس از اینکه ابهام های مربوط به سیستم توزیم میکروسیلیس برطرف شد ،‌ تولید بتن به عنوان یک«حرفه معمول» بسیار دلپذیر می شود.میکروسیلیس را به آرامی به سایر مواد سیمانی در حال اختلاف و سایر اجزای تشکیل دهنده اضافه کنید. میکروسیلیس را بدون حضور مصالح سنگی یا آب به مخلوط کن مرکزی یا کامیون مخلوط کن اضافه نکنید. از دستورالعمل های بخش بعد در مورد مقدار آب یا مواد افزودنی شیمیایی بریا حفظ اسلامپ مناسب مخلوط پیروی کنید.

اختلاط

راز رسیدن به مزایای مصرف میکروسیلیس حصول اطمینان از پخش یکنواخت میکروسیلیس در سراسر بتن است. این بخش تنها در صورتی می تواند حاصل شود که بتن به طور یکنواخت مخوط شده باشد.

در اینجا چند نکته در مورد اختلاط ارائه می شود :

کامیون مخلوط کن ها را بیش از حد پر نکنید. توصیه می شود که میزان بار به ظرفیت مجاز برای اختلاط کامیون مخلوط کن ها محدود شود که در ASTM C 94 به اندازه 63% حجم جام تعریف شده است. این مورد حتی برای مخلوط کن های مرکزی نیز مهم است ، زیرا ممکن است ، انجام اختلاط اضافی بتن میکروسیلیسی پس از انتقال بتن به کامیون مخلوط کن نیز ضروری باشد.

پس از انتقال بتن به کامیون مخلوط کن آن را حداقل 100 دور با سرعت اختلاط مخلوط کنید. جدول 1.7 حداقل مدت زمان های توصیه شده را نشان می دهد.

جدول 1.7

روابط اصلی اختلاط : کامیون مخلوط کن ها و مخلوط کن های مرکزی
کامیون مخلوط کن ها
سرعت مخلوط کن زمان رسیدن به 100 دور
15 6 دقیقه و 40 ثانیه
16 6 دقیقه و 15 ثانیه
17 5 دقیقه و 54 ثانیه
18 5 دقیقه و 34 ثانیه
19 5 دقیقه و 16 ثانیه
20 5 دقیقه و 00 ثانیه

*توصیه شده از سوی سازنده


مخلوط کن های مرکزی

اندازه پیمانه

حداقل مدت زمان اختلاط

براساس ASTM C 94

M35

2 دقیقه و 00 ثانیه = (15 × 4) + 1

M36

2 دقیقه و 15 ثانیه = (15 × 5) + 1

M37

2 دقیقه و 30 ثانیه = (15 × 6) + 1

M38

2 دقیقه و 45 ثانیه = (15 × 7) + 1

M39

3 دقیقه و 00 ثانیه = (15 × 8) + 1

M310

3 دقیقه و 15 ثانیه = (15 × 9) + 1

در مورد مدت زمان اختلاط صرفه جویی نکنید !

مقدار بتن درون کامیون مخلوط کن یا مخلوط کن مرکزی نباید به بیش

از ظرفیت مجاز اختلاط آنها باشد !

بتن را با اسلامپ بسیار بالا مخلوط نکنید. بهترین پخش میکروسیلیس زمانی انجام می شود که اختلاط اولیه در اسلامپ 50 تا mm100 انجام شده باشد. اسلامپ پایین این امکان وجود را به وجود می آورد که گلوله های میکروسیلیس یا سیمان باز شوند. در اسلامپ های بالاتر ، گلوله ها تمایل دارند که معلق بمانند و خرد نشوند. پس از اینکه بتن به طور مناسب مخلوط شد ، آنگاه تصحیح اسلامپ ضروری است. پس از اضافه کردن هر نوع ماده ی افزودنی شیمیایی ، 30 دور دیگر به عمل اختلاط اضافه کنید.

ممکن است ، با پیشرفت پروژه افزایش میزان بتن در مخلوط کن یا کاهش دورهای اضافه اختلاط مناسب باشد. چنین تصحیح هایی را براساس بتنبه دست آمده انجام دهید. همان گونه که در بخش 1.7 گفته شد ، انجام آزمایش یکنواختی مخلوط کن می تواند مفید باشد ، اما کاملاً نمی توان به نتایج به دست آمده از این آزمایش تکیه کرد.

سایر موارد

تعداد بسیار اندکی از تولید کنندگان مشکلاتی را در مورد کلوخه شدن میکروسیلیس در بتن گزارش داده اند. اگر این کلوخه ها در بتن باقی بمانند و این بتن در اقلیمی ریخته شود که در معرض یخ زدن و ذوب شدن قرار دارد ، کلوخه ها آب را جذب کرد ، یخ می زنند و منبسط می شوند. این انبساط منجر به بیرون پریدگی می شود که شباهت زیادی به بیرون پریدگی ناشی از ذرات مصالح سنگی مستعد دارد.

رد پای تعدادی از مشکلاتی که سبب بیرون پریدگی سیلوهایی با لوله ورودی فولادی که مسدود شده یا سیلوهایی با ترکیبی از سطوح شیب دار نیز مسبب چنین مشکلاتی هستند. هر دو وضعیت بیان شده منجر به بالا رفتن ارتفاع میکروسیلیس در لوله ها یا در خود سیلو می شوند. کوهمیکروسیلیس از جداره سیلو یا از لوله سرریز شده و درون بتن می ریزد. یک نشانه از بروز مشکلات احتمالی شنیدن مکرر صدای بنگ همراه با زدن ضربه طی تخلیه میکروسیلیس است. این عمل می تواند سبب شود ، میکروسیلیسی که ارتفاع آن در جداره های لوله بالا رفته و کلوخه شده است ، خرد شده و در سیلو جاری شود.

دلیل دیگری که می تواند منجر به بیرون پریدگی شود ، پیمانه کردن نامناسب است که سبب گلوخه شدن میکروسیلیس می شود. این گلوله ها در کامیون باز نمی شوند و دربتن سخت شده دیده می شوند.

3.7 میکروسیلیس چگال شده کیسه ای

میکروسیلیس چگال شده کیسه ای شبیه میکروسیلیسی است که به صورت فله ای فروخته و تحویل داده می شود. این نوع میکروسیلیس برای مصرف در پروژه های کوچکی مناسب است که به یک کامیون پر از میکروسیلیس نیاز ندارند. علاوه بر این ، میکروسیلیس چگال شده کیسه ای را می توان در پروژه هایی به کار برد که سیلویی برای نگهداری میکروسیلیس چگال شده فله ای در اختیار ندارند.

اوایل میکروسیلیس کیسه ای در کیسه های 7/22 کیلوگرمی در بازار توزیع می شد که چندان برای مشتری مناسب نبود. اکنون توزیع کنندگان ،میکروسیلیس را برای راحتی کار با آن در کیسه های 4/11 کیلوگرمی "تعدیل پذیر" یا "تجزیه پذیر" می فروشند. از آنجا که با خرید این کیسه ها می توان بیش از m3800.000 بتن میکروسیلیسی ساخت ، در این کیسه ها باز نمی شود.

این کیسه ها به گونه ای طراحی شده اند که مطابق شکل 6.7 مستقیماً بدون باز کردن در کیسه به مخلوط کن مرکزی یا کامیون مخلوط کن اضافه شوند. این کیسه ها به محض خیس شدن متلاشی شده و کاغذ آن طی اختلاط بتن آسیاب می شود.

از آنجا که این کیسه ها مستقیماً درون مخلوط کن ریخته می شوند ، طراحی آنها بارها به منظور تعدیل پذیری بیشتر اصلاح شده است. این اصلاحات شامل کاهش تعداد لایه های کاغذ و اصلاح طراحی گوشه ها و کناره ها برای کاهش ضخامت این نواحی بوده است. همان گونه که انتظار می رود ، یک رابطه تعادل باید بین ساخت کیسه های تجزیه پذیرتر و کیسه های مقاوم برای نگهداری میکروسیلیس طی حمل و نقل برقرار شود. به نظر می رسد ،‌کیسه های موجود در بازار از جنبه احتیاط ضعیف باشند.

طریقه اختلاط و استفاده میکروسیلیس و انبار داری در پروژه های بزرگ بتنی 

 انتقال

معمولاً این کیسه ها را روی یک سکوی چوبی می چینند (شکل 7.7) و بسته به حجم ماده سفارش داده شده با ابزار مناسب انتقال می دهند.

 ملزومات نگهداری

این ماده را مانند هر ماده ی سیمانی کیسه ای دیگری نگهداری کنید. بدین معنی که این ماده را در جای خشک و دور از رسیدن آسیب فیزیکی به کیسه ها نگهداری کنید.

هیچ تاریخ انقضای خاصی برای میکروسیلیس چگال شده کیسه ای وجود ندارد. در صورتی که این مواد رطوبت جذب کنند ، مانند سیمان پرتلند در کیسه هیدراته نمی شوند. اما کلوخه شدن میکروسیلیس ممکن است ، پخش آن را هنگام اضافه کردن به بتن سخت تر نماید. در صورتی که کیسه ها آسیب ببینند ، توزین دقیق مقدار میکروسیلیسی که باید به هر مترمکعب بتن اضافه شود ، سخت یا غیر ممکن می شود.

تخلیه

می توانید از هر وسیله ای که برای حمل مواد بسته بندی شده استفاده می شود ، استفاده کنید.

طریقه اختلاط و استفاده میکروسیلیس و انبار داری در پروژه های بزرگ بتنی

 پیمانه کردن

کیسه های تعدیل پذیر به گونه ای طراحی شده اند که باید آنها را مستقیماً و بدون باز کردن در آنها به کامیون مخلوط کن مرکزی اضافه کرد. این کیسه ها در ترکیب با رطوبت متلاشی شده و کاغذ آن طی اختلاط بتن آسیاب می شود. چنانچه در بخش 6.3.7 بیان خواهد شد ، در برخی از موارد ممکن است ، باز کردن در کیسه و خالی کردن میکروسیلیس درون بتن بهتر از اضافه کردن کیسه های در بسته باشد. شکل 8.7 خالی کردنمیکروسیلیس کیسه ای درون یک کامیون مخلوط کن را نشان می دهد.

توصیه های مربوط به اضافه کردن کیسه های باز شده یا باز نشده در جدول 2.7 ارائه شده اند. توجه کنید که این دستورالعمل ها بسته به استفاده از کارخانه اختلاط مرکزی یا بتن ساز پیمانه ای اندکی تغییر

می کنند.

اختلاط

راز رسیدن به مزایای مصرف میکروسیلیس حصول اطمینان از پخش یکنواخت میکروسیلیس در سراسر بتن است. این پخش تنها در صورتی می تواند حاصل شود که بتن به طور یکنواخت مخلوط شده باشد.

هنگامی که کیسه های در بسته میکروسیلیس را مستقیماً به بتن اضافه می کنید ، اختلاط کامل برای پخش میکروسیلیس و تجزیه کیسه ها بسیار بحرانی است.  

جدول 2.7

توصیه هایی برای پیمانه کردن میکروسیلیس کیسه ای

مصرف کیسه های در بسته

مصرف کیسه های در باز

کارخانه اختلاط مرکزی

اضافه کردن کیسه ها همراه با سایر اجزای تشکیل دهنده به مخلوط کن مرکزی

کارخانه اختلاط مرکزی یا کامیون مخلوط کن ها

اضافه کردن میکروسیلیس به کارخانه

- مقدار بار مخلوط کن را محدود کنید.

- انتخاب تعداد کیسه ها متناسب با حجم بتن تولیدی. در صورت لزوم ، تعداد کیسه ها را به سمت بالا گرد کنید.

- کیسه های دربسته را با سایر اجزای تشکیل دهنده به مخلوط کن مرکزی اضافه کنید.

- بتن را درون کامیون مخلوط کن بریزید.

- بتن را حداقل 100 دور با سرعت اختلاط مخلوط کنید.

- مقدار بار مخلوط کن را محدود کنید.

- انتخاب تعداد کیسه ها متناسب با حجم بتن تولیدی . در صورت لزوم ، تعداد کیسه ها را به سمت بالا گرد کنید.

-کیسه های میکروسیلیس را درون مصالح سنگی ریزدانه و درشت دانه خالی کنید. وزنه پیمانه مصالح سنگی را با احتساب وزن میکروسیلیس تصحیح کنید.

یا :

- کیسه های میکروسیلیس را درون قیف توزین سیمان خالی کنید.

- اختلاط مرکزی. بتن را همانند معمول پیمانه و مخلوط کنید. اگر مخلوط بدون میکروسیلیس بسیار خیس باشد ، شاید مصرف HRWRA غیر ضروری باشد. مخلوط را درون کامیون بریزید.

- کامیون مخلوط کن. بتن را همانند معمول پیمانه کنید. اجزای تشکیل دهنده را درون کامیون بریزید.

- بتن را کاملاً در کامیون مخلوط کنید. بتن را حداقل 100 دور با سرعت اختلاط مخلوط کنید.

- اسلامپ را در صورت لزوم تا سطح مطلوب اصلاح کنید.

کارخانه اختلاط مرکزی یا کامیون مخلوط کن ها اضافه کردن کیسه ها به کامیون پس از ریختن بتن درون کامیون

کارخانه اختلاط مرکزی یا کامیون مخلوط کن ها اضافه کردن کیسه ها به کامیون پس از ریختن بتن درون کامیون

- مقدار بار مخلوط کن را محدود کنید.

- انتخاب تعداد کیسه ها متناسب با حجم بتن تولیدی. در صورت لزوم ، تعداد کیسه ها را به سمت بالا گرد کنید.

- اختلاط مرکزی. بتن را همانند معمول پیمانه و مخلوط کنید. اگر مخلوط بدون میکروسیلیس بسیار خیس باشد ، شاید مصرف HRWRA غیر حضوری باشد. مخلوط را درون کامیون بریزید.

- کامیون مخلوط کن. بتن را همانند معمول پیمانه کنید. اجزای تشکیل دهنده را درون کامیون بریزید.

- مقدار بار مخلوط کن را محدود کنید.

- کیسه های در بسته را روی بتن در کامیون بریزید.

- بتن را کاملاً در کامیون مخلوط کنید. بتن را حداقل 100 دور با سرعت اختلاط مخلوط کنید.

اسلامپ را در صورت لزوم تا سطح مطلوب اصلاح کنید.

- انتخاب تعداد کیسه ها متناسب با حجم بتن تولیدی. در صورت لزوم ، تعداد کیسه ها را به سمت بالا گرد کنید.

- اختلاط مرکزی. بتن را همانند معمول پیمانه و مخلوط کنید. اگر مخلوط بدون میکروسیلیس بسیار خیس باشد ، شاید مصرف HRWRA غیر ضروری باشد. مخلوط را درون کامیون بریزید.

- کامیون مخلوط کن. بتن را همانند معمول پیمانه کنید. اجزای تشکیل دهنده را درون کامیون بریزید.

- کیسه های میکروسیلیس را روی بتن را کامیون بریزید.

- بتن را کاملاً در کامیون مخلوط کنید. بتن را حداقل 100 دور با سرعت اختلاط مخلوط کنید.

- اسلامپ را در صورت لزوم تا سطح معمول اصلاح کنید.

توصیه های اختلاط :

توصیه های بخش 5.3.7 را ببینید.

مقدار بار مخلوط کن را محدود کنید :

توصیه های بخش 5.3.7 را ببینید.

در اینجا چند نکته در مورد اختلاط ارائه می شود :

کامیون مخلوط کن ها را بیش از حد پر نکنید. توصیه می شد که میزان بار به ظرفیت مجاز برای اختلاط کامیون مخلوط کن ها محدود شود که در ASTM C 94 به اندازه 63% حجم جام تعریف شده است. این مورد حتی برای مخلوط کن های مرکزی نیز مهم است ، زیرا ممکن است ، انجام اختلاط اضافیبتن میکروسیلیسی پس از انتقال بتن به کامیون مخلوط کن نیز ضروری باشد.

پس از انتقال بتن به کامیون مخلوط کن آن را حداقل 100 دور با سرعت اختلاط مخلوط کنید. جدول 1.7 حداقل مدت زمان های توصیه شده را نشان می دهد.

بتن را با اسلامپ بسیار بالا مخلوط نکنید. بهترین پخش میکروسیلیس زمانی انجام می شود که اختلاط اولیه در اسلامپ 50 تا mm100 انجام شده باشد. اسلامپ پایین این امکان را به وجود

می آورد که گاواه های میکروسیلیس یا سیمان باز شوند. در اسلامپ های بالاتر ، گلوله ها تمایل دارند که معلق بمانند و خرد نشوند. پس از اینکهبتن به طور مناسب مخلوط شد ، آنگاه تصحیح اسلامپ ضروری است. پس از اضافه کردن هر نوع ماده ی افزونی شیمیایی ، 30 دور دیگر به عمل اختلاط اضافه کنید.

ممکن است ، با پیشرفت پروژه افزایش میزان بتن در مخلوط کن یا کاهش دوره های اضافه اختلاط مناسب باشد. چنین تصحیح هایی را براساس بتنبدست آمده انجام دهید. همان گونه که در بخش 1.7 گفته شد ، انجام آزمایش یکنواختی مخلوط کن می تواند مفید باشد ، اما کاملاً نمی توان به نتایج به دست آمده از این آزمایش تکیه کرد.

 سایر موارد

انجمن میکروسیلیس از چند مورد آگاه شده است که کیسه ها تجزیه نشده اند. در نتیجه تکه های کاغذ روی سطح بتن نمودار شده اند. این مشکل به طور خاص طی کف سازی هایی مانند عرشه ی پل دیده می شود.

این مشکل از خیس شدن و آسیاب شدن نامناسب کاغذ طی اختلاط بتن ناشی می شود. این مشکل به خصوص در مخلوط های بتنیبا نسبت آب به مواد سیمانی بسیار کم که حاوی حداکثر اندازه سنگدانه کوچک مانند mm13 یا مصالح سنگی گردگوشه ، مشاهده می شود. همچنین مخلوط کن های تغاری مستعد بروز چنین مشکلاتی با این کیسه ها هستند.

راه حل این مشکل بسیار ساده است : در صورتی که در مورد عملکرد کیسه ها ابهامی وجود دارد ، آزمایش هایی را برای تعیین اینکه آیا کیسه ها تحت شرایط و مصالح به کار رفته در پروژه تجزیه می شوند یا خیر ، انجام دهید. آزمایش باید شامل مراحل زیر باشد :

بتن باید با استفاده از مصالح و مخلوط کن های پروژه ساخته شود (در مورد بتن مخلوط شده در کامیون ، تمام کامیون مخلوط کن ها را آزمایش کنید.)

مدت زمان حمل مورد انتظار را شبیه سازی کنید.

بتن را تخلیه کرده و تکه های کاغذ را پیدا کنید.

اگر تکه های کاغذ مشاهده شدند یا ابهامی در مورد عملکرد کیسه ها وجود دارد ، کیسه ها را به طور مستقیم اضافه کنید. در عوض کیسه ها را درون مخلوط کن خالی کرده و از دستورهای جدول 2.7 پیروی کنید.

نویسنده : کلینیک بتن ایران
تاریخ ثبت : 1396/10/04
سایر مقالات
ژل میکروسیلیس چیست
ژل میکروسیلیس چیست
ژل میکروسیلیس یا میکروسیلیس ژل شده یا مکمل بتن نوعی افزودنی بتن اصلاح شده پیشرفته بر پایه روانسازهای بتن، ‌میکروسیلیس، سیلیس و الیاف پلی پروپیل...
ادامه مطلب
پایداری الیاف شیشه ای ضدقلیا در دراز مدت
پایداری الیاف شیشه ای ضدقلیا در دراز مدت
به دنبال عرضه الیاف شیشه ای ضد قلیای Cem-FIL در سال 1971، دو رکت BRE و برادران پیلکینگتون به طور مستقل دست به آزمایش هایی در مقیاس بزرگ زدند تا پایدا...
ادامه مطلب
مزایا و معایب کف پوش های اپوکسی
مزایا و معایب کف پوش های اپوکسی
پیدا کردن کف‌پوشی که در برابر تمامی تنش‌های وارده و مواد شیمیایی مختلف مقاوم باشد، کار سختی است. تقریباً هر گزینه‌ای مزایا و معایب خاص...
ادامه مطلب
تاثیر درصد اختلاط سنگدانه و خمیر سیمان در بتن سبک سازه ای
تاثیر درصد اختلاط سنگدانه و خمیر سیمان در بتن سبک سازه ای
بتن از پر مصرف ترین مصالح ساختمانی به شمار می رود.با توجه به زلزله خیز بودن کشور ما،و نیاز به ساخت سازه های بلند، بتن سبک سازه ای از اهمیت بیشتری در...
ادامه مطلب

نظرات کاربران

به این صفحه امتیاز دهید
با تشکر امتیاز شما به این صفحه می باشد