افزودنی های بتن

نویسنده : کلینیک بتن ایران
تاریخ ثبت : 1396/10/03

افزودنی‌های بتن موادی غیر از سیمان، آب و سنگدانه‌ها هستند که به منظورهای مختلف، قبل یا در هنگام مخلوط کردن مواد بتن، به آن اضافه می‌کنند. افزودنی‌ها کاربردهای مختلفی و گسترده‌ای دارند. می‌توان آن‌ها را از لحاظ کاربرد به دسته‌های اصلی زیر تقسیم کرد :

 • افزودنی‌های هوازا بتن
 • افزودنی‌های کاهنده‌ی آب بتن
 • افزودنی‌های روان‌کننده بتن
 • افزودنی‌های شتاب‌دهنده بتن
 • افزودنی‌های کندگیرکننده بتن
 • افزودنی‌های کنترل هیدراسیون بتن
 • افزودنی‌های جلوگیرکننده از خوردگی بتن
 • افزودنی‌های کاهنده‌ی جمع شدگی بتن
 • افزودنی‌های جلوگیرکننده از واکنش‌های قلیایی بتن
 • افزودنی‌های رنگی بتن
 • ژل میکروسیلیس بتن
 • مکمل های بتن

افزودنی های بتن

بتن بایستی کارایی، مقاومت و دوام بالایی داشته باشد و در برابر شرایط مختلف محیطی مقاوم باشد. این ویژگی‌ها با انتخاب درست مواد افزودنی می‌تواند در بتن ایجاد شود. برای استفاده از افزودنی‌ها، از 4 دلیل اصلی نام برده می‌شود:

برای کاهش هزینه‌های صرف شده در پروژه (دلایل اقتصادی)

ایجاد ویژگی‌هایی در بتن که از راه‌های دیگر ممکن نیست یا خیلی سخت است.

برای حفظ شرایط مناسب بتن در هنگام مخلوط کردن مواد، جابه‌جایی، بتن‌ریزی و عمل‌آوری آن در شرایط مختلف آب و هوایی.

برای غلبه بر مشکلات احتمالی به وجود آمده در هنگام عملیات بتن‌ریزی (غلبه بر شرایط ایجاد شده‌ی ناخواسته و ناگهانی)تاثیر افزودنی‌ها به مواردی همچون نوع، برند، میزان سیمان، آب، شکل و اندازه‌ی سنگدانه‌ها، میزان زمان مخلوط کردن، اسلامپ و دمای بتن بستگی دارد. معیار انتخاب و استفاده از افزودنی‌ها و میزان استفاده از آن‌ها،‌ باید منطبق بر استانداردهای موجود باشد که در آیین‌نامه‌ی جهانی و آیین‌نامه‌ی انجمن بتن ایران قابل دسترسی است. همچنین این اعداد و ارقام ممکن است توسط تولیدکننده‌ی آن نیز در اختیار شما قرار گیرد.

افزودنی های بتن

افزودنی‌های هوا زا

افزودنی‌های هوازا (حباب‌زا) به افزودنی‌هایی گفته می‌شود که با اضافه کردنشان به بتن، به صورت کنترل‌شده، حباب‌های هوا در آن ایجاد می‌شود. افزودنی‌های هوازا عمر و دوام بتن‌های تحت تاثیر چرخه‌ی انجماد و ذوب شدن آب را به طور چشمگیری افزایش می‌دهند. چرا که با ایجاد فضای اضافی در بتن، در هنگام یخ زدن آب در آن، بتن فضای لازم برای افزایش حجم آب را دارد و دچار تنش و نهایتاً آسیب دیدگی نمی‌شود. همچنین مواد هوازا در مقایسه با دیگر مواد شیمیایی ضد یخ که در بتن‌ها استفاده می‌شود، تاثیر بسیار بالاتری دارد. در کنار این‌ها، کارایی بتن تازه را افزایش می‌دهد؛ همچنین جداشدگی و آب انداختگی در بتن کاهش یافته یا به طور کامل از بین می‌رود.

در کنار افزودنی‌های هوازا، انواعی از سیمان پرتلند هوازا نیز وجود دارد. در فرآیند تولید این گونه سیمان‌های پرتلند، در زمانی که سیمان به شکل کلینکر است، موادی به آن اضافه می‌کنند که باعث هوازایی خود سیمان می‌شود. افزودن مواد هوازا یا استفاده از سیمان پرتلند هوازا، تفاوت‌هایی در روش کار دارد، اما در عمل و نتیجه تفاوت چندانی با هم ندارند.

افزودنی های بتن

از مواد معروف مورد استفاده برای هوازایی در بتن می‌توان به وینزول رزین (Vinsol Resin)، مواد شوینده‌ی ترکیبی، نمک پترولیوم اسید، اسید‌های رزین و نمک‌هایشان اشاره کرد. توضیحات بیشتر و آیین نامه‌ی استفاده از مواد حباب‌زا در ASTM C 260 and C 233 (AASHTO M 154 and T 157) آمده است.

افزودنی های بتن

 

سایر مقالات
شن مصرفی در بتن براساس نشریه 101 و 55
شن مصرفی در بتن براساس نشریه 101 و 55

سنگدانه های رشت (مانده روی الک 4.75 mm یا شماره 4)، از شن رودخانه ای یا سنگ شکسته و یا مخلوطی از این دو و یا روباره کوره های آهنگدازی به دست می آیند.
این مصالح باید با مشخصات زیر برابری داشته باشند.

ادامه مطلب
اسلب بتنی یا دال بتنی چیست
اسلب بتنی یا دال بتنی چیست

دال بتنی یا اسلب بتنی که در انگلیسی concrete slab نام دارد، یکی از معمول‌ترین عناصر سازه‌ای در ساختمان‌های امروزی می‌باشد. اسلب عنصر ساختاری ساده اما پر اهمیتی است که از آن برای ساخت سطوح تخت و پرکاربرد استفاده می‌شود. عمق اسلب در مقایسه با طولش بسیار کوچک است. اسلب‌ها معمولاً از دو طرف یا چهار طرف توسط تیر ساپورت می‌شوند.

 
ادامه مطلب
دستگاه های غیر مخرب تعیین دانسیته آسفالت
دستگاه های غیر مخرب تعیین دانسیته آسفالت
اندازه گیری چگالی مخلوط آسفالتی در حین عملیات تراکم، از این نظر که حاوی دو نکته مهم است، در نتیجه کار موثر است. اول اینکه این مطلب را مشخص می کند که درچه مرحله ای از عملیات تا رسیدن به چگالی تعیین شده، قرار داریم و از این نظر می تواند بعنوان نشانگری برای پیمانکار باشد که آیا نیاز به اقدامات تعدیلی برای رسیدن به چگالی نهایی می باشد یا نه.دوم اینکه به پیمانکار اطلاع می دهد که چه زمانی عملیات تراکم متوقف شود و ادامه عملیات در مراحل دیگر دنبال شود.
ادامه مطلب