افزودنی های بتن

نویسنده : کلینیک بتن ایران
تاریخ ثبت : 1396/10/03

افزودنی‌های بتن موادی غیر از سیمان، آب و سنگدانه‌ها هستند که به منظورهای مختلف، قبل یا در هنگام مخلوط کردن مواد بتن، به آن اضافه می‌کنند. افزودنی‌ها کاربردهای مختلفی و گسترده‌ای دارند. می‌توان آن‌ها را از لحاظ کاربرد به دسته‌های اصلی زیر تقسیم کرد :

 • افزودنی‌های هوازا بتن
 • افزودنی‌های کاهنده‌ی آب بتن
 • افزودنی‌های روان‌کننده بتن
 • افزودنی‌های شتاب‌دهنده بتن
 • افزودنی‌های کندگیرکننده بتن
 • افزودنی‌های کنترل هیدراسیون بتن
 • افزودنی‌های جلوگیرکننده از خوردگی بتن
 • افزودنی‌های کاهنده‌ی جمع شدگی بتن
 • افزودنی‌های جلوگیرکننده از واکنش‌های قلیایی بتن
 • افزودنی‌های رنگی بتن
 • ژل میکروسیلیس بتن
 • مکمل های بتن

افزودنی های بتن

بتن بایستی کارایی، مقاومت و دوام بالایی داشته باشد و در برابر شرایط مختلف محیطی مقاوم باشد. این ویژگی‌ها با انتخاب درست مواد افزودنی می‌تواند در بتن ایجاد شود. برای استفاده از افزودنی‌ها، از 4 دلیل اصلی نام برده می‌شود:

برای کاهش هزینه‌های صرف شده در پروژه (دلایل اقتصادی)

ایجاد ویژگی‌هایی در بتن که از راه‌های دیگر ممکن نیست یا خیلی سخت است.

برای حفظ شرایط مناسب بتن در هنگام مخلوط کردن مواد، جابه‌جایی، بتن‌ریزی و عمل‌آوری آن در شرایط مختلف آب و هوایی.

برای غلبه بر مشکلات احتمالی به وجود آمده در هنگام عملیات بتن‌ریزی (غلبه بر شرایط ایجاد شده‌ی ناخواسته و ناگهانی)تاثیر افزودنی‌ها به مواردی همچون نوع، برند، میزان سیمان، آب، شکل و اندازه‌ی سنگدانه‌ها، میزان زمان مخلوط کردن، اسلامپ و دمای بتن بستگی دارد. معیار انتخاب و استفاده از افزودنی‌ها و میزان استفاده از آن‌ها،‌ باید منطبق بر استانداردهای موجود باشد که در آیین‌نامه‌ی جهانی و آیین‌نامه‌ی انجمن بتن ایران قابل دسترسی است. همچنین این اعداد و ارقام ممکن است توسط تولیدکننده‌ی آن نیز در اختیار شما قرار گیرد.

افزودنی های بتن

افزودنی‌های هوا زا

افزودنی‌های هوازا (حباب‌زا) به افزودنی‌هایی گفته می‌شود که با اضافه کردنشان به بتن، به صورت کنترل‌شده، حباب‌های هوا در آن ایجاد می‌شود. افزودنی‌های هوازا عمر و دوام بتن‌های تحت تاثیر چرخه‌ی انجماد و ذوب شدن آب را به طور چشمگیری افزایش می‌دهند. چرا که با ایجاد فضای اضافی در بتن، در هنگام یخ زدن آب در آن، بتن فضای لازم برای افزایش حجم آب را دارد و دچار تنش و نهایتاً آسیب دیدگی نمی‌شود. همچنین مواد هوازا در مقایسه با دیگر مواد شیمیایی ضد یخ که در بتن‌ها استفاده می‌شود، تاثیر بسیار بالاتری دارد. در کنار این‌ها، کارایی بتن تازه را افزایش می‌دهد؛ همچنین جداشدگی و آب انداختگی در بتن کاهش یافته یا به طور کامل از بین می‌رود.

در کنار افزودنی‌های هوازا، انواعی از سیمان پرتلند هوازا نیز وجود دارد. در فرآیند تولید این گونه سیمان‌های پرتلند، در زمانی که سیمان به شکل کلینکر است، موادی به آن اضافه می‌کنند که باعث هوازایی خود سیمان می‌شود. افزودن مواد هوازا یا استفاده از سیمان پرتلند هوازا، تفاوت‌هایی در روش کار دارد، اما در عمل و نتیجه تفاوت چندانی با هم ندارند.

افزودنی های بتن

از مواد معروف مورد استفاده برای هوازایی در بتن می‌توان به وینزول رزین (Vinsol Resin)، مواد شوینده‌ی ترکیبی، نمک پترولیوم اسید، اسید‌های رزین و نمک‌هایشان اشاره کرد. توضیحات بیشتر و آیین نامه‌ی استفاده از مواد حباب‌زا در ASTM C 260 and C 233 (AASHTO M 154 and T 157) آمده است.

افزودنی های بتن

 

سایر مقالات
مواد مربوط به کیورینگ بتن
مواد مربوط به کیورینگ بتن
کیورینگ مرحله‌ای حیاتی برای هیدراسیون سیمان و به طور کلی تشکیل بتن است. برای جلوگیری از کاهش رطوبت در بتن، اقدامات ویژه‌ای بر روی آن صورت می‌گیرد. یکی از آن‌ها، استفاده از مواد و ترکیبات شیمیایی برای پیش‌گیری از کاهش رطوبت از مخلوط بتن می‌باشد؛ که در نهایت موجب می‌شود تا بتن در مرحله‌ی آخر بهترین وضع ممکن را داشته باشد.
ادامه مطلب
ساخت بتن میکروسیلیسی ، حمل ، پیمانه کردن و اختلاط
ساخت بتن میکروسیلیسی ، حمل ، پیمانه کردن و اختلاط
  ساخت بتن میکروسیلیسی تفاوتچندانی با ساخت بتن بدون میکروسیلیسی ندارد. شیوه ای که براساس آن میکروسیلیس خریداری می شود ، فله ای یا کیسه ای ، عامل اصلی در تعیین نحوه دقیق ساخت بتن است.
ادامه مطلب
افزودنی های بتن و فوق روان کننده بتن
افزودنی های بتن و فوق روان کننده بتن
 از اواخر دهه هفتاد میلادی استفاده از نسل جدیدی از افزودنی های شیمیایی در بخش های مختلفی از صنعت بتن به طور قابل توجهی افزایش یافته است. این افزودنی ها برای افزایش زیاد اسلامپ  به تو بدون نیاز به افزایش آب و یا برای کاهش قابل ملاحظه آب اختلاط بدون از دست رفتن اسلامپ استفاده می شود.
ادامه مطلب
شناسنامه ای از بتن، بتن ریزی و افزودنی های بتن با نگاهی ساده
شناسنامه ای از بتن، بتن ریزی و افزودنی های بتن با نگاهی ساده
بتن اساسا از دو قسمت دانه های سنگی (Aggregates) و خمیر سیمان (Concrete) تشکیل شده است. خمیر سیمان که در واقع مخلوطی از سیمان پرتلند و آب می باشد.

- در اثر واکنش شیمیایی سیمان و آب روند سخت شدن ادامه یافته و در نتیجه دانه ها (ماسه و شن) را بصورت تودﮤ سنگ مانندی به یکدیگر می چسباند.
ادامه مطلب