استفاده از روان کننده ها چه تاثیری بر روی مقاومت بتن دارند ؟

نویسنده : کلینیک بتن ایران
تاریخ ثبت : 1396/10/03

بتن مصالح ساختمانی است که از سیمان، سنگدانه، آب و دیگر مواد معدنی تشکیل شده است. بتن در واقع سنگی مصنوعی است که با استفاده از این مواد ارزان‌قیمت ساخته می‌شود و به دلیل مقاومت بالا، کاربرد فراوانی در صنعت ساخت و ساز، به خصوص در مناطق مرطوب دارد.

بتن مصالح ساختمانی

بتن توانمند یا High Performance Concrete (به اختصار HPC) ، بتنی است که ویژگی‌های خاصی دارد که بتن در حالت معمول، دارای آن‌ها نیست. این ویژگی‌ها شامل مقاومت بالا، مدول الاستیسیته‌ی بالا، کارایی بالا و نفوذپذیری کم می‌باشد. یکی از موادی که از آن‌ها برای تقویت عملکرد بتن استفاده می‌شود، روان‌کننده‌ها یا فوق روان‌کننده‌ها هستند. از این افزودنی برای تقویت عملکرد بتن در یک یا چند جنبه یا بدون تغییر ماندن آن در شرایط خاص استفاده می‌شود. امروزه روان‌کننده‌ها از مواد مختلف معدنی و شیمایی تولید می‌شوند. شرکت کلینیک بتن ایران، از پیشگامان عرصه‌ی خدمات مربوط به مواد افزودنی بتن روان‌کننده یا فوق روان‌کننده است.

فوق روان‌کننده (Super Plasticizers) ماده‌ای افزودنی است که پیش از یا در طول بتن‌ریزی به بتن اضافه می‌شود. هدف استفاده از این افزودنی، افزایش کارایی و تسهیل در امر بتن‌ریزی است. در مواقعی که جا به جایی و انتقال به بتن به محل پروژه، به دلایل مختلف و پیش‌بینی نشده به تاخیر می‌افتد، از فوق روان‌کننده‌ها برای ایجاد تاخیر در گیرش بتن استفاده می‌شود. البته همیشه توصیه‌ی مهندسین و مشاورین ساختمانی این بوده که عملیات اختلاط بتن در محل پروژه صورت گیرد تا از به وجود آمدن چنین مشکل‌هایی جلوگیری شود. همچنین در مناطقی که به دلیل دما بالا، اسلامپ بتن به سرعت کاهش می‌یابد، از فوق‌روان‌کننده‌ها برای تثبیت یا افزایش اسلامپ بتن استفاده می‌کنند. روان‌کننده‌ها بتن‌ریزی و فشرده‌سازی بتن را تسهیل و تسریع می‌کنند. همچنین باعث کاهش خطر جدا شدگی و آب انداختگی در بتن نیز می‌شوند. در صورتی که در پروژه‌ای به نیاز داشته باشیم به دلایل مختلف، بتن را پمپاژ کنیم، از فوق روان‌کننده‌ها تسهیل این امر استفاده می‌شود.

بتن مصالح ساختمانی

جدا از امر روان‌کنندگی و بالا بردن کارایی بتن، مواد روان‌کننده باعث افزایش مقاومت بتن نیز می‌شوند. روان‌کننده‌ها و فوق روان‌کننده‌ها به مانند دیگر افزودنی‌ها، شامل مدل‌های مختلفی می‌شوند که هر کدام از مواد مختلفی ساخته شده و در شرایط خاصی باید از آن‌ها استفاده کرد. تحقیقات و آزمایش‌ها نشان داده که روان‌کننده‌های لینگوسولفات که فاقد کلرید نیز هستند، بیشترین افزایش را در اسلامپ بتن موجب می‌شوند. با استفاده از این مواد، بتن بدون نیاز به افزودن آب اضافی، روان‌تر می‌شود و کارایی‌اش افزایش پیدا می‌کند؛ همچنین پمپاژ آن نیز راحت‌تر می‌شود. همان‌طور که پیش از این نیز اشاره کردیم، این مواد احتمال وقوع جدا شدگی و آب انداختگی در بتن را نیز کاهش می‌دهند و بعضا به صفر می‌رسانند. استفاده از این نوع روان‌کننده، نسبت به بقیه، هزینه کم‌تری دارد. البته در مقایسه با روان‌کننده‌های دیگر، مقاومت کم‌تری به بتن اضافه می‌کند.

مهندسین و متخصصین مجرب شرکت کلینیک بتن ایران مفتخرند که با سال‌ها تجربه در این زمینه، بهترین خدمات مختلف اجرایی و همچنین مشاوره‌ای به پروژه‌های مختلف ساختمانی را ارائه می‌کنند.

بتن مصالح ساختمانی

سایر مقالات
استفاده از مواد زائد کشاورزی در سیمان(2)
استفاده از مواد زائد کشاورزی در سیمان(2)
عمده کاربرد علمی و مهندسی خاکستر پوسته برنج در صنعت ساخت و ساز این است که بصورت ماده پوزولانی در سیمان های ترکیبی و هیدرولیکی حداکثر تا حدود ۴۰ درصد وزنی جایگزین سیمان می شود و با هیدراتاسیون آرام و حرارت هیدراته پایین، خصوصاً در بتن ریزی های حجیم که نیاز به کنترل درجه حرارت هیدراتاسیون می باشد
ادامه مطلب
طرح اختلاط های بتن خودتراکم
طرح اختلاط های بتن خودتراکم
بنا به درخواست های فراوان جهت این نوع طرح اختلاط واحد فنی کلینیک بتن ایران، این متن را آماده و تدوین کرده که در اختیار مهندسین عزیز قرار می دهد.

الوین (Lwin) نمونه‌هایی از طرح اختلاط‌های SCC مورد استفاده در آمریکا را به شرح جدول زیر ارائه کرده است. وی مقدار جریان اسلامپ برای بتن SCC را بین 25 تا 27 اینچ (64 تا 69 میلیمتر) ذکر می‌کند.
ادامه مطلب
استاندارد افزودنی های ملات بنایی
استاندارد افزودنی های ملات بنایی

هدف از تدوین استاندارد افزودنی های ملات بنایی، تعیین تعاریف و الزاماتی برای افزودنی های مورد مصرف در ملات بنایی پایه سیمانی است. این استاندارد دو نوع افزودنی شامل دیرگیر کننده ی دراز مدت و حباب هواساز و روان کننده که در ملات های بنایی آماده و کارگاهی استفاده میشوند را در بر میگیرد. مقررات مبتنی بر کاربردهای استاندارد افزودنی های ملات بنایی، بخشی از این استاندارد نیست.

ادامه مطلب
روان کننده بتن چیست ؟
روان کننده بتن چیست ؟

روان کننده یک افزودنی شیمیایی بتن است که به عنوان کاهنده آب و بالا بردن عدد اسلامپ بتن به کار برده میشود . بدیهی است که با بالا رفتن عدد اسلامپ بدون آنکه بتن خواص خود را از دست بدهد بتن روانتر شده و باعث میشود که به راحتی خلل و فرج محل ریخته شده را پر کند.

ادامه مطلب