استفاده از روان کننده ها چه تاثیری بر روی مقاومت بتن دارند ؟

نویسنده : کلینیک بتن ایران
تاریخ ثبت : 1396/10/03

بتن مصالح ساختمانی است که از سیمان، سنگدانه، آب و دیگر مواد معدنی تشکیل شده است. بتن در واقع سنگی مصنوعی است که با استفاده از این مواد ارزان‌قیمت ساخته می‌شود و به دلیل مقاومت بالا، کاربرد فراوانی در صنعت ساخت و ساز، به خصوص در مناطق مرطوب دارد.

بتن مصالح ساختمانی

بتن توانمند یا High Performance Concrete (به اختصار HPC) ، بتنی است که ویژگی‌های خاصی دارد که بتن در حالت معمول، دارای آن‌ها نیست. این ویژگی‌ها شامل مقاومت بالا، مدول الاستیسیته‌ی بالا، کارایی بالا و نفوذپذیری کم می‌باشد. یکی از موادی که از آن‌ها برای تقویت عملکرد بتن استفاده می‌شود، روان‌کننده‌ها یا فوق روان‌کننده‌ها هستند. از این افزودنی برای تقویت عملکرد بتن در یک یا چند جنبه یا بدون تغییر ماندن آن در شرایط خاص استفاده می‌شود. امروزه روان‌کننده‌ها از مواد مختلف معدنی و شیمایی تولید می‌شوند. شرکت کلینیک بتن ایران، از پیشگامان عرصه‌ی خدمات مربوط به مواد افزودنی بتن روان‌کننده یا فوق روان‌کننده است.

فوق روان‌کننده (Super Plasticizers) ماده‌ای افزودنی است که پیش از یا در طول بتن‌ریزی به بتن اضافه می‌شود. هدف استفاده از این افزودنی، افزایش کارایی و تسهیل در امر بتن‌ریزی است. در مواقعی که جا به جایی و انتقال به بتن به محل پروژه، به دلایل مختلف و پیش‌بینی نشده به تاخیر می‌افتد، از فوق روان‌کننده‌ها برای ایجاد تاخیر در گیرش بتن استفاده می‌شود. البته همیشه توصیه‌ی مهندسین و مشاورین ساختمانی این بوده که عملیات اختلاط بتن در محل پروژه صورت گیرد تا از به وجود آمدن چنین مشکل‌هایی جلوگیری شود. همچنین در مناطقی که به دلیل دما بالا، اسلامپ بتن به سرعت کاهش می‌یابد، از فوق‌روان‌کننده‌ها برای تثبیت یا افزایش اسلامپ بتن استفاده می‌کنند. روان‌کننده‌ها بتن‌ریزی و فشرده‌سازی بتن را تسهیل و تسریع می‌کنند. همچنین باعث کاهش خطر جدا شدگی و آب انداختگی در بتن نیز می‌شوند. در صورتی که در پروژه‌ای به نیاز داشته باشیم به دلایل مختلف، بتن را پمپاژ کنیم، از فوق روان‌کننده‌ها تسهیل این امر استفاده می‌شود.

بتن مصالح ساختمانی

جدا از امر روان‌کنندگی و بالا بردن کارایی بتن، مواد روان‌کننده باعث افزایش مقاومت بتن نیز می‌شوند. روان‌کننده‌ها و فوق روان‌کننده‌ها به مانند دیگر افزودنی‌ها، شامل مدل‌های مختلفی می‌شوند که هر کدام از مواد مختلفی ساخته شده و در شرایط خاصی باید از آن‌ها استفاده کرد. تحقیقات و آزمایش‌ها نشان داده که روان‌کننده‌های لینگوسولفات که فاقد کلرید نیز هستند، بیشترین افزایش را در اسلامپ بتن موجب می‌شوند. با استفاده از این مواد، بتن بدون نیاز به افزودن آب اضافی، روان‌تر می‌شود و کارایی‌اش افزایش پیدا می‌کند؛ همچنین پمپاژ آن نیز راحت‌تر می‌شود. همان‌طور که پیش از این نیز اشاره کردیم، این مواد احتمال وقوع جدا شدگی و آب انداختگی در بتن را نیز کاهش می‌دهند و بعضا به صفر می‌رسانند. استفاده از این نوع روان‌کننده، نسبت به بقیه، هزینه کم‌تری دارد. البته در مقایسه با روان‌کننده‌های دیگر، مقاومت کم‌تری به بتن اضافه می‌کند.

مهندسین و متخصصین مجرب شرکت کلینیک بتن ایران مفتخرند که با سال‌ها تجربه در این زمینه، بهترین خدمات مختلف اجرایی و همچنین مشاوره‌ای به پروژه‌های مختلف ساختمانی را ارائه می‌کنند.

بتن مصالح ساختمانی

سایر مقالات
بررسی نتایج تست التراسونیک سازه بتنی سانحه دیده در اثر آتش سوزی مجتمع تجاری صدف قشم
بررسی نتایج تست التراسونیک سازه بتنی سانحه دیده در اثر آتش سوزی مجتمع تجاری صدف قشم

کلینیک بتن ایران در راستای ارتقا آموزشی فعالان ، مهندسان و کارشناسان در زمینه مقاوم سازی و ترمیم سازه های بتنی،گزارش بازرسی فنی و تحلیل نتایج تست های غیر مخرب و شناسنامه سازه ای بتن طبقه دوم مجتمع تجاری صدف را در اختیار علاقه مندان قرار می دهد.

این آتش سوزی که در اثر اتصال سیم برق در یکی از بوفه های این بازار شروع شده بود با کمک گروه های امداد آتش نشانی بندرعباس سرانجام بعد از 26ساعت مهار شد.
ادامه مطلب
خصوصیات بتن مسلح به الیاف کربنی(بخش2)
خصوصیات بتن مسلح به الیاف کربنی(بخش2)
اوستون، مرکر و سیلوود نیز تاثیر افزایش محتوای حجمی الیاف بر روی مقاومت کششی نهایی و مدول الاستیسیته در کشش مستقیم را یاد آور شده اند.
ادامه مطلب
آسیب های بتن و انواع شرایط محیطی
آسیب های بتن و انواع شرایط محیطی
آب را می توان یکی از مهمترین عامل آسیب رسان به بتن و سازه های بتنی برشمرد . آب ، عنصر اولیه بوجود آوردن و تخریب کردن بسیاری از مصالح طبیعی و همچنین منشا اغلب مسائل مربوط به دوام بتن می باشد . آب به عنوان عامل بسیاری از انواع فرایند های فیزیکی کاهنده کیفیت نیز در اجسام متخلخل شناخته شده است . همچنین آب ، به عنوان وسیله ای برای انتقال یون های مهاجم ، می تواند سر چشمه فرآیند های شیمیایی کاهش دهنده کیفیت نیز باشد .
ادامه مطلب
افزودنی های تسهیل کننده ی پمپاژ بتن
افزودنی های تسهیل کننده ی پمپاژ بتن
از این افزودنی‌ها برای بهبود کارایی پمپاژ بتن استفاده می‌شود. این افزودنی‌ها توانایی تبدیل بتن‌های غیر قابل پمپاژ را به بتن‌های قابل پمپاژ ندارند؛ بلکه بتن‌های با قابلیت پمپاژ کم را به بتن‌های با قابلیت پمپاژ زیاد تبدیل می‌کنند. افزودنی‌های تسهیل‌کننده‌ی پمپاژ با افزایش ویسکوزیته یا چسبندگی بتن، از دست دادن آب توسط چسب سیمانی را تحت فشار پمپاژ به حداقل می‌رساند.
ادامه مطلب