پرایمر بتن چیست

نویسنده : کلینیک بتن ایران
تاریخ ثبت : 1397/04/03

پرایمر بتن ( Concrete Primer 

برای محافظت از سازه‌های بتنی در برابر حملات شیمیایی و شرایط محیطی مختلف و عوامل خورنده مانند نمک‌ها، سولفات‌ها، کلریدها، نیاز است تا بتن آن‌ها به وسیله ماده‌ای پوشانده شود. استفاده از این پوشش‌ها در بتن برای محافظت از آن‌هاست و همچنین چسباندن و اتصال این پوشش‌ها به بتن نیازمند نوعی ماده‌ی چسبناک است که پرایمر نامیده می‌شود. برای نیل به این هدف بایستی شرایط مختلفی را در نظر گرفت و نمی‌توان بدون مطالعه از هر پرایمری استفاده کرد. پرایمر بتن حتما باید دارای ویژگی خاص مورد نظر باشد تا بتواند وظیفه‌ی خود را به خوبی انجام دهد.. قسمت‌هایی از یک سازه‌ی بتنی که در خاک مدفون است بیشتر در معرض حملات نمک‌ها قرار دارد و حتما باید برای محافظت از آن از پرایمر مخصوص بتن مناسب استفاده کرد. 
در انتخاب پرایمر بتنی مورد نظر عوامل گوناگونی می‌تواند تاثیرگذار باشد. یکی از اصلی ترین و مهم ترین شرایط، شرایط محیطی خاک و عوامل مخرب موجود در آن می‌باشد که باید به تناسب آن‌ها پوشش و پرایمر روی بتن مناسب انتخاب شود. میزان رطوبت خاک، دمای محیط، عوامل اقتصادی و شرایط فیزیکی از دیگر عوامل تأثیرگذار انتخاب پوشش و پرایمرها می‌باشد

✔ انواع پرایمر بتن

1. پرایمر قیری بتن

2. پرایمر اپوکسی بتن

3. پرایمر اپوکسی-پلیمری

✔ پرایمری قیری بتن

پرایمری قیری بتن تشکیل یافته و مرکب از قیر، پلیمر و حلال مناسب است که به منظور افزایش چسبندگی در پوشش‌های محافظتی به کار می‌رود. در پرایمر قیری از قیر اصلاح شده و مواد افزودنی دیگر استفاده شده که چسبندگی خوبی میان پوشش و بتن به وجود می‌آورد. از پرایمر قیری برای همگون کردن و ایجاد پیوند میان لایه‌های مختلف استفاده به عمل می‌آید. پرایمر قیری مزایای فراوانی دارد که در این جا به ذکر مهم ترین آن‌ها می‌پردازیم. مهم ترین ویژگی آن این است ک در برابر عوامل خورنده فلز یا بتن مقاوم است. هم چنین میکروارگانیزم‌ها و موجودات زنده‌ی میکروسکوپی نمی‌توانند آسیبی به آن برسانند. هم چنین بر خلاف تصور نسبتاً عمومی، پرایمر قیری به هیچ وجه سمی نمی‌باشد. پرایمر قیری به رنگ مشکی است و حالت فیزیکی آن در دمای معمولی مایع می‌باشد. قیمت انواع پرایمر بتن برای خرید پرایمر بتن مانند قیمت پرایمر قیری بتن، قیمت پرایمر اپوکسی بتن، قیمت پرایمر اپوکسی – پلیمری بتن می توانید با کارشناسان تخصصی کلینیک بتن ایران در ارتباط باشید.

✔ پرایمر بتن اپوکسی

همان طور که از نام این پرایمر پیداست، در این پرایمر از رزین‌های اپوکسی استفاده می‌شود که مشهورترین آن اپوکسی پلی آمید است. ویسکوزیته‌ی این پرایمر بسیار کم است و با نفوذ بالایی که دارد می‌توان به عنوان عایق تا اعماق بتن نفوذ کند. چسبندگی آن فوق العاده بالاست و در برابر مواد شیمیایی مقاوم است. هم چنین جلوی نفوذ رطوبت به بتن را می‌گیرد و اجازه نمی‌دهد رطوبت به بتن آسیب وارد کند. پرایمر بتن اپوکسی PEEP-2168 یکی از انواع پرایمر بتن اپوکسی است .

✔ پرایمر اپوکسی-پلیمری

این پرایمر دو جزئی با ترکیب رزین‌های اپوکسی و پلیمر به وجود می‌آید و چسبی بسیار قدرتمند و مقاوم را برای پوشش‌های بتنی تولید می‌نماید. هم چنین این نوع پرایمر بتن در کنار محافظت از بتن در برابر عوامل نفوذی، خورنده و مواد شیمیایی، در آب بندی بتن نیز نقش به سزایی دارد. 

در پایان ذکر این مطلب هم ضروری است که سطحی که قرار است بر روی آن پوشش محافظ قرار گیرد بایستی دارای ویژگی‌های خاصی باشد. مهمترین و اصلی ترین آن‌ها این است که سطح باید تمیز و عاری از هر گونه گرد و خاک و مواد اضافی دیگری باشد.

سایر مقالات
استفاده از روان کننده نفتالین چگونه است
استفاده از روان کننده نفتالین چگونه است

افزودنی فوق روان کننده بتن پایایی بتن را به روشهای مختلف افزایش می دهد. فوق روان کننده بتن دارای مزایایی است  که از جمله مزایای فوق روان کننده بتن بر پایه پلی نفتالین نسبت به روان کننده سولفونات می توان به عدم ایجاد حباب زدایی در بتن اشاره کرد .فوق روان کننده بتن بر پایه پلی نفتالین دارای کاربرد در زمینه های متفاوتی است. 
ادامه مطلب
بتن متخلخل ( اسفنجی ) چیست
بتن متخلخل ( اسفنجی ) چیست

بتن متخلخل یا بتن اسفنجی ماده ای است با اسلامپ صفر که دارای معایب و مزایای مختص به خود را دارد و اجازه می دهد آب از آن عبور کند برای روش تهیه بتن متخلخل منابع آب زیرزمینی را تغذیه کند. بتن هبلکس یا بتن سبک با قابلیت های فراوان و مزایای بسیار است .

ادامه مطلب
چسب رزین اپوکسی چیست
چسب رزین اپوکسی چیست

رزین اپوکسی (به انگلیسی Epoxy Resin) نوعی متریال دو جزئی (ترکیبی از رزین اپوکسی و هاردنر) است که خاصیت چسبندگی بسیار بالایی دارد. از کاربردهای مختلف رزین اپوکسی می‌توان به ساخت مخازن پرفشار، ساخت اعضای سازه‌ای با مقاومت بالا، جلیقه‌های ضد گلوله، کارخانه‌های هواپیما سازی، صنایع الکترونیکی، عمرانی و غیره اشاره کرد

ادامه مطلب
آسیب‌های شیمیایی بتن (کربوناسیون، کلریدها، سولفات‌ها و سرطان بتن )
آسیب‌های شیمیایی بتن (کربوناسیون، کلریدها، سولفات‌ها و سرطان بتن )
معرفی انواع آسیب های شیمیایی بتن شامل حمله سولفاتی و کلریدی و کربوناسیون و همچنین سرطان بتن و شناخت اثرات آنها
ادامه مطلب