تخریب پل بتنی در ایتالیا با 37 کشته

نویسنده : کلینیک بتن ایران
تاریخ ثبت : 1397/05/27

وب سایت رسمی کلینیک بتن ایران (مهندسین مشاور مهرازان پایدار):

ریزش بخشی از یک پل معلق بر آزادراهی در شهر در نزدیکی شهر «جنوا» واقع در شمال ایتالیا ده‌ها کشته برجای گذاشته است.
برخی شاهدان عینی اظهار داشتند که این واقعه در پی برخورد رعد و برق به پل به وقوع پیوست و بیش از یکصد متر از پل فرو ریخت و خودروهای روی پل و زیر پل را در هم کوبید که منجر به ایجاد ترس و وحشت میان رانندگانی که در این مسیر در تردد بودند شد. 

'انتونیو برنچیک' استاد بتن مسلح در دانشکده مهندسی شهر جنوا در سال 2016 هشدار داده و این پل را یک سازه اشتباه و شکست مهندسی خوانده و پیشنهاد تعویض آن را داده بود. چرا که به عقیده او هزینه نگهداری از پل بیشتر از تعویض آن بود . 
این خطر وجود دارد که بخش های دیگر این پل نیز سقوط کنند و به همین دلیل تمام ساختمان های اطراف آن تخلیه شدند. در لحظه سقوط پل حدود 35 خودرو و کامیون در جاده تردد می کردند. البته ایتالیا با این گونه حوادث بیگانه نیست. 
یک روز پس از فرو ریختن بخشی از پل هوایی 'موراندی' با ارتفاع 50 متر واقع در اتوبان شماره 10 شهر جنوا در شمال ایتالیا، شمار قربانیان 37 تن اعلام شد. این نخستین باری نیست که یک پل هوایی در ایتالیا سقوط می کند و در دو سال اخیر چهار مورد دیگر نیز بوقوع پیوست اما شدت فاجعه روز گذشته بی سابقه بود. 
ایتالیا کشوری است که در آن پل های ساخته شده با سنگ و دو هزار سال قدمت هنوز مقاومت کرده و حتی کامیون ها از روی آن عبور می کنند در حالی که پل های جدید ساخته شده با بتن مسلح حتی بدون زمین لرزه و سیل، از شمال تا جنوب این کشور فرو می ریزند.در گذشته نیز هشدار در خصوص مراقبت و نگهداری از سیستم بزرگراه ها، تنها پس از وقوع فاجعه اعلام شده اما با گذشت زمان فراموش می شدند.