سرانه مصرف بتن در ایران 38 درصد بیشتر از سرانه مصرفی در جهان است

نویسنده : کلینیک بتن ایران
تاریخ ثبت : 1396/10/10
رییس انجمن بتن ایران گفت: سرانه مصرف بتن در ایران 38 درصد بیشتر از سرانه مصرفی در جهان است.

هرمز فامیلی افزود: با وجود مصرف بالا، کیفیت و دوام بتن و سازه های بتنی در ایران مطلوب نیست.

وی با اشاره به عمر کوتاه و نیاز به ترمیم سازه های بتنی در مدتی کوتاه پس از ساخت، افزود: با توجه به نقش مهم استفاده از بتن در توسعه، توسعه ای در این صنعت پایدار است که با مصرف کمترین مواد و با کمترین آلودگی همراه باشد.

وی با اشاره به آلودگی زیست محیطی سیمان و بتن در کشور، گفت: دانش، مواد اولیه و تکنولوژی لازم در ایران برای استفاده از روشهای نوین در ساخت بتن های پیش ساخته که مصرف روز دنیا نیز هست وجود دارد تا این آلودگی ها به کمترین حد ممکن خود برسد.

وی با بیان اینکه اکنون در شهر تهران بیش از 100 واحد تولیدی بتن پیش ساخته وجود دارد، اضافه کرد: استفاده از این بتن ها و همچنین جایگزین کردن برخی مواد آلاینده در سیمان، می تواند نقش مهمی در توسعه داشته باشد.

وی ارتقای دانش عمومی نسبت به بتن را از اهداف انجمن بتن عنوان و تصریح کرد: اگر صاحب پروژه و ساختمان از آگاهی کافی نسبت به ویژگیهای سلامت بتن داشته باشد، خود به عنوان ناظر ساخت ساختمان و پروژه عمل می کند.

فامیلی به استفاده تمام کشورهای دنیا از مواد افزودنی در بتن اشاره و خاطرنشان کرد: استفاده از این مواد در آیین نامه ها و ضوابط نیز اشاره شده و در ارتقای کیفیت بتن نیز اثربخش است.

وی بر افزایش نظارت و کنترل کیفی اجرای سازه های بتنی و استفاده از بتن در ساخت و سازها تاکید کرد و افزود: انجمن بتن ایران دوره های آموزشی مختلفی با همکاری بخشهایی مانند سازمان نظام مهندسی ساختمان برای ارتقای دانش مهندسان برگیار می کند.

رییس انجمن بتن ایران گفت: بیش از سه هزار و 500 عضو حقیقی، یک هزار شرکت به صورت حقوقی و چهار هزار دانشجو در این انجمن عضویت دارند