توقف مسکن مهر به صلاح نیست

نویسنده : کلینیک بتن ایران
تاریخ ثبت : 1396/10/10
در کشور ما، تامین مسکن برای قشرهای جامعه و البته قشر جوان، از چنان اهمیتی برخوردار است که هر یک از دولت‌ها ‌می‌کوشند بخش گسترد‌ه‌ای‌ از فعالیت‌های خود را در این بخش به ‌کار گیرند که اجرای طرح مسکن مهر و توجه ویژه مسئولان کشور به این طرح، خود گواهی بر این مدعا بود.

«تامین مسکن» مقوله‌ای است که همواره ذهن مردم و مسئولان را به خود مشغول کرده ‌و جوانان کشور به هنگام تشکیل خانواده، همه تلاش خود را به‌ کار می‌گیرند تا شاید بتوانند با خرید مسکن ـ هرچند هم کوچک ـ از اجاره‌نشینی و پیامد‌های آن رهایی یابند، ولی ‌هنوز هم با وجود تلاش‌هایی که برای تامین مسکن آن‌ها شده، بسیاری از این قشر، قدرت خرید خانه ندارند.

در کشور ما، تامین مسکن برای قشرهای جامعه و البته قشر جوان، از چنان اهمیتی برخوردار است که هر یک از دولت‌ها ‌می‌کوشند بخش گسترد‌ه‌ای‌ از فعالیت‌های خود را در این بخش به ‌کار گیرند که اجرای طرح مسکن مهر و توجه ویژه مسئولان کشور به این طرح، خود گواهی بر این مدعا بود.

اما گویا این طرح نیز نتوانسته در این راه توفیق آنچنانی به دست آورد؛ البته دلایل بسیاری در ناکارآمدی این طرح دخیل بوده که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به طولانی شدن زمان ساخت این مسکن‌ها و یا افزایش ناگهانی مصالح ساختمانی اشاره کرد.

به هر ترتیب، کار مسکن در دولت گذشته به گونه‌ای پیش رفت که مسکن مهر نه تنها نتوانست باری از روی دوش کسی بردارد، بلکه تبدیل به معضلی برای دولت جدید شده است.

مهرداد لاهوتی در مورد اظهارات وزیر راه و شهرسازی در مورد توقف طرح مسکن مهر و این که آیا راهکاری برای ساماندهی بازار مسکن و عرضه و تقاضای این بخش اندیشیده شده است، گفت: تصور من این است که مقداری عجولانه تصمیم‌گیری شد. مسکن مهر دو بخش بود که شش میلیون واحد آن در دست دولت بود و چهار میلیون آن خودمالکی؛ مالک زمینش را آورده و تنها از تسهیلات این طرح استفاده می‌کند.

وی افزود: آقای وزیر انتقادی داشت و گفت که مکان‌یابی خوبی نشده و خدمات داخل طرح‌ها کافی نیست؛ اما به گمانم همه این‌ها قابل برطرف کردن بود. آقای آخوندی در زمان کسب رای اعتماد، بحث مسکن اجتماعی را مطرح کرد و گفت: مسکن مهر از دل مسکن اجتماعی درآمده است.

وی همچنین گفت که خودش از طراحان مسکن اجتماعی بوده است. حالا هم وی دستور توقف نداده، ‌بلکه ادامه این طرح را متوقف کرده‌اند. وی در این باره افزود: پروژه‌هایی که در دست اقدام است به قوت خود باقی باشد؛ اما پروژه جدیدی به نام مسکن مهر شروع نشود.

این نماینده مجلس گفت: نکته اینجاست که سالی یک و نیم میلیون واحد نیاز مسکن کشور است. هر دولتی این حق را دارد که طرح مربوط به خود را داشته باشد. آقای هاشمی زمین شهری را دنبال کرد و آقای خاتمی اجاره به شرط تملیک و آقای احمدی‌نژاد هم مسکن مهر را مطرح کرد. باید دید دولت جدید هم برای مسکن چه طرح و ایده‌ای دارد و چگونه می‌خواهد این جای خالی را پر کند.

وی گفت: افزایش قیمتی که در سال 91 داشتیم، هم‌اکنون نیز دارد اصلاح قیمت صورت می‌گیرد. قیمت‌ها تا 14 درصد پایین آمده و ممکن است این عدد تا 35 درصد هم کاهش پیدا کند. این کاهش در صورتی است که دولت برنامه‌های جدید خود را ارائه دهد. به همین منظور جلساتی با وزیر خواهیم داشت و یکی از موضوعات نیز این است که ایده‌های جدیدشان در مورد مسکن چیست. اگر ایده شفاف و روشنی داشته باشند، خوب است اما این که گفته شود مسکن مهر خوب نیست و خودشان نیز ایده مشخصی ‌ندهند، دچار مشکل خواهیم شد.

لاهوتی در پاسخ به این ‌که چرا در بخش مسکن، استراتژی بلندمدت و راهبرد اساسی وجود ندارد، گفت: من اعتقاد دارم با توجه به تاکید قانون اساسی بر تامین مسکن مردم، یک سیاست و چهارچوب کلی برای تامین مسکن مشخص شود و این گونه نباشد که هر دولتی اساس و بنیان کارهای دولت قبل را زیر سوال ببرد. این کار درستی نیست. یکی از دلایلی هم که به مسکن هر چند سال یک بار شوک‌هایی وارد می‌شود، همین موضوع است.

وی افزود: باید یک سیاست کلی باشد و دولت‌ها در چهارچوب آن حرکت کنند. این اتفاق تاکنون نیفتاده است. ما چالش پدید آمده را به فال نیک می‌گیریم تا شاید بتوانیم به همراه دولت جدید، ‌سیاست کلی بخش مسکن را مشخص ‌و بنا بر آن کار را دنبال کنیم.

لاهوتی در مورد ‌حضور نداشتن بخش خصوصی در بازار مسکن و عدم تامین تسهیلات لازم برای فعال سازی بخش مسکن گفت: در مسکن مهر، مشکل تسهیلات تقریبا حل شده بود اما اینکه دولت می‌گوید مردم سپرده‌گذاری کنند، هم برای انبوه‌سازان و هم ‌مردم مشکل درست خواهد کرد، به ویژه دهک‌های پایین جامعه؛ بنابراین، باید برای دهک‌های پایین جامعه نسخه جدایی پیچید‌. دهک‌های پایین جامعه قدرت پس‌انداز ندارند و نمی‌توانند با حقوق ناچیز خود پس اندازی برای مسکن داشته باشد، چه رسد که آن را سپرده‌گذاری کنند و پس از آن نیز چند سال صبر کنند تا وام بگیرند؛ آن هم با بهره بالا؛ بنابر‌این اجرای چنین طرح‌هایی امکان تحقق ندارد.

وی اضافه کرد: من با متوقف کردن مسکن مهر مخالفم. مسکن مهر طرح خوبی بود و اگر مشکلی در تامین زمین از سوی دولت وجود دارد، می‌شود بخش خود مالکیتی را تقویت کرد و یا این که می‌توانند پس از این طرح‌های خدماتی را بیشتر مورد توجه قرار دهند. معنا ندارد که کل و اساس را متوقف کنیم. اگر نقصیهست، باید آن را برطرف کنیم.

نماینده لاهیجان در مورد کیفیت ساخت مسکن مهر گفت:‌‌ این که گفته می‌شود کیفیت کار‌ها پایین است، قبول ندارم. تلاش شده‌ خدمات و ساخت‌ها را متناسب با قدرت خرید دهک‌های پایین جامعه کنند. تمام مسائل ایمنی رعایت شده و در این خصوص جای هیچ نگرانی نیست. شاخص‌های فنی و استحکام رعایت شده است. فرد با ده تا بیست میلیون تومان می‌خواهد صاحب مسکن شود، ولی نباید انتظار داشت با این قیمت مسکن مجللی ساخته شود.