مسکن مهر به تدریج واگذار می شود

نویسنده : کلینیک بتن ایران
تاریخ ثبت : 1396/10/11
وزیر راه و شهرسازی از واگذاری تدریجی واحدهای مسکن مهر خبر داد و گفت: وظیفه هر وزارتخانه‌ای در پروژه مسکن مهر به عهده خودش است و قرار نبوده وزارت راه و شهرسازی همه کارها را انجام دهد.

عباس آخوندی در حاشیه یازدهمین همایش روز بتن در جمع خبرنگاران با اشاره به افتتاح‌های واحدهای مسکونی مهر به مرور زمان اظهار کرد: واحدهای مسکن مهر به تدریج در حال تکمیل شدن هستند و واگذار می‌شوند. وی درباره اینکه برخی پروژه‌ها از استحکام کافی و بتن مناسب برخوردار نیستند، گفت: برخی پروژه‌ها بررسی شدند اما نمی‌توان گفت کلیه واحدهای مسکن مهر مشکل دارند.

عمر مفید ساختمان‌ها به مقررات ملی شهرسازی برمی‌گردد

آخوندی با اشاره به عمر مفید ساختمان و استفاده از مقررات ملی ساختمان در ساخت و سازها افزود:‌ عمر مفید ساختمان‌ها به مقررات ملی شهرسازی برمی‌گردد. به گفته وزیر راه و شهرسازی در مواردی که شهرسازی عدول می‌کند و ساختمان‌های دو - سه سال ساخت تخریب و به جای آن ساختمان‌های با طبقات بیشتر ساخته می‌شوند به کیفیت ساخت و ساز مربوط نیست بلکه باید احیای اقتصادی شود.

افزایش تولید سیمان به 80 تن

وی گفت: میزان تولید سیمان در کشور به 80 تن رسیده و چگونگی استفاده از انواع این محصولات باید توسعه یابد. وزیر راه و شهرسازی تاکید کرد: در استفاده از ملات خشک در ساختمان سازی که هزینه‌بر است و دورریز زیادی دارد باید دقت شود. آخوندی افزود: باید بتوانیم در سطح منطقه در تولید سیمان و بتن رقابت ایجاد کنیم و این رقابت باید هم در بخش راه و هم در بخش مسکن ایجاد شود.

روکش‌های بتنی جایگزین آسفالت‌های موجود شوند

وی تاکید کرد: روکش‌های بتنی می‌توانند جایگزین آسفالت‌های موجود شوند؛ به طوری که درساختمان‌ها ابتدا با آموزش به عموم به تدریج مورد استفاده قرار گیرند.

وزیر راه و شهرسازی با بیان این‌که مردم عادی در ساختمان سازی خود از ملات خشک استفاده می‌کنند، گفت: در حال حاضر کارخانه‌های سیمان می‌توان ملات خشک و آماده را برای ساختمان سازی مقاوم تهیه کرد و استفاده از این مصالح نیازمند آموزش بیشتر است چرا که پاکیزگی محیط زیست و افزایش راندمان ساخت و ساز را دربر دارد.

آخوندی با بیان این‌که باید از محصولات بتنی بیش از پیش از استفاده شود، گفت: حتی در ابینه و ساخت و سازها باید از این محصولات و سیمان با مواد افزودنی استفاده بیشتری شود.

امکان 2 برابر کردن تولید سیمان در کشور

آخوندی تاکید کرد:‌ میزان سیمان تولیدی درکشور را می‌توانیم دو برابر کنیم و مرکز تحقیقات راه و شهرسازی در حال رسیدن به میزان تولید بتن در برنامه 1404 است. وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر رسیدن به افق چشم انداز 20 ساله، به 80 درصد مقاومت میانگین بتنی که در ایران مصرف می‌شود اشاره و اظهار کرد: باید سهم استفاده از بتن افزایش یابد و انواع محصولات بتنی نیز بیشتر شوند.

وی افزود: می‌توانیم با استفاده از سیمان و مواد افزودنی، کاربردهای مختلفی از بتن‌ها برای ساخت و ساز داشته باشیم چراکه بیشتر کشورهای پیشرفته از این روش در ساخت وسازها استفاده می‌کنند.