بتن ایران با نقطه مطلوب فاصله دارد

نویسنده : کلینیک بتن ایران
تاریخ ثبت : 1396/10/11
رییس انجمن بتن ایران در یازدهمین همایش روز بتن گفت: اگرچه بیش از 100 کارخانه تولید بتن آماده در تهران فعال است و بتن را با کیفیت و استاندارد تولید می کنند اما هنوز با سرحد مرز های دانش و اطلاعات این حوزه و کشور های پیشرفته فاصله داریم.

هرمز فامیلی در همایش با حضور وزیر راه و شهرسازی و جمعی از فعالان حوزه بتن افزود: اگرچه طی 10 سال گذشته در عرصه بتن فعالیت های خوبی صورت گرفته اما همچنان نیاز داریم تا دانش و اطلاعات عموم را در استفاده از بتن به عنوان برترین مصالح افزایش دهیم.

دبیر یازدهمین همایش روز بتن در ادامه به چالش های فراروی صنعت بتن کشور اشاره کرد و گفت: تولید سیمان به عنوان ماده اصلی در بتن، به مرز 80 میلیون تن در سال رسیده و ایران رتبه چهارمی تولید سیمان در جهان را به خود اختصاص داده است اما این صنعت نمی تواند به عنوان یک صنعت پایدار و برای توسعه پایدار مطرح باشد.

فامیلی ادامه داد: صنعت سیمان بشدت آلودگی محیط زیست را به دنبال دارد و برای تولید آن انرژی زیادی مصرف می شود که این دو عامل خلاف اهداف توسعه پایدار به شمار می رود چرا که توسعه پایدار به معنای تولید با کمترین آلودگی و کمترین مصرف انرژی است.

رییس انجمن بتن ایران سپس گسترش تولید سیمان آمیخته، اجرای طرح مخلوط بتن در کارگاه ها و افزایش دوام بتن را از جمله راهکار های مقابله با چالش های فراروی بخش بتن دانست و گفت: بحث نظارت و کنترل کیفیت بتن در کشور متاسفانه بسیار ضعیف است.

فامیلی سپس از اقدامات سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور به منظور نظارت و کنترل صحیح بتن خبر داد و گفت: اخیرا کمیته بتن در نظام مهندسی شکل گرفته تا آزمایشگاه های کنترل کیفی بتن در کشور نظام مند شود.