اخبار کلینیک بتن ایران

اخبار کلینیک بتن ایران

50 درصد مدارس خراسان شمالی نیازمند مقاوم سازی
مدیر کل نوسازی،توسعه و تجهیز مدارس خراسان شمالی گفت: طی ارزیابی سنوات گذشته شناسنامه فنی‌، 50 درصد از مدارس استان نیازمند مقاوم سازی است.

به گزارش بنانیوز ابوالقاسم بابایی در گفت و گو با ایسنا اظهار کرد: باید بر طبق قانون تخریب و بازسازی900 کلاس درس مقاوم سازی می‌شد، اما به علت کسری بودجه، مقاوم سازی 600 کلاس درس انجام شده است.

وی ادامه داد: مقاوم سازی دیگر کلاس‌های باقی مانده از این طرح نیز در صورت تخصیص اعتبار انجام می‌شود.

بابایی با اشاره به این که از سال گذشته عملیات احداث 42 مدرسه در استان از محل اعتبارات سفر رهبری و بنیاد برکت آغاز شده است، خاطر‌نشان کرد: مراحل ساخت دو مورد از این پروژه‌ها در شش ماهه اول سال جاری به اتمام رسیده و در آینده نزدیک نیز چهار پروژه دیگر تحویل داده می‌شود.

وی یادآور شد: طی سفر مقام معظم رهبری به استان یک هزار و 178 میلیارد و 500 میلیون ریال اعتبار جهت نوسازی و توسعه مدارس استان منظور شد که این میزان اعتبار برای 15 طرح در قالب احداث 117 پروژه طی سه سال اختصاص می‌یابد.
50 درصد مدارس خراسان شمالی نیازمند مقاوم سازی
معاونت فنی کلینیک بتن ایران تاکید کرد کمک صنعتی سازی، به توسعه بتن های الیافی
وحید‌رضا مهتدی معاونت فنی کلینیک بتن ایران در گفتگو با خبرنگار اقتصادی باشگاه خبرنگاران درباره کاربرد بتن‌های الیافی و کیفیت آن گفت: کاربرد بتن‌های الیافی در دنیا سابقه طولانی ندارد ولی این بتن‌ها جایگزین‌های خوبی برای روش‌های قدیمی چون انعطاف‌پذیری خوبی دارند و هم به خاطر سریع‌الاجرا بودن سازگاری بسیاری مناسبی با محیط دارند علاوه بر این مقاومت آن‌ها در برابر یخ‌زدگی و سایش بسیار بالا می‌باشد.

وی ادامه داد: این بتن‌ها بخاطر مقاومت‌های دینامیکی و ضربه‌ای که دارند گاهی موارد از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه هستند البته یک نکته فنی در زمینه وجود دارد و اینکه زمانی که عمل هیدراتسیون در بتن‌ انجام می‌شود چون عمل حرارت زایی است لازم است در جاهایی که فشار دینامیکی بالاتری را متصور هستیم از آرماتورهای حرارتی استفاده کنیم.

مهتدی افزود: البته در جاهایی که ترافیک کاربردی و تنوع باربری وجود ندارد می‌توان از بتن‌های الیافی استفاده کرد و چون این بتن‌ها در قیاس با بتن‌های فولادی ارزان ضعیف‌تر است و برای مصرف‌کننده توجیه اقتصادی بهتر خواهد داشت.

معاون فنی کلینیک بتن ایران درباره توسعه و پیشرفت کاربرد این بتن‌ در ایران گفت: مسلما هر چه به سمت صنعتی‌سازی برویم و از روش‌های سنتی جدا شویم می‌توانیم صنایع و تکنولوژی‌های آن را نیز وارد کنیم.

وی ادامه داد: همان‌گونه که وارد فاز صنایع پیچ و مهره‌ای در سازه‌ها شدیم به همان نسبت بتن‌های الیافی را می‌توان جایگزین بتن‌های سنگین و پر حجم کرد.

وی خاطر نشان کرد: معمولا استفاده از این‌ها در مبحث نوزدهم مقررات ملی ساختمان مهم شده و عایق بودن سازه‌ در برابر صدا و سرعت اجرا که کمترین آلودگی را برای محیط ایجاد کند ضروری است.

وی درباره کاربرد این صنعت در ایران گفت: این روش در برخی شهرها پیشرفت زیادی داشته و علاوه بر تهران که ترکیبی از تمامی کاربردها است در بسیاری از مناطق صفر مرزی نیز با حضور شرکت‌های ساختمانی که به صورت مجموعه‌ای کار می‌کنند مثل طرح مسکن مهر کاربرد بسیار داشته است.

وی درباره معایب و مشکلات بکارگیری این نوع بتن‌ گفت: یکی از نکات حائز اهمیت درباره بکارگیری آن این است همانطور که سرعت ساخت بالا رفته و تکنولوژی همه به دنبال آن آمد همزمان معایبی نیز به دنبال داشته و چون ما تجربه برخورد با این تکنولوژی را نداریم نظارت و حسن انجام آن نیز باید همراه تکنولوژی وارد شود و علاوه بر مدرن شدن با روش اجرا و تکنیک‌های آن نیز آشنا شویم و برای این کار لازم است تا مهندسین ما در این زمینه آموزش‌های لازم را دریافت کنند تا نگاه تخصصی‌تری نسبت به آن پیدا کنیم.

 

خلاصه خبر:

مهتدی گفت: بتن‌های الیافی بخاطر مقاومت‌های دینامیکی و ضربه‌ای که دارند از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه است و به خاطر سریع‌الاجرا بودن سازگاری بسیاری مناسبی با محیط دارند.

شما می توانید متن کامل این خبر را از تارنمای خبری باشگاه خبرنگاران ببینید.
معاونت فنی کلینیک بتن ایران تاکید کرد کمک صنعتی سازی، به توسعه بتن های الیافی
معاونت فنی کلینیک بتن ایران بتن های الیافی انقلابی در صنعت بتن ایجاد کرد
 وحیدرضا مهتدی معاونت فنی کلینیک بتن ایران در گفتگو با خبرنگار اقتصادی باشگاه خبرنگاران درباره کاربرد بتن‌های الیافی گفت: وقتی راجع‌به بتن‌های الیافی صحبت می‌کنیم فقط در زمینه صنعت بتن نیست چون الان دایره استفاده از پلیمرها در صنعت ساختمان بسیار گسترده شده است.

 

وی ادامه داد: سابق در این مقاومت‌ها چون کمتر از مقاومت استاندارد بود ما روش‌های تخریبی را پیشنهاد می‌کردیم تا اینکه از قاب‌های بتنی و قالب‌های فولادی برای تقویت سازه استفاده کردیم و بعد از این مراحل بکارگیری الیاف FRT انقلابی در صنعت بتن ایجاد کرد. 

 

معاونت فنی کلینیک بتن ایران افزود:در این روش بدون‌ اینکه ضخامت بتن را به طور موثر افزایش دهیم از هم پاشیدگی بتن را با یک سری الیاف پلیمری بسیار مقاوم کنترل کردیم که بروز این صنعت در سازه‌های بتنی به استحکام و و دوام بتن کمک شایانی کرد. 

 

وی تصریح کرد: الان وقتی از پلیمر استفاده می‌کنیم فقط هدف استفاده از یک محصول جدید نیست بلکه ارتقا موجودیت‌های بتن است که خاصیت‌های مکانیکی را با کمک پلیمرها برطرف کردیم. 

 

وی گفت: همانطور که قابلیت تردی را از بتن گرفتیم  می‌توان به آن انعطاف داد و قطعاتی از بتن ساخت بدون ترک‌خوردگی که همه این‌ها با بروز بتن‌های الیافی امکان‌پذیر است. 

 

وی تصریح کرد: در زمینه بکارگیری بتن‌های الیافی باید دقت داشت که در جای مناسب آن استفاده شود چون گاهی اوقات در برخی مواقع به دلیل شرایط محیطی و جغرافیایی استفاده از روش‌های قدیمی مناسب‌تر است. 

 

وی در پایان درباره آیین نامه بتن‌های جدید گفت: ما در بکارگیری بتنها به روش سنتی سابقه زیادی داریم و حتی ممکن است آیین‌نامه‌های بیار معتبری داشته باشیم که با استانداردهای دنیا برابری کند اما در زمینه بتن‌های جدید افزودنی‌های که باید استفاده کرد مشکلاتی داریم که باید بررسی شود. 

 

وی در این خصوص گفت: یکی از مشکلات این است که فوم بتنهایی که استفاده می‌کنیم نسبت به تحمل مقاومت فشاری به دلیل بی تجربگی و عدم نظارت کافی افت شدیدی داشتیم. ولی چون ورود هر تکنولوژی با مشکلاتی رو به رو می‌شود تا جا بیفتد لازم است تا بکارگیری آنها را هدف‌یابی کنیم تا عواقب مشکلات ناشی از آن را کاهش دهیم.  

 

خلاصه خبر :

مهتدی گفت: در زمینه بکارگیری بتن‌های الیافی باید دقت بسیار داشت چون در برخی مواقع به دلیل شرایط جغرافیایی و محیطی استفاده از روش‌های قدیمی مناسب‌تر است.

شما می توانید متن کامل این خبر را از تارنمای خبری باشگاه خبرنگاران ببینید.
معاونت فنی کلینیک بتن ایران بتن های الیافی انقلابی در صنعت بتن ایجاد کرد